|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Anna Paluch: "Skończy się żonglowanie odpadami"

Sejm przyjął zmiany w ustawach dotyczących gospodarki odpadami. Zakładają one gwarancje finansowe dla podmiotów, które prowadzą składowiska - tak, by w razie nielegalnego porzucenia odpadów, znalazły się pieniądze na ich utylizację. Poza tym wysypiska mają być objęte monitoringiem. "Będzie też możliwość prowadzenia kontroli interwencyjnych, bez wcześniejszego uprzedzenia" - mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką PiS, Anną Paluch.

 

Wczoraj Sejm przyjął nowelizacje ustaw ważnych dla Małopolski. Mamy znowelizowaną ustawę o odpadach. Nowe przepisy zatrzymają pożary składowisk?

- Jestem przekonana, że tak. To para ustaw. To zmiana ustawy o odpadach i zmiana ustawy o inspekcji środowiska. Inspekcja to instytucja, która się kształtowała na początku lat 90. Ona jest nieadekwatna do dzisiejszych wyzwań. Kilkanaście lat temu miała 100 procedur, teraz jest ich 300. System jest niewydolny. Większość naruszeń to godziny nocne, dni świąteczne. Teraz ustawą zajmie się Senat. Przed wakacjami rozpoznamy poprawki Senatu. Potem przepisy będą działać.

 

Rozumiem, że kontrola będzie mogła być przeprowadzana o każdej porze dnia i nocy?

- Tak. Inspekcja będzie pracowała lepiej. Teraz jest kilku przedsiębiorców w różnych województwach, którzy wożą odpady i dzisiaj Inspekcja nie może tego wykryć. Dlatego najlepsza jest kontrola ordynowana z poziomu głównego inspektora. Teraz takie naruszanie przepisów będzie możliwe do wyłapania. Inspekcja będzie mogła zdobywać też dowody, będzie nowy sposób działania laboratoriów. Będą też kontrole interwencyjne, natychmiastowe. Do tej pory musiało być 7 dni uprzedzenia. W czasie kontroli wszystko było w porządku. Teraz kontrola będzie na sygnał i od razu naruszenia będą dokumentowane.

 

Nowy narzędzi jest sporo – monitoring, maksymalnie rok składowanie i kaucja.

- To jest w drugiej ustawie. Teraz mówiłam o ustawie o inspekcji.

 

Jeśli wybuchnie pożar, firma automatycznie traci kaucję?

- Nie. Kaucja jest na to, żeby można było zrobić wykonanie zastępcze. Każdy kto zajmuje się odpadami, będzie składał kaucję proporcjonalną do wielkości działalności i rodzaju odpadów. Ta kaucja jest w razie czego. Gdy firma się nie wywiązuje, z kaucji pokrywa się koszty. To wykonanie zastępcze. Było wiele dyskusji wokół własności. Najpierw była taka wersja, że jeśli ktoś prowadzi przetwarzanie odpadów, musi mieć własność lub użytkowanie wieczyste działki. Przedsiębiorcy protestowali, że to wiele osób wykluczy. Zmieniliśmy przepisy. Ma być umowa notarialna. Ten ktoś, od kogo przedsiębiorca dzierżawi teren, musi być świadomy, że jest solidarnie odpowiedzialny za te odpady. Teraz przedsiębiorca przychodził do człowieka, dzierżawił działkę, składował odpady, ulatniał się i rolnik zostawał z odpadami. Ludzie do starosty szli, żeby to usunąć i z pieniędzy publicznych się to sprzątało. Firma z pieniędzmi się ulatniała. Żeby temu przeciwdziałać, muszą być te przepisy.

 

Co z importem odpadów?

- Absolutny zakaz. W ustawie odpadowej jest zakaz. Są dużo większe kary, żeby przeciąć to. Można sprowadzać te odpady, które umożliwią przeróbkę i wykorzystanie ich. W pewnej ilości odpady były tak sprowadzane. W 2011-2012 roku było to milion ton. Teraz były zezwolenia na 300 tysięcy. Oczywiście totalna opozycja urządzała wczoraj dantejskie sceny przy tej ustawie, podnosząc temperaturę dyskusji. Wprowadzamy zakaz importu odpadów komunalnych. To uciążliwe. Ponadto są przepisy, które sprawią, że martwe przestaną być przepisy o zatrzymywaniu odpadów. Do tej pory był obowiązek. Marszałek powinien wyznaczyć takie miejsca, na które w razie zatrzymania samochodu przewożącego nielegalne odpady, ten samochód się odprowadza i z odpadami się dalej postępuje. Te przepisy nie działały. Marszałkowie tego nie robili. Teraz jest groźba sankcji.

 

Przejdźmy do drugiej znowelizowanej ustawy. Chodzi o normy jakościowe dla węgla. Jaka jest szansa, że odpady węglowe nie będą trafiały do pieca w trakcie najbliższego sezonu grzewczego?

- Szansa jest spora. Ta ustawa została przegłosowana. To ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania jakości paliw. W instalacjach do jednego megawata – małych paleniskach – będzie zakaz używania paliw gorszej jakości. Trzeba to egzekwować przepisami. Teraz producenci i pośrednicy będą musieli dysponować świadectwami jakości paliw. Będą kary za niewystawianie świadectw.


Czyli obligatoryjne będzie świadectwo?

- Obligatoryjne. Producent będzie to musiał wystawić. Są kary za niewystawienie i oszukiwanie. W gospodarce odpadami przez lata była zasada, że papier wszystko wytrzyma, a odpady krążyły. Teraz w gospodarce paliwami nie będzie to możliwe. Przepisy są ścisłe.

 

Zapytam o jeden zapis. Ustawa przewiduje możliwość obniżania i podnoszenia norm, w zależności od problemów z paliwem. Potrzebny jest taki zapis? Nie będzie on wykorzystywany politycznie, gdy będzie trzeba mrugnąć okiem do branży węglowej?

- Trudno mówić o mruganiu okiem do branży węglowej. My i tak z roku na rok się nie przestawimy. Niemcy też operują węglem. Byłam rok temu w Bonn na konferencji. Uczestnicy śmiali się, że tydzień temu przestały po Renie płynąć barki z węglem na czas konferencji. Nie można być bardziej świętym od papieża. W Lubuskiem jest wsparcie publiczne, instalacje przetwarzające węgiel brunatny na brykiet… Iluś przedsiębiorców z tego żyje. Jeśli są takie projekty, było to omawiane z komisją trójstronną, nie możemy mieć sztywnych przepisów, żeby administracja miała związane ręce. Mogą być takie sytuacje. Administracja musi mieć manewr. Polacy zauważyli, że my chcemy czystego powietrza. Są konkretne działania.

 

Ile zawdzięczamy w tej całej smogowej historii obywatelskim organizacjom, które nam uświadomiły, w czym tkwi problem?

- Ja wiem? Często z nimi się sprzeczałam. Niektóre z organizacji zachowywały się jak lobbyści producentów kotłów. Tu muszą być rozwiązania systemowe, które nie załatwią pięciu czy pięćdziesięciu osobom paleniska, ale załatwią problem połowy miasta, które zostanie podłączone do ekologicznych źródeł energii. Trzeba to rozwiązywać w sposób całościowy. Pewne zasługi w uświadamianiu te organizacje mają. Zawsze jak działają organizacje pozarządowe, są to partnerzy dla władzy publicznej. Oni się upominają. Ich rola jest warta pochwalenia.

78%
22%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 32

Wtorek, 10 lipca 2018, 16:27

Nie potraficie rządzić, tylko koryto sie liczy

Odpowiedz

wierny słuchacz

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 09:58

@wierny czytelnik

To musi być frustrujące, gdy inni odpoczywają i korzystają z uroków natury i towarzystwa przyjaciół, ty musisz pluć jadem w komentarzach.

Odpowiedz

wierny czytelnik

Niedziela, 8 lipca 2018, 20:27

@POgoda dla bogaczy

O, marzenie pisowskiego trolla - być choć przez chwilę normalnym:)))) naprawdę urzekła mnie twoja historia...

Odpowiedz

Niedziela, 8 lipca 2018, 12:03

Dużo słów, mało czynów. Wycinanie puszczy szło wam lepiej niż walka o czyste powietrze

Odpowiedz

POgoda dla bogaczy

Niedziela, 8 lipca 2018, 00:09

@Manneken PIS

Dzisiaj udała nam się piękna pogoda. Można było pozwiedzać naszą śliczną Małopolskę, poznać trochę kultury, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść dobry obiad, wieczorem spędzić miło czas na meczu z przyjaciółmi. Teraz mogę spokojnie usiąść i zobaczyć, jak smutne życie mają niektórzy. Aż się łza w oku kręci.

Odpowiedz

Apollo

Sobota, 7 lipca 2018, 16:25

@Manneken PIS

Pogarda jest jedną z twarzy wstydu, jak zawiść jest jedną z twarzy podziwu, a zazdrość-miłości.

Odpowiedz

poo

Sobota, 7 lipca 2018, 15:24

diesle i suvy na odpad

Odpowiedz

Manneken PIS

Sobota, 7 lipca 2018, 14:24

@piss

Którego? Jest dwóch - prostak i paranoik :) A wracając do skrótu, który w trzech europejskich językach oznacza czynność fizjologiczną, no i oczywiście w wersji angielskiej, z podwójnym "s", co ma dodatkowy smaczek, po turecku oznacza brud.

Odpowiedz

!

Sobota, 7 lipca 2018, 12:34

@piss

Trolluje się, ale w twojej zaczadzonej kłamstwem głowie.

Odpowiedz

piss

Sobota, 7 lipca 2018, 09:05

Błagam, nie karmcie tego pisowskiego trolla

Odpowiedz

Apollo

Sobota, 7 lipca 2018, 07:10

@Manneken pis

Nieuków I złodziei to masz w szeregach organizacji, której tak zawierzyłeś, że nie dostrzegasz rzeczywistości i prawdy.

Odpowiedz

hhh

Piątek, 6 lipca 2018, 22:57

@pięta koguta

Szyszko ? Rydzyk ?

Odpowiedz

Manneken pis

Piątek, 6 lipca 2018, 22:33

@DE MO KRA CJA

Czyli, panie nabzdyczony, 17 lat temu to słowo nie oznaczało po francusku i hiszpańsku pewnej codziennej czynności? No tak, oczywiście ta wstrętna Unia złośliwie zmieniła słownictwo, żeby wam na złość zrobić:-D Paranoja i Schizofrenia :-D tak to jest jak nieuki, które z Wolski wyjechały jedynie do San Escobar z Borubarem, zabierają się za coś, co ich przerasta :-))))))))

Odpowiedz

DE MO KRA CJA

Piątek, 6 lipca 2018, 20:56

@Alicja w krainie PISuarów

Kolejna charakterystyczna cecha opisanej wcześniej grupy, to szufladkowanie ludzi. Wytknął im ktoś hipokryzję, to na pewno troll, albo wyznawca. Niedawno wróciłaś do kraju i używasz przekręceń nazwy tej partii. To dość zaskakujące. Jak dla mnie to sobie możesz używać jakiej nazwy chcesz, tylko, że takie przekręcanie nie najlepiej o tobie świadczy, podobnie jak przekręcanie nazwisk. To świadczy tylko o waszej słabości, bo zamiast argumentów używacie inwektyw, żeby podnieść się na duchu. Nazwę PiS wymyślono 17 lat temu i wyobraź sobie, że zaczęliście przekręcać ich nazwę dopiero po sromotnej klęsce w ostatnich wyborach. Jak chcesz dyskutować to znajdź argumenty, bo przepychanki słowne mnie nie interesują.

Odpowiedz

Alicja w krainie PISuarów

Piątek, 6 lipca 2018, 19:46

@DE MO KRA CJA

Natychmiast odpowiadasz na każdy komentarz, jesteś więc albo zawodowym trollem, albo wyznawcą. W obydwu przypadkach dyskusja nie ma najmniejszego sensu. Jeśli zaś chodzi o mój podpis, to kiedy niedawno wróciłam do naszego pięknego kraju, z rozbawieniem skonstatowałam, że na zwolenników PISu mówi się PISuarzy. Jak ktoś wymyśla nazwę partii, to powinien sprawdzić, czy skrót nazwy nie oznacza w jakimkolwiek języku ( nawet jak żadnego nie zna) czegoś głupiego, obscenicznego lub zabawnego. Jak nie sprawdzi, to tak się kończy. Ostatnie zdanie, które napisałeś, świadczy o totalnej aberracji. Mam dla Ciebie fatalną informację - jest też PIStolet, PISzczałka, PISarz, PISklę, PISzczel itd. a pod każdym podpisem czyha wróg klasowy!

Odpowiedz

DE MO KRA CJA

Piątek, 6 lipca 2018, 18:01

@Alicja w krainie PISuarów

Nie jesteś jedna. jest was więcej, takich którzy "bronią" konstytucji od 2015 roku, a wcześniej jej nie bronili z oczywistych powodów. Nie bronili jej, bo, po drugie, było wam na rękę jej łamanie i skok na TK był ostatnią szansę na uratowanie władzy, nawet kosztem złamania konstytucji. Po trzecie tych dwóch sędziów wybrano niezgodnie z konstytucją i to nie był żaden kruczek prawny, co potwierdził później TK. To było bezczelne złamanie konstytucji, a wam to nie przeszkadzało. Po czwarte podpisu wPISdu i PISuarów są bardzo podobne, chociaż starasz się, aby były inne.

Odpowiedz

Alicja w krainie PISuarów

Piątek, 6 lipca 2018, 17:46

@DE MO KRA CJA

Po pierwsze - jacy my? Jestem jedna, czasy mówienia przez "wy, towarzyszu" minęły, a może nie? Po drugie - niczego nie straciłam, ani w liczbie pojedynczej, ani mnogiej. Wręcz przeciwnie, finansowo przez ostatnie dwa lata zyskałam znacząco. Po trzecie - wybrano dwóch sędziów TK na mocy uchwalonej ustawy, omijając konstytucję, czyli zastosowano raz kruczek prawny, który ma się nijak do notorycznego i bezczelnego łamania konstytucji przez obecny rząd i prezydenta. Po czwarte - nie pisałam, że coś jest komiczne, mój podpis jest adekwatny do obecnej sytuacji. Z absurdem należy walczyć absurdem.

Odpowiedz

pięta koguta

Piątek, 6 lipca 2018, 16:48

Dlaczego rząd w ogole zezwala na import śmieci? Kto wziął w łapę?

Odpowiedz

DE MO KRA CJA

Piątek, 6 lipca 2018, 15:46

@Alicja w krainie PISuarów

Za wyborem 2 sędziów TK niezgodnie z konstytucją głosowali nawet tacy znaFFcy konstytucji jak Borys Budka. Skoro uważasz, że nikt nie łamał konstytucji, to tylko potwierdzasz moje słowa, że wam nie chodzi o konstytucję, tylko o to, że nie możecie się pogodzić z faktem utraconej władzy. ps. Ten podpis jest komiczny?

Odpowiedz

Alicja w krainie PISuarów

Piątek, 6 lipca 2018, 15:02

@DE MO KRA CJA

Może dlatego im nie przeszkadzało, bo nikt wcześniej nie łamał konstytucji. Nawet czerwoni z SLD. Ale w jednym masz rację. To wszystko nie jest śmieszne. Jest tragiczne.

Odpowiedz