|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Barbara Bubula: "Jak są nadużycia w Niemczech, jest to sprawa lokalna. W Polsce jest alarm na cały świat"

- To bardzo poważny problem, uderza we wszystkich producentów mięsa w Polsce - tak aferę z ubojem i przerabianiem na mięso chorych i padłych krów komentowała na antenie Radia Kraków posłanka PiS, Barbara Bubula. Po ujawnieniu procederu w ubojni koło Ostrowi Mazowieckiej, sprawdzane są ubojnie w całym kraju. Kontrolują je też inspektorzy Komisji Europejskiej. "W przypadku Polski najmniejszy sygnał o nieprawidłowościach zostaje rozdmuchany na cały świat. Jeśli dochodzi do nadużycia w Niemczech czy Francji te przypadki nie są nagłaśniane" - mówiła posłanka Bubula w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką PiS, Barbarą Bubulą.

 

Gazeta Wyborcza publikuje kolejne taśmy dotyczące spółki Srebrna. Nie budzi pani wątpliwości to, że ws. Srebrnej negocjuje z austriackim biznesmenem szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska?

- Poprzednie rozmowy były nazwane kapiszonem. To zmokły kapiszon. Te rozmowy miały miejsce wcześniej. One przedstawiają to, jakie są plany PiS względem wyborów samorządowych. Prezes Narodowego Funduszu mówił o postulatach programowych dla wyborców. Nie ma tu nowych elementów. To miała być rozmowa, w której biznesmen prosił o wypłacenie wynagrodzenia za pracę. To prawo każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma jednak podstaw prawnych ku temu. Nie ma tu nic, co by przedstawiało w złym świetle środowisko PiS i prezesa.

 

Nawet to, że o planach biznesowych Austriak rozmawia w siedzibie NFOŚ i z szefem Funduszu? Rzecz dotyczy spółki, we władzach której nie ma szefa NFOŚ.

- Nie jako prezes NFOŚ rozmawiał pan Kujda, ale jako osoba bliska towarzysko i politycznie szefostwu PiS. To zrozumiałe, że taka rozmowa mogła mieć miejsce. Nie było żadnych decyzji i obietnic w tej rozmowie, które miałyby dotyczyć używania Narodowego Funduszu do tej sprawy.

 

Szef NFOŚ mówi biznesmenowi, że ostateczne decyzje dotyczące spółki podejmuje prezes PiS, mimo że nie należy on do władz spółki.

- To jest tak, że w przypadku takich przedsięwzięć trzeba przypominać, że to pokłosie początku lat 90. Wtedy wszystkie ugrupowania w pewnym sensie uczestniczyły w takiej sytuacji, że duża część majątku postkomunistycznego poszła do środowisk spadkobierców PZPR – ZSL i Stronnictwa Demokratycznego. Pewna kropelka, odłamek został przekazany na nowe środowiska polityczne. To sytuacja zła. Co się jednak stało z majątkiem przekazanym wówczas spadkobiercom PZPR i ZSL? To poważniejsze pytanie.

 

Komisja Europejska bada polskie ubojnie, rolnicy liczą straty. Jak powstrzymać tę spiralę? Czesi i Słowacy wycofują się z zamówień na polskie mięso. Czesi chcą kontrolować polskie ciężarówki na granicy.

- To poważny problem. Niestety w przypadku Polski, każdy sygnał o nieprawidłowościach, zostaje nagle rozdmuchany na cały świat. Widać tu różnicę w stosunku do polskiej żywności. Jak są nadużycia w Niemczech, jest to sprawa lokalna. W Polsce jest alarm na cały świat. To problem. Byliśmy poważnym eksporterem wołowiny. To dla uczciwych producentów w Polsce… Ta ubojnia to poniżej 1% mięsa produkowanego. Uderza to w 99% polskich producentów. To poważny problem. Winni zostaną pewnie ukarani. To powinien być przyczynek do poprawy sytuacji służb weterynaryjnych, żeby także Polacy mieli pewność, że jedzą zdrową żywność.

 

Czyli mówi pani o tym, że podobnie jest z branżą mięsną jak z przewoźnikami? To, że jesteśmy hegemonem w skali Europy nie do końca się podoba niektórym graczom?

- Tak. Wyeliminowanie Polski z rynku żywnościowego to zyski dla innych krajów. Różnie z tym bywa. Tam też są nadużycia z używaniem antybiotyków. U nas jest atak z ASF, ale z bydłem też są nadużycia w innych krajach. My nie mamy jednak takiej siły rażenia medialnego. Może musimy nagłaśniać sytuacje w innych krajach?

 

Minister Ardanowski mówi, że nie będzie zamiatania sprawy pod dywan, zapowiada kary więzienia za podobne przypadki. Potrzebny byłby specjalny wydział policji ds. żywności?

- Kto wie, czy nie? Jeśli dochodzi do takich działań, szybsze działanie wymiaru sprawiedliwości byłoby wskazane. Trzeba zapobiec takim przypadkom, ale nie przesadzić z nadzorem. Wszyscy rolnicy wiedzą, że może dojść do przesady w drugą stronę. Nadmierna biurokracja może utrudnić działalność. Nie wylejmy dziecka z kąpielą. To podniesie koszty produkcji.

 

W jakiś sposób może to wpłynąć na polską branżę spożywczą jako całość?

- Zawsze rykoszetem idzie to na inne dziedziny. Ważne zadanie ma minister Ardanowski. Mam nadzieję, że on zażegna kryzys. Dobra opinia o polskiej żywności jest na całym świecie. To musi być podtrzymane.

 

Wczoraj Solidarność zapowiadała wizyty w biurach parlamentarzystów PiS. Panią też odwiedzili?

- Właśnie nie. Ja jestem w Hucie. Czekaliśmy od rana. Nie było wizyty. Pewnie do naszego centralnego biura zawitała delegacja. Ja znam te postulaty. Trzeba mocno pochylić się nad nimi. Budżet budżetem, ale jest problem z niskimi podwyżkami w sferze budżetowej i zamrożeniem płac. To paradoks dobrej sytuacji gospodarczej. Wtedy ludzie oczekują podwyżek. Są rezerwy w budżecie. To pozwala na nieduże manewry. Musimy się zastanowić komu i jak ponosić. Są podniesione płace w służbach mundurowych. Widać jednak różnicę płac w administracji państwowej i samorządowej. Administracja państwowa jest w gorszej sytuacji niż samorządowa. Coś z tym trzeba zrobić.

 

Przez to działa gorzej? Być może dochodzi do selekcji negatywnej? W urzędzie zostają osoby, które oczekują stabilizacji. Jeśli ktoś jest specjalistą, zostaje wychwytywany przez podmioty prywatne lub samorządowe.

- To zjawisko ma miejsce, ale większość stanowisk w administracji wymaga stabilizacji. Wielu ludzi pracuje dobrze, mimo niskich płac. Nie ma podejścia i etosu złej pracy w Polsce, bo mało się zarabia. Tak nie jest. Jestem pełna podziwu do tych ludzi, którzy od lat dobrze pracują. Nie ma problemu z typowymi stanowiskami. Problem jest z tymi, na które brakuje specjalistów. To informatycy, osoby zarządzające. Tu jest problem. Mam nadzieję, że przy tym budżecie są możliwości negocjacji.


Pozostaje też kwestia nauczycieli. Minister Zalewska zapowiedziała dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, ale związkowcy nie odwołują zapowiadanych protestów. Przed nami kolejne rozmowy. Co się musi stać, żeby nie doszło do absencji podczas egzaminu ósmoklasistów?

- Jest to problem dla minister Zalewskiej, ale z każdym dniem przedstawiane są nowe propozycje. Któreś z nich doprowadzą do refleksji po drugiej stornie. Kompromis być musi. Nie można wyjść poza pewne możliwości budżetowe. Ten budżet jest już uchwalony na ten rok. Nie może być zapaści w szkolnictwie, bo nie spotkaliśmy się w pół drogi.

 

W jakie nastroje trafia Wiosna, nowa partia Roberta Biedronia? W badaniach jest zwykle na 3 miejscu.

- To problem Grzegorza Schetyny i Nowoczesnej. Oni chcieli zgromadzić wszystkich, zaprosili nawet byłych komunistów. Tu taki klops. Jest siła, która odbiera impet działania opozycji. Ona detronizuje Grzegorza Schetynę. To problem dla PO i Nowoczesnej. My się nie cieszymy, bo po stronie pana Biedronia jest eskalacja postulatów przeciwko obrońcom życia i Kościołowi. To niedobrze. Trzeba szukać czegoś, co Polaków łączy, nie antagonizować. Nazywają się Wiosną, działają jak cywilizacja śmierci.

 

Jest licytacja na obietnice społeczne. Podniesienie najniższej płacy minimalnej, emerytura obywatelska.

- Takie postulaty trafiają na podatny grunt. Są jednak niezależne wyliczenia. Jest to wzięte z sufitu. PiS pewne postulaty socjalne spełnia z determinacją, ale zapowiedzi Roberta Biedronia mają się nijak do działania państwa.

60%
40%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 29

Środa, 6 lutego 2019, 08:36

@masowe zatruwanie głupotą

Piszesz jakiś niezrozumiały bełkot

Odpowiedz

masowe zatruwanie głupotą

Wtorek, 5 lutego 2019, 17:38

loki Wtorek, 5 lutego 2019, 16:43 Reżim sie zgrał i goni w piętkę. Cywilizacja śmierci i lewej kasy. Zorro Wtorek, 5 lutego 2019, 16:45 Chyba sama najadła się tego mięsa stad te wynurzenia. kra Wtorek, 5 lutego 2019, 16:47 Wszelkie kłamczuchy i propaganda partyjna powinna zniknąć z tv. Tylko nakręcają spirale nienawiści jak w przypadku pana prezydenta Adamowicza Wtorek, 5 lutego 2019, 16:50 Chór miłośników klamczuchy? Wreszcie ktoś nazwał wszystko po imieniu. Szacunek dla tych ludzi

Odpowiedz

Zorro

Wtorek, 5 lutego 2019, 16:45

Chyba sama najadła się tego mięsa stad te wynurzenia.

Odpowiedz

loki

Wtorek, 5 lutego 2019, 16:43

Reżim sie zgrał i goni w piętkę. Cywilizacja śmierci i lewej kasy.

Odpowiedz

nieudręczony

Wtorek, 5 lutego 2019, 15:43

@gosc

Dręczenie tego kraju przez ewentualne kolejne lata rządów obecnej totalnej opozycji (PO, Nowoczesna, Biedroniowcy) może być znacznie gorsze niż dzisiejsze delikatne "dręczenie" cwaniaków w rodzaju Tuska, Rostowskiego, Gawłowskiego, Gronkiewicz-Waltz, Niesiołowskiego i innych pomniejszych z PO i okolic.

Odpowiedz

gospodarz

Wtorek, 5 lutego 2019, 14:23

@gosc

Domyślam się, że prośba o rozwinięcie tej złotej myśli wykracza poza zakres obowiązków wklejania przekazu dnia?

Odpowiedz

gosc

Wtorek, 5 lutego 2019, 13:43

PiS miał walczyć z układami, teraz jest sam układem, będzie walczył z samym sobą ?

Odpowiedz

Wtorek, 5 lutego 2019, 13:09

@gosc

Ten kraj nazywa się Polska. Zawsze się możesz stąd wyprowadzić do siebie.

Odpowiedz

gosc

Wtorek, 5 lutego 2019, 13:01

Niech pani koledzy z partyji przestaną dręczyć ten kraj.

Odpowiedz

Aniela

Wtorek, 5 lutego 2019, 12:24

Pani poseł w Urzędzie Wojewódzkim jest problem z typowymi stanowiskami jak i że specjalistami brakuje tych i tych. Ludzie masowo odchodzą z urzędu a nowych nie ma bo są niskie płace. Jest przepaść między zarobkami w administracji zespolonej i w samym Urzędzie Wojewódzkim a samorządem (nie wspominając o tym że w delegaturach tych urzędów zarabia się jeszcze mniej). Proszę sprawdzić jak ile zarabiają strażnicy Państwowej Straży Rybackiej i zobaczyć jaki przy tym mają zakres obowiązków. Dlatego proszę się zaznajomić z sytuacją a nie udawać że jakoś to będzie.

Odpowiedz

tak trzymać!

Wtorek, 5 lutego 2019, 12:11

@Albowiem PiS to stan umysłu

Pani Barbarze Bubuli, uczciwemu, mądremu i dobremu człowiekowi, nie dorastasz jak widać do pięt razem ze swoimi idolami z totalnej opozycji jak np Joanna Scheuring-Wielgus, Niesiołowski, Budka, Petru ..

Odpowiedz

jędrek

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:34

Dla Polski problemem jest POPIS, PSL, SLD i te wszystkie nowe ich narybki jak biedronie. Wszystko parcie na koryto. Polska ludowa do dziś nie rozliczona, okrągły stół niezmiennie od 30 lat przy korycie. Nadal równia pochyła, kraj koczowniczy nad Wisłą, budowany na kłamstwie przez schowany aneks WSI do wersalki, bo prawda jest niewygodna.

Odpowiedz

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:17

@gosc

Oczywiście nie to co obecni i dawni PO-owcy: gospodarni jak Gronkiewicz-Waltz, kulturalni jak Niesiołowski i prospołeczni jak Tusk!

Odpowiedz

Albowiem PiS to stan umysłu

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:12

pani Bubula i wszystko jasne

Odpowiedz

opinia

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:09

@Tere-fere

Nie przeczę sobie. Pisałem w kontekście słów Biedronia, który chce je zlikwidować/ zastąpić w niemożliwym terminie. Elektorat łykający populizm oczywiście z rozumem się mija, ale jak udowodniłem głupota nie ma szyldu partyjnego. Co do obecnej ekipy, to niestety nie zawsze ona kłamie i często realizuje swój program ku uciesze niektórych. Chcę zauważyć również, że polityka to emocje, a nie fakty. Gospodarka głupcze słabo się sprzedaje, w przeciwieństwie do związków partnerskich, aborcji, kościoła, dzików, czy innych tematów zastępczych. Dlatego żyjemy w najgorszym z możliwych systemów, gdzie rządzi bezmyślna większość.

Odpowiedz

Jaki elektorat taki Poseł

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:02

Ło la Boga Pani Poseł... To, że jakiś Janusz biznesu sprzedawał mięso, które nadawało się jedynie do utylizacji to wina tzw. Zachodu...No gratuluję! A pewnie i Tuska się zaraz okaże...Stadnina w Janowie to tez wina Zachodu (czyt. Tuska), 27-1 również... itp. itd. No, niestety ale krynicą mądrości to wybrańcy tej partii nie są...

Odpowiedz

Tere-fere

Wtorek, 5 lutego 2019, 11:01

@opinia

Sam sobie przeczysz mówiąc, że nikt rozsądny nie kupi pomysłu likwidacji kopalń itd. Oczywiście, podobnie jak nikt rozsądny nie kupi lansiarskiej i propagandowej konwencji narcyza, tak nikt rozsądny nie kupi kłamstw obecnej ekipy. Dlatego jedni i drudzy to mentalnie ten sam elektorat. Roszczeniowy, leniwy, bezwolny. Gospodarka, głupcze - cytując klasyka, a cała reszta, jakieś związki partnerskie i aborcje, kogo to obchodzi.

Odpowiedz

Blondyna Glonojad

Wtorek, 5 lutego 2019, 10:52

@konwój kapiszonowy

Kopanie kobiet przez narodowców jest ok, nazwanie innej kobiety kłamczuchą nie jest ok. Rozumiem. Nie rozumiem za to dlaczego tak gorąco wspieracie kandydatkę SLD na prezydenta. Jakiś deal?

Odpowiedz

opinia

Wtorek, 5 lutego 2019, 10:28

@Tere-fere

Bzdura. Jak ktoś z tak skrajnie lewymi poglądami może wyjąć wyborców PiS? Biedroń wymienił oczekiwania środowisk związanych z lewicą oraz środowisk kobiecych i tych związanych z antyPiSem. To nie walka o twardy, ale o miękki elektorat. Miękki elektorat roszczeniowy PiSu nie kupi pomysłów Biedronia. pomysły Biedronia kupią tylko ci wyżej wymienieni oraz ci, których roszczeniowości nie zaspokoił PiS, na przykład rodzice jednego dziecka. Co ciekawe tzw program Biedronia jest papierkiem lakmusowym na niedouczenie tych, którzy dotąd nazywali się wykształciuchami. Nikt rozsądny nie kupi pomysłu likwidacji kopalń bez kosztownego ich zastąpienia źródłami alternatywnymi, o jądrowych nie wspominając. każdy rozsądny człowiek dostrzeże paradoks Biedronia trzymającego w ręku konstytucję i mówiącego o związkach partnerskich, co stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą. Zatem jak uzasadniłem twoje prostackie wstawki o nie myślącym elektoracie pisowskim są wzięte z tego samego miejsca, co cała twoja teoria.

Odpowiedz

Polski Janusz

Wtorek, 5 lutego 2019, 10:18

@konwój kapiszonowy

Mówisz o tym gościu z doklejną brodą, współpracowniku TVPIS, który prowokował protestujących? Hahaahahaha

Odpowiedz