Portret Tadeusza Kantora, ostatniego wielkiego artysty, twórcy teatru Cricot2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera. Jego biografię symbolicznie znaczą największe historyczne wydarzenia epoki: urodził się po wybuchu I wojny światowej, zmarł, gdy żywa była jeszcze euforia po zburzeniu muru berlińskiego. Jego dzieło, malarskie i teatralne, wyraziło prawdę naszych czasów. Portret tego artysty to jednocześnie portret XX wieku.

Krzysztof Pleśniarowicz profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kieruje Katedrą Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury UJ. W latach 1994-2000 był dyrektorem krakowskiej Cricoteki – Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Jest autorem, współautorem i redaktorem 21 książek z dziedziny historii i teorii teatru oraz literatury.). Jest laureatem nagrody dla „Teatralnej Książki Roku” przyznawanej w ramach Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1998).

Fragmenty biiografii najbardziej symbolicznej postaci polskiej awangardy w Radiu Kraków od 4 do 8 lutego o 11.45 i 22.50. Czyta Wojciech Stagenalski.

Książkę i audiobook wydało wydawnictwo Wielka Litera.