|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz: "PiS nie chce kompromisu. Oni chcą iść na konfrontację. My musimy się przygotować"

- Nikt nie kwestionuje wyniku wyborów i władzy Prawa i Sprawiedliwości, ale nikt nie pozwolił PiS-owi na łamanie konstytucji i łamanie prawa - mówił na antenie Radia Kraków poseł Nowoczesnej, Jerzy Meysztowicz.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Poseł Nowoczesnej skomentował na antenie Radia Kraków list otwarty byłych prezydentów. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski ostrzegają w nim, że Polska zmierza do autorytaryzmu i izolacji w świecie. "To był głos rozsądku" - mówił poseł Meysztowicz w Radiu Kraków. Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość nie chce kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, nie jest zainteresowane współpracą z opozycją i chce iść na ostrą konfrontację.

 


Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.

 

We Wrocławiu 6 radnych PO przeszło do Nowoczesnej. Kiedy możemy spodziewać się podobnego ruchu w Sejmie?

- To odrębne rzeczy. Czym innym jest władza w samorządzie a czym innym obecność w Sejmie. Ruch radnych we Wrocławiu wynika z troski o lokalne działanie, czyli współpracę z prezydentem Dutkiewiczem na rzecz rozwoju Wrocławia. To nie przekłada się na transfery sejmowe. Nie łączyłbym tego. Nie ukrywam jednak, że w ostatnim czasie w PO dzieją się rożne rzeczy. Wynikiem tego może być fakt przejścia kolejnych radnych do Nowoczesnej. Nie wykluczam, że jakiś poseł będzie chciał przejść. Wymogi są tu jednak inne. Staramy się, żeby nie były to osoby uciekające z PO, bo nie widzą tam miejsca dla siebie. Te osoby muszą przyjść do Nowoczesnej, bo uważają, że mogą z nami działać na rzecz rozwoju kraju.

 

Czyli raczej tylne szeregi poselskie?

- Tak. Nie chodzi o liderów PO. Raczej chodzi o osoby zaangażowane w pracę merytoryczną. Na tym nam zależy.

 

Kiedy czas na Kraków? Od dawna mówi się o transferze radnych PO do Nowoczesnej.

- W tej chwili jesteśmy po rozmowach z panią Jantos. W ciągu dni okaże się, że jest reprezentantką Nowoczesnej.

 

To będzie jedyna reprezentantka Nowoczesnej? Są inne rozmowy?

- Na razie pani Jantos przyglądała się naszym działaniom i uznała, że to jest zgodne z jej przekonaniami. Ona uznała, że w PO nie może realizować swoich pomysłów, zrezygnowała z członkostwa. Teraz chcemy zakończyć sprawę jej przynależności do Nowoczesnej. Wtedy będziemy mieli jedną radną.

 

Małopolski sejmik?

- Jesteśmy otwarci na rozmowy. Nie zamykamy drzwi. Jak będą osoby, które są ambitne i dobrze służyły regionowi to takie transfery są możliwe. Nie rozmawiamy i nie zabiegamy o tych radnych. Jak oni uznają, że zmiany w PO im nie odpowiadają to możemy rozmawiać. Nie wyciągamy jednak posłów i radnych z PO.

 

PO nazywa państwa kanibalami. Jak będziecie się nawzajem pożerać to trudno będzie zbudować duży blok z PO, co chyba jest nieuniknione.

- Nie należy tak tego traktować. Wśród osób w Nowoczesnej są osoby, które były kiedyś w PO. Nie można mówić o kanibalizmie. Widzę możliwość współpracy z PO. To, że jedna czy druga osoba przejdzie, niewiele zmienia. Jak uznamy, że zasadne jest współdziałanie to będziemy to robić. Będzie marsz KOD w Warszawie, partie opozycyjne w tym pomagają. Możemy razem wystąpić na manifestacji.

 

Jak pan przyjął list 3 byłych prezydentów ws. zagrożonej demokracji w Polsce, na który rząd odpowiada, że tak chciał suweren?

- Tak, ale suweren nie wiedział, że po wyborach PiS będzie łamał prawo, konstytucje, obsadzi stanowiska osobami, które do rządu miały nie wejść. To się nijak ma do programu. Mamy świadomość, że wybory były legalne. Nikt nie kwestionuje władzy PiS, ale nikt im nie pozwolił na łamanie prawa. PiS nie wie co ma robić. Krytykę z zachodu uważa za sprowokowaną przez PO i Nowoczesną. Jak jest krytyka w kraju to też jest źle. Nie rozumiem. Każdy głos mówiący o łamaniu prawa i konstytucji jest głosem, który drażni. Jak to wypowiadają osoby, które niedawno współpracowały PiS to nerwowa atmosfera jest odczuwalna.

 

W tym liście nie ma jasnego przekazu do opozycji - zwieramy szyki i żadnych kompromisów?

- Kompromis został zaproponowany. Okazało się, że to spotkanie było po to, żeby prezydent Duda podczas krótkiego spotkania z prezydentem Obamą mógł powiedzieć, że wszystko jest ok, bo rozmawiamy z opozycją. Działania związane z wyborem nowego sędziego pokazują, że PiS nie jest przygotowany i nie chce kompromisu. Oni chcą iść na konfrontację. My musimy się przygotować. Oni oszukują. My o tym wiemy. Daliśmy szansę. Ryszard Petru chciał poznać intencje, ale to były złudne oczekiwania. Wiemy na czym stoimy, kto zerwał rozmowy. W tej chwili PiS nie jest zainteresowany współpracą z opozycją i działaniem, które może wyprowadzić kraj ze skomplikowanej sytuacji prawnej. Za chwilę będziemy mieli dwa porządki prawne. To groźne a PiS się nie przejmuje. To wołanie, żeby nie odpuszczać. Od 26 lat mieliśmy te wartości na sztandarach. One znikają. Musi być twarda reakcja na działanie PiS. Musimy być opozycją, która wskazuje, którą drogą Polska ma iść. To bytność w UE. Głosy sugerujące referendum ws. członkostwa w UE są oburzające.

 

Jest zespół powołany przez marszałka Kuchcińskiego. Możemy się spodziewać nowej propozycji kompromisu. Ona zostanie od razu odrzucona?

- To taka sama sytuacja jak w komisji powołanej przez ministra Macierewicza. Ta komisja ma udowodnić, że racja jest po stronie PiS. W grupie tych prawników nie ma ani jednej osoby, która ma odmienne zdanie niż PiS. Nie oczekuję, że ten zespół coś zaproponuje. Teraz nawet jak będą propozycje to trzeba przyjąć ślubowanie od 3 sędziów i opublikować wyrok TK. Tego nie da się odkręcić. Nie ma alternatywy. To musi być zrealizowane. Można się dopiero potem zastanowić co robić dalej.

9%
91%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 21

X37

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 22:18

Przegląd tej strony pokazuje ile tyłków jeszcze oczekuje na przyklejenie do intratnych foteli. Biedaczki muszą pokazać czujność i pryncypialność, bo inaczej nie dopchają się do koryta. Światłem przewodnim dla nich jest wylizus p. Beci który został szefem lotniska w Balicach. To pokazuje że każdy kto ma plecy może kosić państwową kasę w ramach "najlepszej zmiany".

Odpowiedz

Stan

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 15:44

Panie Meysztowicz na złodzieju czapka gore ..a pan nie rób z ludzi wariata bo za długo pana znają !

Odpowiedz

Pol

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 15:41

@Re@lista.ue

widzisz ile dobrego można było zrobić dla ludzi w kilka miesięcy.. wiadomo ,że co niektórym to bardzo nie pasuje ..tylko trzeba było dobrej woli i przede wszystkim zmiany tej byłej kłamliwej i aroganckiej i antypolskiej sitwy ..tak trzymać ! czyścić i rozliczać przekrętów aż do Bula !

Odpowiedz

Re@lista.ue

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 15:15

To, że klerykalny PiS jak wygra wybory będzie chciał całkowitego zakazu aborcji to było do przewidzenia. Jednak przeważyły szalę na korzyść PiS-u: 500 plus, praca do 60/65, darmowe leki dla 75-latków itd. Mam wrażenie, że pisiunie dodając do tej jałmużny jeszcze ustawę antyterrorystyczną czyli permanentny stan wyjątkowy, podwyżki i inne, sami dzisiaj nie mogliby sprawować rządy. Zachodnie media wystawiją Polsce opinię najbezpieczniejszego kraju w UE. A nas permanentnie straszy się napaścią Rosjan i najazdem muzułmanów którzy dobrze wiedzą, że 500 zł na dzidziusia to jałmużna. Jesteśmy neuromanipulowani! Do refleksji! Pozdro.

Odpowiedz

M

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 14:59

Suweren wiedział i jest zawiedziony ,że tak powoli następują zmiany.Dlaczego rzepliński nie jest aresztowany za bezprawne działania ?(domniemanie konstytucyjności),dlaczego rząd finansuje tą targowicę w trybunale?,dlaczego oszust alimentacyjny nie siedzi w więzieniu jak 5,5 tysiąca mu podobnych? itd....Mam nadzieję ,że to się szybko zmieni,ministrze Ziobro do roboty! ,jest za co wsadzać!

Odpowiedz

ArGut

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 13:07

Pan Jerzy "W koło Macieju" te same rzeczy powtarza. Słowa o Kornelu Morawieckim nie powiedział a pierwszy protestował. Jak to ładnie pan Ryszard Petru powiedział reasumpcja głosowania, o którą pan poseł Jerzy już nie walczy.

image

Pan redaktor Jacek mógłby, przy kolejnej rozmowie, zapytać pana posła Jerzego jak sobie wyobraża publikacje wyroku TK z 9 marca -> Sygn.akt K 47/15 .
Według mnie to TK nie przyjął do wiadomości, że prawo uległo zmianie. A instytucja ta podlega porządkowi konstytucyjnemu i po rozważeniu spraw, które wpłynęły przed ww. mogła by się zająć sprawą nowelizacji ustawy o TK. Czy TK tak zadziałał i nie złamał prawa ?
Liczę na to, że po upływie kadencji pana Andrzeja Rzeplińskiego, prawnicy się tym zajmą i TK zostanie odblokowany.

Odpowiedz

amore chiamato il Milan

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 12:56

Meysztowicz?W rmfie Aaron B .....zaraz zwymiotuję

Odpowiedz

Zibi

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 12:53

Był w UD, UW, PO, bardzo ciekaw a postać. Jeszcze ciekawsze są jego interesy. Jedni ludzie zarobili miliony, a szary Polak bedzie spłacał bilionowy dług PO. Nie dziwię się, że facet nie cieszy się z rządów PiS. Jeszcze dużo o nim usłuszymy (raczej nic dobrego).

Odpowiedz

szogun

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 12:39

@bleee

Mam bardzo dużo więc mogę ci coś podpowiedzieć ,bo ty tylko potrafisz ble ble ble.

Odpowiedz

bleee

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 12:15

@szogun

Ile masz szablonów, które przeklejasz, nudziarzu ? Słabiutko, oj słabiutko

Odpowiedz

G

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:32

Kolego kto Cię finansuje skoros taki "nowoczesny"? Nowoczesna to kolejne przepoczwarzenie ukladu z Magdalenki: Unia Wolnosci - PO - Nowoczesna - to samo.

Odpowiedz

szogun

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:26

@ale bełkot

Z ciebie taki inteligent jak z koziej du.y trąbka.Ten typ co bolek ,olek , bronek, pietruś ,myszka agresorka i tym podobni ćwierćinteligenci. Przy inteligentnym to ty nawet nie stałeś,chyba ci się tylko wydawało.

Odpowiedz

ale bełkot

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:19

@szogun

O Boże, nie dość że pijany, to jeszcze cham...Niestety inteligent z prostakiem nigdy nie wygra. Dlatego gadaj sobie sam ze sobą, jak zwykle. Szlam, szogun, kibole z Milano i kolejne alter ego tego samego hejtera

Odpowiedz

obudzony

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:12

Meysztowicz, zamilcz, albo się obudz....My się już obudziliśmy....

Odpowiedz

ale bełkot

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 11:05

@szogun

może wytrzeźwiej zanim zaczniesz pisać, bo nie wiadomo o co ci chodzi.

Odpowiedz

szogun

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 10:52

Po co takiego zapraszać ,przecież on jedno i to samo od pół roku,same głupoty.Rodzice pójdą do sądu po 500+ i wygrają ,w takim razie inni pójdą po socjalne chociaż im się nie należy ,a inni do jego szefa ,żeby oddał kredyty frankowe, a jeszcze inni do niego ,żeby skonfiskować mu majątek bo mają mniej albo nic nie mają.Lepiej niech ta archaiczna złoży jakiś projekt ustawy ,bo do tej pory tylko wnioski o przerwę ,chyba z 200, a jak nie to siadać na rubikonia i w święto sześciu króli prosto do kameruna, ewentualnie dokończyć ruskim bombę mezonową.

Odpowiedz

rem

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 10:33

@Wesoły Romek

Niedługo dowiemy się więcej o jego działalności w Krakowie. WG.pl

Odpowiedz

sentinel

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 10:29

Niebawem połowa peowskich struktur przejdzie do .Ratunkowej, a Minion dalej będzie tłumaczył, że to dwa odrębne (PO)twory polityczne. Ale żeby zamordystyczne zarządzenia z warszawskiej centrali nazywać "ruchem radnych" to już trzeba być mistrzem manipulacji. Pech chciał, że kulisy całej sprawy odsłonił członek lokalnego zarządu .Ratunkowej, Michał Górski, który miał przynajmniej na tyle przyzwoitości, aby podziękować za dalsze członkostwo w tej śmiesznej organizacji pomocy dla byłych funkcjonariuszy PO.

Odpowiedz

xxx

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 09:20

@Wesoły Romek

No, całe dwa tygodnie go nie było. To jest normalnie rasiz, pisiz i dyskryminacja. Europo ratuj! A tak serio, POseł Meysztowicz mięknie. Mówi, że szanuje wynik wyborów, a tu profesor Bugaj już rozstrzeliwuje PiS. Podciągnijcie sie z bieżącej linii, towarzyszu!

Odpowiedz

słuchacz

Wtorek, 26 kwietnia 2016, 09:15

Demokratyczne głosowanie w jakiejś sprawie jest dla tego człowieka oburzające, komedia lepiej by się nadawał do PZPR . Niech powie Anglikom że im nie wolno głosować w sprawie wyjścia z UE. odrazu widać że chodzi mu tylko o kasę

Odpowiedz