|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Elżbieta Zielińska: "Ukraina nigdy nie przeprosiła. Trzeba stanąć w prawdzie"

- Nie przywiązywałabym do tego tak dużej wagi - to komentarz porannego gościa Radia Kraków, posłanki Kukiz'15 Elżbiety Zielińskiej do obchodów krwawej niedzieli na Wołyniu. Prezydenci Polski i Ukrainy uczcili ten dzień osobno - Andrzej Duda na Ukrainie, Petro Poroszenko w Polsce. Posłanka Zielińska zwróciła uwagę, że strona ukraińska wciąż upamiętnia nacjonalistów ukraińskich i kolejni prezydenci Ukrainy do tego nawiązują. Jej zdaniem Polska nie potrafiła w odpowiednim momencie zareagować i poruszyć sprawy ludobójstwa na Wołyniu na arenie międzynarodowej.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłanką Kukiz’15, Elżbietą Zielińską.

 

Jutro 11 lipca, 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Jednocześnie jest to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów Na Obywatelach II RP. Jak ocenia pani jakość wspólnych stosunków Polski i Ukrainy po niedzielnych uroczystościach? Hołd ofiarom prezydenci Polski oddawali osobno. Andrzej Duda na Ukrainie, Petro Poroszenko w Polsce.

- Ja nie przywiązywałabym do tego aż tak dużej wagi, że to upamiętnienie osobne miało takie znaczenie. Strona ukraińska od pomarańczowej rewolucji upamiętnia banderowców. To nie jest coś nowego. Prezydenci Ukrainy do tego cały czas nawiązują. W odpowiednim momencie nie zareagowaliśmy, nie poruszyliśmy tej kwestii na arenie międzynarodowej. Ludobójstwo jest jasno określone w prawie międzynarodowym. Były kombinacje, żeby to przedstawiać jako czystki etniczne i tak dalej. Od początku należało jasno bronić pamięci ofiar. To nie jest kwestia kilkuset osób, to nie była jedna wieś, ale ponad 100 tysięcy, nawet do 200 tysięcy osób wedle niektórych szacunków. Akcja była wymierzona w Polaków. Wstyd, że przez ostatnie dwa lata poruszamy tę kwestię, nie poruszyliśmy je po 1989 roku.

 

Kto jest adresatem słów Donalda Tuska? Szef Rady Europejskiej – po szczucie UE-Ukraina – powiedział, że Polsce i Ukrainie potrzeba złagodzenia napięć we wzajemnych stosunkach, że te napięcia świadczą, iż nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Kto je powinien odrobić?

- Być może Donald Tusk. Jako premier RP nie potrafił podnieść tej kwestii. On powinien odbyć lekcję historii. U nas jest spóźniona reakcja. Jakbyśmy reagowali wcześniej, wyglądałoby to inaczej. Trzeba patrzeć ogólnie na Ukrainę. Jaki ona ma stosunek do historii OUN-UPA? Dla nich to sprzeciw wobec Rosji. Ukraina jest rozdarta, ma różne tożsamości narodowe. Jest podział na Ukrainę wschodnią i zachodnią. Kult Bandery miał wpływ na to, że wiele osób poszło walczyć do Donbasu. To zagmatwane. Co do historii to racja jest po naszej stornie. Ilość ofiar i rozmiar tej zbrodni jest porażający. Sposoby mordowania? Trudno się nawet o tym czyta.

 

Petro Poroszenko mówił na Lubelszczyźnie, że mierzenie się przelaną krwią naszych narodów i zdobywanie dywidend politycznych na tragedii jest haniebne, że ta droga prowadzi donikąd. Jak te słowa ocenić?

- To nie jest mierzenie się. Ukraina nigdy nie przeprosiła. Trzeba stanąć w prawdzie. Zbrodnia była popełniona. Niemcy przepraszali za Holokaust. należy przeprosić. Cały czas są zacierane ślady. Na Ukrainie starsze osoby wiedzą, gdzie są szczątki tych osób na wsiach. Wstrzymuje się ekshumacje.

 

My powinniśmy polską prawdę w tej sprawie umiejętnie przekazać rosnącej liczbie Ukraińców mieszkających w Polsce?

- Tak. To kolejny wątek, jak jesteśmy w stanie prowadzić stosunki z Ukrainą. Mówi się nawet o 3 milionach Ukraińców w Polsce. Dla niektórych Polska to kraj tranzytowy, ale dla wielkiej grupy Polska to kraj, gdzie chcą pracować. Są blisko, język jest podobny. To widać po usługach. W mniejszych miejscowościach też się słyszy język ukraiński. Jest ich coraz więcej. Od tego, jak będziemy w stanie z mniejszością się porozumieć, jest to ważne pytanie.

 

Profesor Małgorzata Gersdorf jest obecnie na emeryturze, czy na urlopie w czasie pełnienia funkcji I prezes Sądu Najwyższego?

- Według mnie jest nadal I prezesem Sądu Najwyższego.

 

Sędzia Józef Iwulski – kierujący obecnie pracami SN – mówił wczoraj, że są takie plany, by po urlopie Małgorzata Gersdorf wróciła na stanowisko, ale dodał, że sytuacja jest dynamiczna. Jak się potoczy ta sprawa?

- Mam nadzieję, że PiS wycofa się z tego. Jako Kukiz’15 rok wcześniej składaliśmy poprawkę, żeby z tego przejścia wyłączyć I prezes. Nie jesteśmy zwolennikiem obecnej konstytucji, ale ona jest. To najwyższy dokument prawny. Sędzia Gersdorf została powołana na 6-letnią kadencję. Do 2020 roku jest I prezesem. Prawo nie działa wstecz. Teraz, mimo że jest napinanie muskułów, może być taki odwrót PiS jak przy ustawie o IPN. To brnięcie w spór to nie jest odwracanie uwagi od czegoś innego? Nie widzę argumentów, że koniecznie trzeba sędzię Gersdorf usunąć. To osoba dosyć powściągliwa. Pamiętam jej komentarze o wprowadzeniu Izby Dyscyplinarnej, że to jest potrzebny pomysł. Ona go wysunęła i została przez Iustitię mocno zrugana. Ona oberwała od drugiej strony sporu wtedy. To osoba, która nie jest stroną w sporze, mimo że niektórzy chcą ją tam widzieć. Była w Pałacu Prezydenckim. Ona dąży do kompromisu.

 

Dlaczego Jarosław Kaczyński zdecydował się na deklarację, że szanuje osoby pracujące w spółkach, ale nie będą one mogły kandydować w wyborach samorządowych?

- To pic na wodę. Jak ktoś się dorwał do spółki to nie chce już być radnym.

 

Bycie w samorządzie nie jest wartością?

- Niektórzy się nachapali. Radny Śliwa zarobił 1,5 miliona… 50 tysięcy w roku mu wisi. To rzucone hasło, żeby pokazać jacy jesteśmy uczciwi. Jak ktoś się dorwał bez kompetencji do spółki to już może odcinać kupony.

 

Może jest tak jak mówił w Radiu Kraków politolog i prawnik z UJ, dr Jacek Sokołowski, że zakaz łączenia pracy w spółkach z kandydowaniem to kolejna, ale chaotyczna próba uporządkowania problemu wynagrodzeń za pełnienie funkcji publicznych?

- To należy przyhamować. To prawda. Nagle radni są wyciągani do spółek, ale z branżą nie mają nic wspólnego. Rzucenie tego przed wyborami to część kampanii. PiS zrobił to tuż przed wyborami. Nie wierzę w uczciwość. Wcześniej wielu radnych zostało wprowadzonych do tych spółek.

 

Kogo Kukiz’15 poprze w wyborach na prezydenta Nowego Sącza? Będzie to Ludomir Hanzel, z którym kilka miesięcy temu tworzyła pani raport o stanie bezpieczeństwa w mieście?

- Nic nie zadeklaruję. Patrzę na finalnych kandydatów. Pan Zegzda się zdeklarował. Nie znamy kandydata PiS.

 

Pan Zegzda mógłby liczyć na poparcie Kukiz’15?

- Raczej nie. Otrzyma poparcie PO, KOD i tej koalicji. To się wyklucza. Kampanii jeszcze nie ma. Trzeba poczekać na ogłoszenie przez premiera. Ja poczekam. Nie chcę wychodzić przed szereg. Staramy się nie ogłaszać, czekamy na kampanię.

82%
18%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 22

waweldragon

Czwartek, 12 lipca 2018, 16:09

@krk

proszę bardzo-kukiss

Odpowiedz

krk

Środa, 11 lipca 2018, 16:44

Już się nie mogłem doczekać głosu przerażonej opozycji. Jak już usłyszałem kanapowa partia i szansonista, to czuję się usatysfakcjonowany. Truskawką na torcie byłby jeszcze kukiSS.

Odpowiedz

Środa, 11 lipca 2018, 16:11

Głos kanapowej partii szansonisty zniknie jak meteor. Szkoda na to czasu.

Odpowiedz

waweldragon

Środa, 11 lipca 2018, 13:25

@kns

Chyba słuchałeś innej stacji..

Odpowiedz

kns

Wtorek, 10 lipca 2018, 21:42

fajny głos, miło się slucha

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 16:22

Swoją drogą strasznie prymitywny język.

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 16:20

A kiedy sie uporamy z własną trudną historią? Jesli wymaga sie czegos od innych, to może należałoby samemu stanąć w prawdzie. Czy ten łamiący Konstytucję nie ubliża aby pamięci ofiar? Czy po to zginęli nasi bohaterowie?

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 14:16

I mamy dżendermena gawędziarza. szkoda, że nie na temat.

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 13:45

@gosc

Mądrych ludzi, to raczej nie widziałeś, skoro tak uważasz.

Odpowiedz

jak świat światem...

Wtorek, 10 lipca 2018, 13:32

@pamiętamy

Nie przyznają się, bo oni tego nie traktują jak zbrodni. Nie da się jednak tworzyć poprawnych relacji wzajemnych, gdy niecałe sto lat temu jeden naród wyrżnął 140 tysięcy obywateli innego narodu i nie ma się poczucia winy.

Odpowiedz

pamiętamy

Wtorek, 10 lipca 2018, 13:12

@jak świat światem...

Przyjrzałeś się tym ruinom? To były ruiny cerkwi. Znowu ktoś kto przygotowywał wizytę prezydenta czegoś się nie douczył. W innym miejscu położono piękny biało- czerwony wieniec w polu, wśród zbóż i było to o wiele bardziej wstrząsające niż tamten wieniec w ruinach. A Ukraińcy do zbrodni nigdy się nie przyznają, tak jak Rosjanie, mają azjatycką mentalność.

Odpowiedz

jak świat światem...

Wtorek, 10 lipca 2018, 12:55

Prezydent rzeczypospolitej Andrzej Duda złożył samotnie kwiaty w ruinach polskiego kościoła na Wołyniu. Te ruiny i brak kogokolwiek z władz Ukraińskich są symbolem zdolności Ukraińców do uporania się z historią.

Odpowiedz

gosc

Wtorek, 10 lipca 2018, 12:29

Mądra i ładna, a może by tak pokusić się na coś więcej niż kilka procent. Miło słucha się ludzi bez zaburzeń psychicznych, manipulacji i partyjnego skrzywienia.

Odpowiedz

geriatra

Wtorek, 10 lipca 2018, 11:37

@geriatra

Posłuchaj agresywny osobniku, napisałem, że Kornel WSZEDŁ z listy Kukiz do parlamentu, a nie, że jest w tym klubie parlamentarnym. Tobie nie jest potrzebny okulista, a najwyraźniej psycholog, może przestaniesz wreszcie wszystkich wokół atakować.

Odpowiedz

okulista

Wtorek, 10 lipca 2018, 11:09

@geriatra

Jak widzę okulista jest niezbędny. Zatem zadam pytania ponownie. Kto w K'15 jest po 65 roku życia? Kornel już nie jest w K'15, a skoro tego nie wiesz, to ile masz lat? Pięć? Kolejne pytanie: w którym miejscu powiedziała, że chcą przechodzenia posłów w stan spoczynku po 65 roku życia? Za trudne?

Odpowiedz

geriatra

Wtorek, 10 lipca 2018, 10:58

@okulista

Jak jesteś takim zwolennikiem tego ugrupowania, to może uważniej obserwuj jego poczynania. Klub Kukiz'15 przygotował projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która zakłada, że parlamentarzyści przechodziliby w "stan spoczynku" w wieku 65 lat. Naprawdę nie wiesz kim jest Kornel Morawiecki? To ile masz lat - 10?

Odpowiedz

okulista

Wtorek, 10 lipca 2018, 10:26

@geriatra

A tak konkretnie to kto po 65 roku życia jest w K'15 i w którym miejscu powiedziała, że chcą przechodzenia posłów w stan spoczynku po 65 roku życia?

Odpowiedz

człowiek starej daty

Wtorek, 10 lipca 2018, 10:24

"Niektórzy się nachapali...50 tysięcy mu wisi" - to jest język posła, jeszcze gorzej - posłanki? Kiedy myślałem, że jesteśmy już na dnie, usłyszałem pukanie od spodu.

Odpowiedz

geriatra

Wtorek, 10 lipca 2018, 10:18

Chcecie przechodzenia posłów w stan spoczynku po 65 roku życia? Super. A to nie z waszej listy wszedł do sejmu pan Kornel, głosującyc na 4 ręce, który nie rozumie co mówi i co się do niego mówi?

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 10:13

@Ehh

Możesz to napisać tak, żeby było wiadomo o co chodzi w Twoim wpisie?

Odpowiedz