Porozumienie w sprawie powierzenia realizacji zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisali w piątek: marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Stanisław Sorys, Prezydent Krakowa i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Jacek Majchrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska  Witold Słomka.

Środki unijne – szybciej i łatwiej - małopolskie gminy będą współdecydować o tym, jakie inwestycje otrzymają dofinansowanie unijne

Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował, że wsparcie finansowe przyznawane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (w ramach którego województwo zdobyło prawie 3 mld EUR) będzie rozdzielane przy współudziale władz lokalnych. Służyć temu będą dwa tzw. instrumenty terytorialne: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)  oraz Subregionalny Program Rozwoju (SPR). To zupełna nowość w porównaniu do perspektywy 2007-2013.


Unijne pieniądze dla Małopolski. Kraków i sąsiednie gminy dostaną 236 mln euro

– Warto podkreślić, że Subregionalny Program Rozwoju to autorski pomysł Województwa Małopolskiego i odpowiedź na ZIT, który jest co do zasady obligatoryjny. Chcemy bowiem by także pozostałe subregiony Małopolski – a nie tylko Kraków i 14 ościennych gmin objętych ZIT-em – mogły współdecydować o rozdziale części środków – tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek Marek Sowa.

W ramach pierwszego z nich (czyli ZIT) zostanie rozdzielone 236 mln EUR na projekty, które będą realizowane na terenie Gminy Miejskiej Kraków i 14 ościennych gmin.