|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: "Świsty i pomruki" Lechosława Herza

Przełom kwietnia i maja spędzimy w radiowej bibliotece na podglądaniu tatrzańskiej przyrody. Zapraszamy do słuchania 29, 30 kwietnia i 1, 2 maja, godz. 11.45, powtórka godz. 22.50.

Czyta Grzegorz Mielczarek

Górskie wycieczki zawdzięczamy Lechosławowi Herzowi, autorowi książki "Świsty i pomruki". To zbiór opowieści o górskich szlakach, szczytach, trasach, ale przed wszystkim o tatrzańskich zwierzętach. W ciągu najbliższych dni poznamy pasjonujące historie o niedźwiedziach, kozicach czy świstakach, anegdoty opowiadane autorowi przez górali i turystów,  a także jego własne przeżycia. Bo autor jest doświadczonym przyrodnikiem, a równocześnie wieloletnim taternikiem chętnie dzielącym się swoją wiedzą w publikowanych od lat książkach, artykułach i esejach.

W granicach Parku Narodowego utworzono liczne obszary rezerwatów ścisłych, do których wstęp mają tylko nieliczni. Wśród nich jest Lechosław Herz, a co widział tam, gdzie zwykły śmiertelnik wejść nie ma prawa, opisał w tej książce. I jeszcze, jak to drzewiej w Tatrach bywało i jak jest teraz. I jak kłusownik stał się obrońcą tatrzańskiej przyrody. I jakie cuda dzieją się na oczach turystów, nawet gdy tego nie widzą. 

Lechosław Herz – urodzony w 1935 roku w Krakowie, Galicjusz od pół wieku mieszkający w Warszawie, popularyzator urody nizinnego Mazowsza wciąż wierny Tatrom, którym ofiarował sporą część młodości. Autor kilkuset artykułów i esejów, przewodników turystycznych oraz książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwu, m.in. Puszcza Kampinoska, Mazowsze, Tatry i Podtatrze, Wardęga. Opowieści z pobocza drogi, Klangor i fanfary. Opowieści z Mazowsza oraz Podróże po Mazowszu.

Wieloletni członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego i Regionalnej Rady Ochrony Środowiska, inicjator powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, wnioskodawca utworzenia kilkunastu rezerwatów przyrody. Zaprojektował około dwóch tysięcy kilometrów szlaków znakowanych turystycznych, m.in. na terenach Parków Narodowych Kampinoskiego i Wigierskiego. 

W cyklu Z radiowej biblioteki "Świsty i pomruki" Lechosława Herza czyta Grzegorz Mielczarek. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Powtarzamy kilka odcinków premierowo emitowanych w 2017 roku. 

29, 30 kwietnia i 1, 2 maja, godz.  11.45, powtórka godz. 22.50. 

100%
0%