|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Anna Paluch: Minister Zalewska nieustannie wyciąga ręce do nauczycieli

- Liczę na zdrowy rozsądek nauczycieli. W szkołach powinni uczyć odpowiedzialności i rozwagi, sami powinni się tym kierować - tak protest w małopolskim kuratorium oświaty komentowała na antenie Radia Kraków posłanka PiS Anna Paluch. W budynku kuratorium od poniedziałku związkowcy z nauczycielskiej Solidarności prowadzą strajk okupacyjny. Jeśli rząd nie zacznie z nami rozmawiać, za tydzień zaczniemy ogólnopolski protest - zdecydowała oświatowa Solidarność podczas środowego posiedzenia w siedzibie kuratorium w Krakowie. "Rząd systematycznie podnosi płace nauczycieli, pedagodzy chcą jednak drugie tyle" - mówiła posłanka Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłanką PiS, Anną Paluch.

 

Trwa posiedzenie Sejmu. Pracują państwo na nim między innymi nad pakietem ustaw przygotowujących Polskę do Brexitu. Do niego w ogóle dojdzie? Jak obserwujemy ten polityczny serial w Londynie, nie można być tego pewnym.

- Jest to serial z dreszczykiem. Co kilka dni jest zmiana obrotu sytuacji. Oczywiście trudno powiedzieć. Wczorajsze głosowanie nic nie rozstrzygnęło. Dziś ma być ponowne głosowanie o przesunięcie terminu 29 marca. Jak głosowanie nie dojdzie do skutku, wróci kwestia Brexitu bez umowy. W naszym interesie jest pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. Wtedy ilość posłów zdroworozsądkowych byłaby większa.

 

Zwraca pani uwagę na to, że jeśli opóźnienie Brexitu będzie znacznie, reprezentacja Wielkiej Brytanii powinna być w Europarlamencie. Tylko co dalej?

- Dokładnie. To jest w rękach Brytyjczyków. To jedna ze starszych demokracji. My, jako RP, musimy się przygotować do niespodzianek. W porządku obecnego posiedzenia jest pakiet trzech ustaw, które mają uregulować tę kwestię. Jedna dotyczy takich spraw jak pobyt, prowadzenie działalności na terenie RP, delegowanie pracownika z UK do nas, uczestnictwa tamtejszych podmiotów w obrocie gospodarczym, uznawania tamtejszych praw jazdy. Druga odnosi się do uznawania kwalifikacji zawodowych. Trzecia odnosi się do działania podmiotów z rynku finansowego. Te ustawy muszą określić zasady postępowania organów publicznych w razie Brexitu. To się stanie na najbliższym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu zbiera się Senat. My będziemy gotowi do Brexitu.

 

W brutalny sposób o swoim istnieniu przypomnieli wczoraj działacze rolniczej AgroUnii. Na jednym z kluczowych skrzyżowań w Warszawie zablokowali ruch, rozrzucili owoce, palili opony i słomę. Protest nie był zapowiedziany. Wiosna upłynie pod znakiem takich gwałtownych rolniczych protestów?

- Zostaną wyciągnięte konsekwencje. Protest nie był zgłoszony. To zdjęcie, które robi karierę...

 

Starszej pani zbierającej jabłka.

- Tak. Pani je zbiera do siatki. To przypomina, że jest wiele osób w Polsce, którym takie marnowanie bożych darów nie jest w smak. Oni potrzebują żywności. To nieodpowiedzialne i odpychające podejście. Będą konsekwencje. To zatamowanie ruchu, tworzenie zagrożenia.

 

Były już zatrzymania. Minister Brudziński mówił o chuliganerii. Jest pani zdaniem w ogóle realny postulat, o którym mówi AgroUnia, żeby 51% produktów sprzedawanych w sklepach wielkopowierzchniowych było pochodzenia polskiego?

- To w ogóle przedziwne. Przypominam, że przez minione 30 lat największym problemem dla rolnictwa jest to, że wyprzedano instytucje zajmujące się obrotem produktami. Rolnicy są zdani na sytuację, że za 30 gorszy sprzedają jabłka, które w detalu kosztują 3 złote. Najważniejszą decyzją ministra Ardanowskiego jest odtworzenie handlu, który ma umożliwić sprzedawanie rolnikom z zyskiem swoich plonów.

 

Teraz Kraków. Jakie widzi pani szanse na porozumienie ze związkowcami z nauczycielskiej Solidarności, którzy od poniedziałku okupują siedzibę małopolskiego kuratorium? Wczoraj zapowiedzieli, że jeśli nie pojawi się u nich premier, lub upoważniona przez niego osoba, za tydzień rozpoczną ogólnopolski protest.

- Ja liczę na zdrowy rozsądek nauczycieli. To ludzie, którzy w szkole powinni uczyć młodych odpowiedzialności, rozwagi. Oni sami tymi cechami powinni się wykazać. Przypomnę, że od początku rządów PiS systematycznie podnosimy... Najpierw zostały zwaloryzowane płace nauczycieli. Od początku 2018 roku podnosimy płace. To wzrost o ponad 16%. Nauczyciele chcą drugie tyle. Mnie smuci to. Za rządów PO zmieniano ustawę oświatową, likwidowano małe szkoły, ubezwłasnowolniono kuratora. Nie było strajków nauczycieli. To im groziło zwolnieniami. Nie protestowali gdy PO zmieniało zakres nauczania przedmiotów. Wówczas radykalnie obcięto zakres nauczania historii. Protestował IPN, nauczyciele się nie odezwali. Dopiero potem jakieś przejawy skromnych protestów były. Chociaż ta zmiana radykalnie pozbawiała ich pracy. Nie protestowali, gdy PO wyprowadzała tylnymi drzwiami kartę nauczyciela. Wprowadzono przepis, że można na umowę śmieciową zatrudnić człowieka po studiach jako asystenta nauczyciela. To prowadziło do odejścia od karty nauczyciela. Wchodziło nowe pokolenie na umowach śmieciowych. Oni tak samo by mogli wykonywać pracę. Nikt się nie zająknął. My te szkodliwe zmiany cofnęliśmy. Podnosimy pensję i mamy protest. Protest Solidarności różni się tylko tym od ZNP, że to nie jest szantaż z blokowaniem egzaminów.

 

Jeszcze nie ma takiego szantażu.

- Tak. Mam cichą nadzieję, że ta grupa zawodowa wykaże się zdrowym rozsądkiem, przestanie szantażować i zacznie prowadzić rozmowy z osobami, które do nich wyciągają ręce. Minister Zalewska robi to nieustannie.

 

Nawet jakby doszło do porozumienia ze związkowcami z Solidarności, jest ciągle groźba strajku generalnego nauczycieli z ZNP 8 kwietnia w większości szkół w kraju.

- Niech się wtedy nauczyciele nie dziwią i nie biadają jak upada ich autorytet. Jeśli na szali stawiają karierę szkolną, życiową ich wychowanków, ludzi młodych to niech nie opowiadają, że mają na celu dobro młodych. Płace nauczycieli nie są tak niskie. Powiedzmy to jasno. Jestem z nauczycielskiego domu. W 70. latach pensum nauczycielskie to było 26 godzin. Teraz 18. Niech oni włączą zdrowy rozsądek.

 

Małopolskiemu kuratorium szefuje Barbara Nowak. To dobry kandydat na nową szefową MEN? Pytam w kontekście wypowiedzi wiceminister edukacji Marzeny Machałek z RMF. Wiceminister nie wykluczyła, że Barbara Nowak mogłaby zastąpić Annę Zalewska, jeśli ta wejdzie do Europarlamentu.

- Ja szanuję panią kurator Nowak. Ona ma dużą wiedzę, sama jest nauczycielem, ma doświadczenie w zarządzaniu oświatą. Ma zdrowy rozsądek i poczucie misji polskiej szkoły. Szkoła nie ma uciekać od wychowywania. To osoba, która ma wielkie doświadczenie. Ona by sobie poradziła.

 

Na koniec komentarz do ostatnich sondaży przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. One nie są jednoznaczne. Sondaż Kantar Millward Brown dla Gazety Wyborczej mówi, że Koalicja Europejska ma 35%, PiS 33%. Dziś Rzeczpospolita publikuje sondaż IBRiS, który mówi, że PiS w wyborach do PE otrzymałoby 40%, Koalicja Europejska 38%.

- Co to jest Koalicja Europejska? PO i zlepek drobnych partyjek. Dziwię się PSL. Ostatnie ruchy prezesa pokazują, że poziom wrzenia w strukturach jest wielki. Co to jest Koalicja Europejska? Głównie to PO. Grzegorz Schetyna tak poprowadzi swoją grę, że wejdą nominaci PO i jedna, dwie osoby z mniejszych ugrupowań. Każdy się rozejdzie po innej grupie w Parlamencie Europejskim. To śmieszne. Ludzie to dostrzegają. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 57

Staś bez Nelly

Piątek, 15 marca 2019, 00:58

Jakoś smutno mi się tego słucha. Gdzie jakieś próby zrozumienia innych, rozwiązania ich problemów? Bo tu stara śpiewka - jak Kalemu ukraść krowę, to źle.

Odpowiedz

Stara Krakowianka

Czwartek, 14 marca 2019, 21:09

Poseł Paluch używa prymitywnego języka i wyraża się prostacko. Ja słucham tych rozmów na żywo i dziś było to bardzo przykre. Brawo panie redaktorze ! Jak zwykle nie zawiódł mnie Pan.

Odpowiedz

Czwartek, 14 marca 2019, 20:42

@Panna Maluch

Problem w tym że nie ma na kogo głosować. Jedno wielkie bagno.

Odpowiedz

Panna Maluch

Czwartek, 14 marca 2019, 20:32

Liczę na zdrowy rozsądek wyborców. Powinni nauczyć się odpowiedzialności i rozwagi.

Odpowiedz

Protomartyr

Czwartek, 14 marca 2019, 20:18

@Szczepan

No i dlatego zostałeś męczennikiem.

Odpowiedz

Szczepan

Czwartek, 14 marca 2019, 19:59

W ostatnich wyborach głosowałem na Nowoczesną (za co bardzo przepraszam). Miałem już dość PO, a chciałem zagłosować na liberałów. Jestem rozczarowany partią, która wyżej postawiła sobie krucjatę przeciw PiS, niż dobro gospodarcze. Dodatkowo przytulili się do PO, czyli do partii, która mnie zawiodła. Jesienią zagłosuję na silnych, na tych, którzy mają coś więcej do powiedzenia, niż wytykanie błędów przeciwników. Mój głos dostanie Prawo i Sprawiedliwość.

Odpowiedz

Mabena

Czwartek, 14 marca 2019, 19:27

@Milena

Dziękuję ci PISie, że zredukowałeś waloryzację rent i emerytur z 3,36 do 2,86. Czy temu z 0, 4% wystarczyło na jednorazową trzynastkę i została nadwyżka. Emeryci zostali zrobieni w konia z Janowa Podlaskiego i cieszą się z wyborczej kiełbasy. Dziękuję ci o PISie!

Odpowiedz

:)

Czwartek, 14 marca 2019, 19:07

Ja nie mogę, nie odpósci....

Odpowiedz

Milena

Czwartek, 14 marca 2019, 18:50

Całe szczęście, że mamy wreszcie rząd, który zajął się ściągalnością z VAT. Dzięki temu Polskę stać, aby zapewnić obywatelom godne życie. Już nie trzeba zbierać na posiłki dla dzieci. Prawo i Sprawiedliwość nie musi kraść Polakom pieniędzy z emerytur, za to daje im trzynastkę - ewenement na skalę światową.

Odpowiedz

Genowefa

Czwartek, 14 marca 2019, 17:28

Nie ma kasy dla nauczycieli bo poszły na blond króliczki z nbp i odwierty toruńskie muchomora. A ty głosuj ludu, żeby partia mogła się pożywić twoim kosztem i za twoje.

Odpowiedz

:)

Czwartek, 14 marca 2019, 17:28

@Olgierd

Nikt Cię nie atakuje, tylko się śmiejemy. Gratuluję wytrwałości.

Odpowiedz

szczebrzeszynianin

Czwartek, 14 marca 2019, 17:23

Zamiast produkować apologetyczne teksty nawiedzonego partyjniaka, polecałbym popracować nad własna polszczyzną, bo aż przykro to czytać. Mafijnego reżimu i tak nie uratujesz tą nieudolną pisaniną.

Odpowiedz

Vytautas

Czwartek, 14 marca 2019, 17:00

@Olgierd

Ciekawi mnie jedno. Skąd bierzesz imiona, którymi się dziś podpisujesz? Z przedwojennego rocznika statystycznego?

Odpowiedz

666

Czwartek, 14 marca 2019, 16:59

Ona ma wyciągnięte ręce ale do kasiory z Brukseli, do której za chwilę ucieknie.

Odpowiedz

Olgierd

Czwartek, 14 marca 2019, 16:47

@Janusz

Świetnie powiedziane. Wystarczy spojrzeć choćby na te komentarze. Każda osoba, która pochwaliła Prawo i Sprawiedliwość została natychmiast zajadle zaatakowana. To nie były ataki merytoryczne, tylko najbardziej prostackie ataki personalne. Taki język miłości który przeciwstawia się mowie nienawiści, o jaki opozycja apelowała po śmierci świętej pamięci prezydenta Adamowicza.

Odpowiedz

Władimir P.

Czwartek, 14 marca 2019, 16:17

@Natasza

Da, da, Natasza. Tak toczno, prawilna.

Odpowiedz

Natasza

Czwartek, 14 marca 2019, 15:49

W tym roku wygramy dwa razy. Polacy wybrali PiS.

Odpowiedz

ta dajta spokój...

Czwartek, 14 marca 2019, 14:59

"Janusz" do "Kazimiery": "W pełni się z Tobą zgadzam.." hehe to trochę jak z Killera "sama się związałam i sama się rozwiązałam". Oj chłopcze pisowski, żal mi Ciebie...

Odpowiedz

Aga

Czwartek, 14 marca 2019, 14:51

@Janusz

"Jeżeli nie ma racji, stara się zakrzyczeć innych ubliżając im, bo to daje mu pozorne wrażenie przewagi". Taka właśnie była dzisiejsza wypowiedź pani Paluch. Arogancka i jak dla mnie chamska.

Odpowiedz

Grażyna z wąsem

Czwartek, 14 marca 2019, 14:43

@Janusz

Ja też kocham PIS z całą rodziną ojca przewielebnego. Codziennie modlę się do niego i do naczelnika naszego umiłowanego.

Odpowiedz