|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz: "Ustawa antyaborcyjna? To kolejny rachunek, jaki Kościół wystawia PiS-owi za poparcie"

- To kolejny rachunek, jaki kościół wystawia PiS-owi za poparcie przed wyborami - tak inicjatywę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej komentował na antenie Radia Kraków poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Obywatelski projekt przewidujący całkowity zakaz aborcji jest w Sejmie. Wkrótce ruszy zbieranie pod nim podpisów. Za zaostrzeniem przepisów są polscy biskupi. "Należy utrzymać dotychczasowy kompromis. Podpisał się pod nim i Kościół i politycy" - mówił poseł Meysztowicz w Radiu Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.

 

Dzisiaj w Polsce wizyta sekretarza generalnego Rady Europy, jutro wiceszefa Komisji Europejskiej ws. TK. To coś zmieni?

- Mam nadzieję. Myślę, że informacja, która poszła w świat, że tu doszło do kompromisu, jest sprawdzana. Politycy europejscy sprawdzają na ile jest to porozumienie a na ile gra na czas.

 

Ryszard Petru mówił o światełku w tunelu. Ono zgasło?

- Światełko się tli. Za tym spotkaniem muszą pójść jednak ruchy. Dla nas najistotniejsze jest to czy zostanie opublikowany wyrok TK. Zobaczymy czy PiS zawiesi procedowanie wybierania następnego sędziego. Trzech sędziów stoi w kolejce. Oni są zaprzysiężeni, ale nie orzekają, bo prezes TK uznał, że nie są odpowiednio wybrani. My sugerujemy, żeby jeden z tych sędziów był tym, którego wybór potwierdzi Sejm. To by rozwiązało wiele problemów. Byłby pełen skład 13 sędziów. Zarzuty o obradowanie w niepełnym skaldzie przestałyby być zasadne.

 

Będzie wspólna propozycja klubów opozycyjnych?

- Pracujemy nad tym. Jest zespół parlamentarny. Są w nim przedstawiciele opozycji. Zapraszamy tam wybitnych prawników. Mam nadzieję, że wypracujemy wspólne stanowisko przed rozmowami z PiS. Nie ma co czekać na naszą ofertę. Chcemy ja szybko złożyć. Jak to będzie wspólna oferta opozycji to będzie ona miała dużą wagę.

 

Nie jest to mimo wszystko upokarzające, że mamy takie wizyty, które sprawdzają jak działa u nas wymiar sprawiedliwości?

- Jest to upokarzające, że musimy być kontrolowali. Jednak jak zgodziliśmy się na pewne standardy to nie mamy co się dziwić. Zaniepokojenie jest. Rada Europy chce sprawdzić. Oczywiście można zakładać, że lepiej by było jakby nie przyjechali, ale wina jest po stronie najpierw PO a potem PiS, który zdemolował funkcjonowanie TK.

 

Wczoraj były protesty ws. zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Wypuszczamy dżina z butelki. Kto skorzysta a kto straci na tej dyskusji, która wraca?

- Niestety w ocenie wielu osób w Polsce to kolejny rachunek za poparcie PiS przez Kościół w kampanii. Ojciec Rydzyk dostał pieniądze, związki wyznaniowe, czyli głównie Kościół, dostał zapis umożliwiający handel ziemią. Obywatele RP nie mają tego prawa. Teraz Kościół w złym momencie wystąpił z propozycją ograniczenia do zera możliwości aborcji, nawet w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia matki. To błąd. Od 23 lat mamy kompromis, który działał. Niektóre środowiska mówiły, że to jest zbyt restrykcyjne, to fakt. Inni, że ustawa jest zbyt liberalna. Ten kompromis powinien jednak dalej działać. To był kompromis środowisk katolickich i laickich. Uważam, że błędem jest przewrócenie tego. To kolejny podział społeczeństwa. Ludzie są podzieleni. Na gruncie innego tematu będzie kolejny podział. To błąd. Będziemy się starali, żeby zachować status quo.

 

Mówi pan o rachunku za poparcie, ale ta dyskusja nie musi być po myśli dla obozu rządzącego. Nie wiadomo jak zagłosują posłowie prawicy. Sam Jarosław Gowin nie jest za zaostrzeniem tego prawa. On mówi, że przyjdzie kolejna ekipa i całkowicie to zliberalizuje.

- Jak się nie zgadzam z Jarosławem Gowinem, tak tu ma rację. W Polsce wahadło raz jest w jedną, raz w drugą stronę. Jest duże zagrożenie, że jak ta ustawa wejdzie w życie, następna ekipa będzie pod presją i może doprowadzić do całkowitej liberalizacji tej sprawy. Trzeba wyciszyć emocje i bronić tego, co mamy.

 

Ruszył program 500+. 170 tysięcy wniosków w kraju, 20 tysięcy w Małopolsce. Sukces?

- Został ogłoszony sukces, ale ja myślę z perspektywy dłuższego czasu. O ile w tym roku pieniądze są zabezpieczone ze względu na to, że są pieniądze ze sprzedaży LTE, o tyle w przyszłym roku będzie problem. To będzie 25 miliardów. Nic nie wyszło z podatku od sprzedaży detalicznej. Cały czas są liczone wpływy z podatku bankowego, który przy zadyszce sektora finansowego widać. Dochody mogą być mniejsze. Dlatego nie można zapominać, że część ludzi finansuje drugą część. Koszty programu 500+ będą przerzucone na osoby, które tego nie dostaną. Jak będą wyższe podatki i ceny w sklepach to dokładnie tak się stanie.

 

Mówi pan o przyszłości, ale ludzie nie tratują się w kolejkach, samorządy dają radę a wypłaty być może zaczną się w kwietniu. Na razie sukces.

- W kwietniu pieniądze się pewnie nie pojawią. Może w maju czy czerwcu. Dopóki ludzie fizycznie tych pieniędzy nie mają, powstrzymują się przed komentarzem. Pieniądze w tym roku będą wypłacone, przy czym nie jest to do końca przeliczone. Weryfikacja będzie trwała. Wielu pracowników prosi pracodawców, żeby im obniżyli pensje o 50 czy 60 złotych, żeby się załapać. Niektóre osoby zrezygnują też z pracy. Będą straty z wpływów do ZUS. Nie da się bezkosztowo takiego programu wprowadzić. Pytanie czy koszty nie będą zbyt duże.

 

Niedobrze się dzieje w PO. Nie zamykają się drzwi do Nowoczesnej? Walą drzwiami i oknami uchodźcy z Platformy?

- Pojawiają się osoby, które myślą o przystąpieniu do Nowoczesnej. My do tego podchodzimy spokojnie. Ryszard Petru wskazywał, że my mamy zdyscyplinowany zespół 29 posłów. Jak pojawiają się osoby, które działały długo w polityce i były w PO to one wprowadzają zamęt. Ten układ w klubie jest sympatyczny. Przyjmowanie nowych osób może to zachwiać. Spokojnie do tego podchodzimy. Nie chcemy przyjąć osób, które w wyniku walk w PO wypadają z partii. Co innego jak osoby przechodzą ze względu na poglądy.

 

Kto z tej drugiej grupy?

- Nie podam nazwisk. Jak będzie taka decyzja to media zostaną poinformowane.

20%
80%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 29

Chili

Niedziela, 10 kwietnia 2016, 09:31

Jak widać i się potwierdza, to PiS podpisał umowę z diabłem (kk)

Odpowiedz

szogun

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 17:03

@~~

to nie bierz 500 ,a weź coś innego,może ci pietruś zaproponuje ,np jakiś kredyt we frankach.

Odpowiedz

babcia

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 15:34

@sentinel

Takimi określeniami dzielisz Polaków na lepszy i gorszy sort - dokładnie tak samo robili komuniści. Wszyscy oprócz nich byli zaplutymi karłami reakcji - tak właśnie mówił Gomułka, a Cyrankiewicz o odrąbywaniu rąk, które się podniosą na ludową władzę. A co do prowokacji w kościele... Nie pomyślałeś, że te kobiety poczuły się po prostu dotknięte? Kościół od wieków traktuje kobiety jak właśnie gorszy sort i dzieło szatana, nie mając bladego pojęcia o ich seksualności i uczuciach. Mam wyższe IQ od większości mężczyzn, których znam, ale traktowali mnie protekcjonalnie, bo kiedyś byłam śliczną blondynką :-) Postaraj się zrezygnować z epitetów - są naprawdę niepotrzebne.

Odpowiedz

m

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:41

@.

Nie widzisz tylko, że to DRUGIE mające pełnoletnie rodzeństwo jest GORSZE wg tego pisowskiego państwa od drugiego mającego niepełnoletnie rodzeństwo....U nich już i dzieci są :gorszego sortu"...

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:38

@:-)

Ale nie matki gorszego sortu:-)))))) pozdrawiam wszystkie - też tak mam:-)

Odpowiedz

m

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:37

@.

Skoro uważasz, że tak powinno się zwracać do kogokolwiek , to pozwól, że zacytuję " nie rozumiesz, bo jesteś głupi" - tak, smutne. Nie widzisz, że nie KAŻDY, kto ma więcej, niż jedno dziecko dostanie cokolwiek - wystarczy, że ma duże dzieci - licealistów, powiedzmy, i nawet, gdyby miał ich cały legion - skoro mają po 18 lat - NIE LICZĄ SIĘ! Zatem to młodsze jest traktowane, jak jedynak..... I co powiesz na takie promowanie rodzicielstwa...? Pewnie nic mądrego - zgodnie z cytatem powyżej....

Odpowiedz

m

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:32

@marek

Marku, to proste - populizm zwycięża! Ludzie nabrali się na wiele kiełbas wyborczych, ta jest tylko jedną z nich - szkoda, że tak dzielącą społeczeństwo. A można było tą masę pieniędzy wydać na dzieci - na budowę i doposażanie przedszkoli, tworzenie atrakcyjnych zajęć w szkole, żeby dzieci poza lekcjami mogły z nich korzystać, a rodzice cieszyć się, że ich pociechy robią coś poza nudzeniem się w świetlicy...Można było popatrzyć choćby, jak takie coś wygląda w szkołach płatnych i zrobić podobnie...Można było zafundować dzieciom nowoczesne szczepionki - teraz, rodzic chcący dać dziecku, to, co najlepsze na rynku, musi wydać ponad 2 tysiące...Można było zrobić wiele rzeczy, by rodzinom żyło się lepiej, ale ....lepiej zrobić wszystko, by się dorwać do koryta, a potem przy nim utrzymać, bo TKM! Myślę, przy okazji, że widok miny wyborcy pisu, który dowiedział się, iż te 500 na drugie dziecko to on dostanie TYLKO do czasu ukończenia przez pierwsze 18 lat - bezcenny:-)

Odpowiedz

sentinel

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:31

@babcia

Ale ja żadnych Polaków nie obrażam. Niby których? Tych którzy żalą się na własny kraj w zagranicznych mediach ? Czy może tych, którzy za banksterskie pieniądze wyprowadzają ludzi na ulice ? A może chodzi o tych, którzy urządzają prowokacje w kościołach, jak wczoraj we Warszawie? To są faktyczne powody do odrazy, ale jak widać wolisz ich szukać w moich słowach. Bardzo mi przykro, że przeze mnie masz negatywne skojarzenia. Mój Ojciec kazał wyłączać radio kiedy przemawiał Gomułka.

Odpowiedz

babcia

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 12:37

@sentinel

Nie zdajesz sobie sprawy, że sam posługujesz się lewackim językiem. W identyczny sposób Gomułka obrażał Polaków. Niestety dobrze pamiętam tę odrażającą nowomowę.

Odpowiedz

sentinel

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 12:11

Kłopot polega na tym, że pan poseł - podobnie jak wczoraj feminazistki, lewacy i kodomici - nie zadał sobie nawet trudu przeczytania projektu ustawy, przeciw której tak ostentacyjnie protestuje. Nie ma tam nic o zmuszaniu kobiet do rodzenia w sytuacji zagrożenia życia, ani o wyrokach dla kobiet, które poroniły na skutek przyczyn od nich niezależnych. O ile od lewackiego spędu nie można wymagać zbyt wiele, to pan poseł powinien przychodzić do studia przygotowany. Cała afera wokół ustawy antyaborcyjnej jest jedynie lewacką hucpą pod egidą ścierwoGadzinóWki i stanowi wyłącznie pretekst do publicznego opluwania kościoła.

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:56

@.

Bogaci nie zauważą, biedni przejedzą a patologia przepije. Od pieniędzy lepszy byłby bon edukacyjny.

Odpowiedz

.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:46

@:-)

To tylko promocja demografii, ulga dla rodziców dzieci, które bądź co bądź będą nam opłacać emerytury. Nie jest doskonała, ale najlepsza z dotychczasowych.

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:41

@.

Owszem, ale chodzi mi o błędne nazwanie ustawy prodemograficzną, bo nie wpłynie w żadnym razie na wzrost dzietności. Chyba, że w rodzinach patologicznych.

Odpowiedz

.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:24

@:-)

Pełnoletność w Polsce uzyskuje się w wieku 18 lat. utrzymywanie 18-latka to jak utrzymywanie 40-latka.To dziecko i to dziecko.

Odpowiedz

~~

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:20

Ja wezmę 500 ale i tak mi się nie podoba! Wolałbym coś innego...

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:10

@.

Jeżeli nie odróżniasz studiujących i niesamodzielnych finansowo od dorosłych pracujących to co mam powiedzieć? Ustawa jest zrobiona na kolanie i niesprawiedliwa. Za obietnice wyborcze zapłacimy niestety wszyscy.

Odpowiedz

.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 10:49

@:-)

Dokładnie tak. Matka która ma dzieci w wieku 39,40,41 i 42 lata tez nie dostanie nic.

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 10:47

@.

Aha, czyli matka mającą 5 uczących się jeszcze dzieci w wieku 17,18,19,20 i 21 lat nie dostanie pieniędzy , bo ustawa promuje demografię .

Odpowiedz

agar .....

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 10:35

Kto by bredził w Radiu Kraków u pana redaktora Bańki gdyby mamusia pana Meysztowicza go "wyskrobała" ?

Odpowiedz

.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 10:29

@marek

Nie rozumiesz, bo jesteś głupi. Ja nie dostaję dodatku macierzyńskiego, bo nie jestem matką tylko ojcem. Ustawa 500+ jest ustawa promującą demografię. Jedno dziecko nie czyni wzrostu demograficznego. Każdy kto przyczynia się do wzrostu demograficznego poprzez wychowywanie więcej niż jednego dziecka otrzymuje premię od społeczeństwa.

Odpowiedz