|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz o Planie Petru: "Przygotowanie innych rozwiązań niż zakłada pan Morawiecki jest ważne"

- Mam nadzieję, że nowy projekt Ryszarda Petru nie będzie konkurencją dla Nowoczesnej - oceniał nową inicjatywę swojego byłego szefa wiceprzewodniczący Nowoczesnej, Jerzy Meysztowicz. "Plan Petr to pomysł ekonomiczno-gospodarczy. Miejmy nadzieję, że lepiej skonstruowany niż plan premiera Morawieckiego" - dodawał Meysztowicz. Poranny gość Radia Kraków zaznaczył też, że dzisiejsza rekonstrukcja rządu będzie rewolucją, gdy odwołani zostaną Antoni Macierewicz czy Jan Szyszko.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.

 

Pan dołączył do stowarzyszenia Plan Petru?

- Nie. To stowarzyszenie zostało dopiero zgłoszone do rejestracji. Mam nadzieję, że ten nowy projekt Ryszarda Petru nie będzie konkurencją dla Nowoczesnej. Sam Plan Petru? Zastanawialiśmy się czy Ryszard jako uznany ekonomista, nie powinien przygotować alternatywy dla Planu Morawieckiego. Ta inicjatywa powinna się ograniczyć do gospodarki i przyciągnąć do siebie osoby, które nie są zainteresowane jedną partią polityczną. Trzeba szukać kontaktu z osobami, które przygotują rozwiązania ustawowe. Jak to się uda to te działania będą słuszne. Potrzebujemy planu na 2019 rok, kiedy będziemy mogli przedstawić nasze rozwiązania po tym jak PiS odda władzę.

 

Ryszard Petru o swoim planie mówi: „dynamiczny rozwój oparty na nowoczesnych inwestycjach, wzrost płac, ochrona zdrowia parta na pacjencie”. To jakby wyjątki z Planu Morawieckiego.

- Tak. Tylko pytanie czy zapowiedzi premiera będą spełniane. Niektóre prognozy premiera się nie sprawdzają. Jak rozmawialiśmy na komisji i zwróciłem uwagę na to, że liczba osób, które przejdą na emeryturę będzie wyższa to się okazało, że ja miałem rację. 430 tysięcy osób skorzystało z tego. Plan rządowy oceniał to na 340 tysięcy. Zakładał też, że nie wszyscy skorzystają. Od planu do realizacji jest kawałek. Przygotowanie innych rozwiązań niż zakłada pan Morawiecki – bo cel jest ten sam, ale środki inne - jest ważne.

 

Plan Petru to rzeczywisty plan dla opozycji, czy plan dla PO? PO w ten sposób nie chce rozbić Nowoczesnej?

- Nie. Jeżeli Ryszardowi się uda przyciągnąć osoby niezaangażowane polityczne i przedstawicieli innych ugrupowań i przygotują wspólny projekt to ułatwi to następne działania. Jak będzie zmiana rządu po 2019 roku to pewne elementy muszą być już przegadane. Nie można zaczynać dyskusji o gospodarce wtedy. Musi być już jasna deklaracja. Dajmy szansę. Zobaczymy jak to będzie wyglądało. Jak to ma wesprzeć działania opozycji, która ma przygotować wspólne projekty to nie widzę w tym problemu.

 

Nie boi się pan, że Plan Petru będzie początkiem końca Nowoczesnej? Katarzyna Lubnauer ostrożnie się wczoraj na ten temat wypowiadała.

- Nie ma mowy o końcu Nowoczesnej. Mamy ugruntowaną pozycję. Sondaże wskazują na 10%. Jak będą na stałe dwucyfrowe to nasza pozycja nie jest zagrożona. Ta zmiana została dobrze odebrana. Jestem spokojny.

 

Cały czas rozmawiamy o konsolidowaniu opozycji. Ostrożnie o Planie Petru mówią przedstawiciele PSL i SLD. Mówiąc o konsolidacji opozycji, nie widać zbliżenia przy tworzeniu wspólnych list wyborczych. Nie ma innego wyjścia jak wspólne listy? Tylko w radach miast, czy też do sejmików?

- Zwrócę uwagę, że zakończyliśmy etap wyborów w Nowoczesnej. Mamy nową przewodniczącą, zarząd. Będzie wybór szefa klubu parlamentarnego. Jest pierwsze spotkanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała z PO na temat współpracy w parlamencie i ewentualnie przy wyborach samorządowych. Mamy porozumienie warszawskie. Można się pokusić o szukanie innych miast, gdzie to się uda zastosować. Ta konsolidacja opozycji będzie. Inne partie polityczne włączą się w to. PSL zdecydował, że przy zachowaniu zasad wyborczych, pójdzie sam. Dobrze. PSL konkuruje tylko z PiS. Mamy deklarację szefa ludowców, że w miastach, gdzie PSL nie ma dużego poparcia, nie widzą problemu, żeby poprzeć kandydatów Nowoczesnej lub PO. W niektórych regionach są prowadzone też rozmowy z lewicą. W miastach wojewódzkich zdecyduje zarząd krajowy. Na szczeblu lokalnym mogą się dogadywać szefowie regionów.

 

Dzisiaj poznamy cały nowy rząd premiera Morawieckiego. Jakby potwierdziły się doniesienia, że odejdą ministrowie Macierewicz, Szyszko, Radziwiłł i Waszczykowski to byłaby to prawdziwa rewolucja?

- Jeśli odejdą ci najsłabiej oceniani ministrowie to tak. Nasze próby odwołania ich się nie udawały. Jak premier Morawiecki dokona tak głębokiej rekonstrukcji to trzeba będzie przyznać, że on pokaże, iż ma zgodę Jarosława Kaczyńskiego na takie działania. Jak się to odbije na sondażach PiS? Wsparcie dla ministra Macierewicza wśród wyborców PiS jest duże. Jak zachowa się ojciec Rydzyk? To jego protegowani. Źródełko pieniędzy dla ojca Rydzyka może wyschnąć. Minister Waszczykowski nie nadawał się na stanowisko. Tę opinię podzielały nawet osoby zbliżone do PiS.

 

Wydzielenie z ministerstwa rozwoju ministerstwa gospodarki z krakowianką Jadwigą Emilewicz na czele? Co pan o tym sądzi?

- Nie ukrywam, że z panią minister współpracowałem. To jedna z nielicznych osób, z którą kontakt jest normalny. Te ustalenia są dotrzymywane. Wiele razy gościłem na komisji gospodarki rozwoju. Ona była zawsze przygotowana. Ta osoba jest na odpowiednim miejscu. Jak dostanie propozycję objęcia tej teki to byłby to dobry ruch.

 

Dobry to też ruch dla Krakowa. Jadwiga Emilewicz poświęciła się między innymi działaniom antysmogowym. Jako szefowa ministerstwa gospodarki – o ile takie zostanie wydzielone - miałaby nowe narzędzia.

- Tak. Jesteśmy tylko zaniepokojeni, że w ustawie budżetowej jest bardzo mało środków na walkę ze smogiem. Poseł Sowa przygotował poprawki, które zgłosiliśmy do budżetu, żeby miliard został przeznaczony na walkę ze smogiem. Mam nadzieję, że to zostanie przyjęte. Świadomość, że rocznie 45 tysięcy osób umiera z powodu smogu... To przerażająca statystyka. Przez 2 lata pani Szydło niewiele zrobiła w tym kierunku. Oby teraz to ruszyło.

 

Jeśli potwierdzą się te zmiany to z jaką ofertą pojedzie premier Morawiecki dzisiaj do Brukseli?

- Premier nie pojedzie, żeby przedstawiać nowych ministrów. Będzie rozmawiał o artykule 7 traktatu. On jest uruchomiony. Premier będzie musiał przekonać przedstawicieli UE, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce będzie trzeba zweryfikować. Jak taki przekaz będzie to procedura zwolni. Obawiam się jednak, że nie. Premier chyba akceptuję działania ministra Ziobry. Szkoda, że minister Ziobro nie pojawił się na liście do odwołania. To największy szkodnik. Nie wiem czy przekona. Argumenty Unii w oparciu o wyniki kontroli Komisji Weneckiej, opinie światowych prawników i konstytucjonalistów mówią jasno. To co się stało w Polsce to złamanie trójpodziału władzy i zagrożenie swobód obywatelskich i prawa do niezależnego sądownictwa.

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 29

Środa, 10 stycznia 2018, 08:42

@Mujbosze

Po co pisać prawdę, jak na fakty historyczne zawsze można odpowiedzieć, ze to nie ten, tylko inni. Przecież nikt nie zna historii oprócz goebelsików z POwoczesnej.

Odpowiedz

Mujbosze

Wtorek, 9 stycznia 2018, 16:48

@K.P

W 1904 r. kilkudziesięciu przedstawicieli szlachty z Wileńszczyzny było obecnych przy odsłonięciu pomnika. Nie budowało. Oczywiście nie masz pojęcia dlaczego to zrobili i co się wówczas działo. Nie był nazwany naczelnym kataryniarzem, ta nazwa dotyczyła tych kilkudziesięciu, m.inn. Tyszkiewicza. Ale jak to macie w zwyczaju tu się nie dopowie, tam przeinaczy, gdzie indziej przekręci i nowa wersja historii wg Wielkiego Językoznawcy gotowa. Liczcie na ciemny lud, on wszystko łyknie.

Odpowiedz

Damianek

Wtorek, 9 stycznia 2018, 14:07

@politolog

Doprawdy? To co się dzieje dzisiaj z UD UW demokraci.pl? zarzucasz mi zerowe pojęcie to odpowiedz, a nie unikaj pytania jak poprzednio misiaczku.

Odpowiedz

K.P

Wtorek, 9 stycznia 2018, 14:03

@Mujbosze

Budując i uroczyście odsłaniając pomniki składa się hołdy! Tak składał pokłony likwidatorce I RP Aleksander Meysztowicz w 1904 i dlatego był nazywany naczelnym "kataryniarzem". Lepiej podpisz się kompromitacja, rubikoń lub po prostu petru.

Odpowiedz

Damianek

Wtorek, 9 stycznia 2018, 13:50

@politolog

To wszystkie dokonania i osiągnięcia jakie chciałeś wymienić znaFco? No to nie masz misiu za dużo do powiedzenia. Tak jak się spodziewałem.

Odpowiedz

Mujbosze

Wtorek, 9 stycznia 2018, 13:34

@K.P

Składał hołdy Katarzynie w XX wieku? Może od razu podpisz się Suski...

Odpowiedz

politolog

Wtorek, 9 stycznia 2018, 13:31

@Damianek

To co napisałeś potwierdza, że masz zerowe pojęcie o polityce. Jaki upadek, jakie barwy? A misiaczku to sobie mów do swojego chłopaka.

Odpowiedz

K.P

Wtorek, 9 stycznia 2018, 12:45

@Wielki Sz.

To ten co składał hołdy carycy Katarzynie. Piłsudski go zrobił ministrem, ponieważ był z jego stron.

Odpowiedz

Damianek

Wtorek, 9 stycznia 2018, 12:13

@politolog

Trafiłeś w sedno misiaczku. Skoro te partie się od siebie nie różnią, to po co zmieniać barwy? Bo to trwa od lat, że gdy partia upada, to szczury uciekają do kolejnych mutacji. Wymień może Bartusiu jakieś osiągnięcia Glonojada, w którejkolwiek z partii w których bywał.

Odpowiedz

politolog

Wtorek, 9 stycznia 2018, 11:58

@Damianek

Ale co ma wynikać z tej wyliczanki? Partie, które wymieniłeś albo się łączyły, albo przekształciły w kolejne o zbieżnych programach. Przyjrzyj się rozpaczliwym skokom partyjnym Gowina czy Czarneckiego, by nie szukać daleko. Jak nie masz pojęcia o polityce, to się na forum nie ośmieszaj.

Odpowiedz

Wtorek, 9 stycznia 2018, 11:27

@Wielki Sz.

To coś jak Sienkiewicz, który przodków miał szlachetny, a sam podpalał ambasadę i karczmianym językiem operował przy ośmiorniczkach. Nawet w najlepszej rodzinie znajdzie się czarna owca.

Odpowiedz

Wielki Sz.

Wtorek, 9 stycznia 2018, 11:18

@K.P

Prosiłem żebyś przedstawił historię swoich przodków a nie kłamliwą historię Polski wg PIS. Ród Meysztowiczów jest z Litwy, ale co to ma do carycy Suskiego? Z Litwy jest też Mickiewicz czy Piłsudski. To byli polscy patrioci, ale dla widzów Korony królów, to pewnie dzikusy i poganie. Akurat historia tej rodziny dostępna jest nie tylko w książkach historycznych, których nie czytasz, ale w internecie. Przodek p. posła był np ministrem sprawiedliwości w jednym z przedwojennych rządów.

Odpowiedz

Damianek

Wtorek, 9 stycznia 2018, 11:03

@Wielki Sz.

Jerzy Witold Meysztowicz Działał w Unii Demokratycznej i następnie w Unii Wolności, był m.in. członkiem zarządu tej partii. Od 2005 zasiadał we władzach krajowych i regionalnych Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2008 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2015 zaangażował się w działalność ugrupowania Nowoczesna, założonego przez Ryszarda Petru

Odpowiedz

K.P

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:52

@Wielki Sz.

To ci przodkowie, którzy budowali pomnik carycy Katarzyny i ślubowali wierność carowi Mikołajowi. Wzór miał i wiernie się go trzyma.

Odpowiedz

Wielki Sz.

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:51

@co za troll

...ale on ma tylko tę jedną :-)

Odpowiedz

M.N.

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:50

@M

To wyobraź sobie np. Rycha Czarneckiego i jego kolegów, bo tak właśnie robili, tylko nikt ich wtedy nie słuchał, bo nikt tej zbieraniny poważnie nie traktuje. I przestań kłamać, że ktoś namawia do wprowadzenia sankcji, jest mowa wyłącznie o przywróceniu w Polsce praworządności, trójpodziału władzy i przestrzegania konstytucji, na którą przysięgali. Polska i PIS to nie synonim tylko oksymoron.

Odpowiedz

Wielki Sz.

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:41

@Damianek

No wreszcie się podpisałeś. Strasznie dziś nerwowy jesteś, ciekawe dlaczego. Postudiowałeś piękną, patriotyczną historię rodu Meysztowiczów i tak zabolało? Teraz pochwal się swoimi przodkami :)))

Odpowiedz

Damianek

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:13

Fakt że Glonojad jest w prezydium .N jest najlepszym dowodem na to, że 2019r. będzie kresem tego tworu. skoro nawet szef partii nie był w stanie znieść odrzucenia w demokratycznych wyborach, to jak oni chcą się odnaleźć w demokratycznym państwie.

Odpowiedz

M

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:12

Największym szkodnikiem w polskiej polityce jest nowoczesna targowica. Nie mogę sobie wyobrazić Niemca, Francuza itd, którzy jadą za granicę i namawiają do sankcji na swój kraj.

Odpowiedz

1-6

Wtorek, 9 stycznia 2018, 10:05

@co za troll

Upewniam się, że mam rację, dzięki takim komentarzom. Żadnego odniesienia się zarówno do wywiadu, ani moich komentarzy, tylko jak w piaskownicy - oplułeś i uciekasz :). Cieszę się, że wywołałem taką reakcję wśród "medialnych" pracowników .N

Odpowiedz