|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

20 września rozpoczynają się w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym.

NAJLEPSI POLSCY RATOWNICY BĘDĄ RYWALIZOWAĆ W KRAKOWIE

20 września rozpoczynają się w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których gospodarzem jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Jest to jedno z największych dorocznych wydarzeń w świecie ratownictwa medycznego.

Mistrzostwa Polski to podsumowanie odbywających się w ciągu całego roku eliminacji regionalnych. Do Krakowa przyjechali więc najlepsi z najlepszych - prawie 50 załóg z całej Polski, a także goście ze Lwowa.

- Zawody mają charakter rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim są to ćwiczenia praktyczne, odzwierciedlające realne zdarzenia z codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – To zarazem doskonalenie umiejętności, a tym samym możliwości skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

Zadania to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana jest więc nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

Mistrzostwa w Krakowie będą trwały cztery dni, podczas których zespoły będą musiały wykonać około 10 zadań. Podczas części z nich będziemy sprawdzać głównie wiedzę merytoryczną, ale spora część ćwiczeń to będą odbywające się w terenie symulacje rzeczywistych zdarzeń i wypadków. Zaplanowano – jak zwykle podczas zawodów ratowniczych, również zadania nocne. Jednym z trudniejszych, ciekawszych i bardziej widowiskowych elementów będzie symulacja zdarzenia masowego, z udziałem wielu poszkodowanych.

CO MOŻESZ ZOBACZYĆ

AKCJA RATUNKOWA PODCZAS KATASTROFY – symulacja akcji ratunkowej podczas zdarzenia masowego. Czwartek, 21 września, godz. 12. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39. Aby zobaczyć zawody, trzeba wykupić bilet wstępu do muzeum.

POKAZY W RAMACH MAŁOPOLSKICH DNI PROFILAKTYKI ZDROWIA

SOBOTA, 23 września, Rynek Główny w Krakowie

Godz. 10-16: pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.

Godz. 11 – parada ambulansów: karetki z całej Polski przejadą przez Kraków na Rynek Główny.

Godz. 12 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XVI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym.

100%
0%