|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Vernon Subutex 5 stycznia na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego.

Vernon Subutex w Teatrze im. Słowackiego. Bunt, muzyka i bezdomność.

Szef kultowego dla Paryżan, nieistniejącego już sklepu płytowego Revolver widziany pod Wawelem. Co tutaj robi? W styczniu premiera adaptacji kultowej powieści Virginie Despentes.  Spektakl jest dziełem nagrodzonego Paszportem Polityki duetu Jola Janiczak (tekst) - Wiktor Rubin (reżyseria). 

Podobno szuka pracy. Podobno sprzedawał bilety na jednym z podmiejskich festiwali. Podobno wyprzedał swój cały dorobek na eBay'u. Vernon Subutex to postać, o której z ekscytacją rozmawiają nie tylko pasjonaci undergroundu znad Sekwany. Przez ćwierć wieku prowadził kultowy dla Paryżan sklep Revolver. Przejęty w młodości biznes towarzyszył przełomowym momentom francuskiej kontrkultury. Wielu znajomych Vernona odegrało istotną rolę w historii podziemnego rocka. On zawsze pozostawał symbolem niezależnej, antymainstreamowej postawy. Do czasu, gdy w wyniku trudnej sytuacji bytowej musiał zamknąć sklep. Jego zawartość miała trafić na internetowe serwisy aukcyjne. Od tamtego momentu, Vernon pozostaje aktywny tylko w sieci. A w realu szuka dla siebie nowego lokum. Bezskutecznie.

Virginie Despentes jest gwiazdą współczesnej literatury francuskiej sławą dorównująca cenionemu w Polsce Michelowi Houellebecqowi. Powieść „Vernon Subutex” jest przez wielu uważane za opus magnum autorki. Z utworu wyłania się przejmujący portret społeczeństwa XXI wieku. Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność.

W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez autorkę perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk czy nawyk każe pomijać. „Vernon Subutex” daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

Pierwsza w Polsce adaptacja sceniczna utworu to dzieło duetu Jola Janiczak (tekst) - Wiktor Rubin (reżyseria); laureatów Paszportu Polityki, twórców m.in. spektakli "Caryca Katarzyna", "Towiańczycy" i "Każdy dostanie to, w co wierzy".  Tytułową rolę kreuje Krzysztof Zarzecki (m.in. "Wszystko o mojej matce", "Apokalipsa"). W obsadzie występują również: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec, Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek, Wiktor Bagiński, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski,Karol Kubasiewicz i Feliks Szajnert.

Przedpremierowe pokazy miały miejsce w trakcie 10. edycji festiwalu Boska Komedia. Oficjalna premiera spektaklu 5 stycznia na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego.

Pikantna uczta teatralna. Jedno z najciekawszych przedstawień 2017 roku. /Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita"/

Twórcy pozostali pełni empatii ze stworzonym przez siebie światem. Starają się przywrócić wiarę we wspólnotę. /Magda Mielke, Teatr dla Was/

Więcej informacji - http://slowacki.krakow.pl/pl/spektakle/aktualne_spektakle/_get/spektakl/1590

Odwiedź fanpage Vernona - https://fb.me/vernonsubutexpl

 

0%
100%