Początek nowego roku będzie należał głównie do obszarów z zakresu cyfryzacji i informatyki. Konkursy dotyczyć będą tematów, takich jak: cyfrowe zasoby regionalne, e-usługi w informacji przestrzennej (głównie w cyfrowych rejestrach geodezyjnych) oraz realizacja prac konserwatorskich i opieka nad zabytkami. Zostanie także przeprowadzony nabór w zakresie kompleksowego wsparcia na zakładanie działalności gospodarczej (w formie dotacji).

W 2016 roku ruszą nabory związane z aktywnością międzynarodową małopolskich przedsiębiorstw, a także działania inwestycyjne w przedsiębiorstwa dostarczające urządzenia niezbędne do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. W pierwszym kwartale roku zostaną również uruchomione kompleksowe programy na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz działania wspierające rozwój ekonomii społecznej (obejmujące usługi: animacji lokalnej, rozwoju ekonomii społecznej oraz wsparcia istniejących podmiotów ekonomii społecznej). Ruszą też działania wspierające opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych dla obszaru Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), a także uruchomione zostanie wsparcie dla tworzenia i działalności placówek zapewniających dzienną opiekę oraz aktywizację osób niesamodzielnych.

Więcej na temat harmonogramu naborów na 2016 rok można dowiedzieć się w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Sieć PIFE w Małopolsce to 5 wyspecjalizowanych Punktów Informacyjnych oferujących bezpłatną i fachową pomoc przy ubieganiu się o wsparcie ze środków unijnych oraz w zakresie rozliczania realizowanych projektów.

Od specjalistów ds. Funduszy Europejskich dowiemy się czy wsparcie na realizację naszego pomysłu jest możliwe obecnie, czy w przyszłości, a jeśli tak, to jakiego rodzaju pomoc może być nam udzielona, np. środki finansowe bezzwrotne, preferencyjne pożyczki czy bezpłatne doradztwo. W ramach świadczonych usług specjaliści oferują wstępną pomoc przy przygotowywaniu, realizacji i rozliczaniu projektów, w tym: informowanie o etapach, procedurach, wymaganych dokumentach, terminach związanych z danym etapem projektu.

Wiedzę na temat korzystania ze środków unijnych, a także programów pomocowych, możemy czerpać od specjalistów Punktów podczas cyklicznych spotkań informacyjnych, szkoleń, wykładów otwartych i warsztatów. Jedną z form przekazywania wiedzy o Funduszach Europejskich są Mobilne Punkty Informacyjne, organizowane w terenie we współpracy z gminami i instytucjami.


 

Kto może korzystać z usług PIFE?

Wśród podmiotów korzystających z usług oferowanych przez Punkty znajdują się m.in. osoby fizyczne zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji lub planujące założyć własną działalność gospodarczą, przedsiębiorcy chcący rozwijać swoje firmy, organizacje pozarządowe, administracja publiczna, szkoły wyższe.

 

PIFE dla osób niepełnosprawnych

Punkty Informacyjne wychodzą także naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, dając możliwość przeprowadzenia indywidualnej konsultacji u klienta, w przypadku, gdy jest on osobą z niepełnosprawnością. Siedziby poszczególnych Punktów są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Gdzie szukać informacji?

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich:

 

Kraków, ul. Wielicka 72B, tel. (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]

Chrzanów, ul. Grunwaldzka 5, tel. (32) 627 23 10, e-mail: [email protected]

Nowy Sącz, ul. Wazów 3, tel. (18) 442 25 78, e-mail: [email protected]

Nowy Targ, al. 1000-lecia 35, tel. (18) 540 90 32, e-mail: [email protected]

Tarnów, ul. Wałowa 37, tel. (14) 628 88 12, e-mail: [email protected]


 

Zobacz i przeczytaj, jeśli:

* szukasz informacji na temat naborów

* chcesz dowiedzieć się, jakie organizujemy szkolenia

* interesuje Cię rozmowa ze specjalistą ds. Funduszy Europejskich

 

Zapoznaj się z:

Harmonogramem naborów wniosków na 2016 rok