|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” -24.08.19 - Kołobrzeg

To już 20 lat  „HERBERTIADY”

 

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu odbywa się od 2000 roku i  jest świętem „Księcia Poetów” – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla. To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta. To także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych jego dziełami bądź odwołujących się do cenionych przez niego twórców. Na przeglądzie gościli wybitni artyści scen polskich, m.in. Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Gabriela Kownacka, Piotr Szczepanik, Edward Linde-Lubaszenko, Jacek Bończyk, Dorota Segda, Dorota Kolak, Jerzy Radziwiłowicz, Halina Rowicka, Krzysztof Kalczyński, Danuta Stenka, Igor Michalski, Dariusz Kowalski, Agata Piotrowska -Mastalerz, Andrzej Mastalerz, Agnieszka Fatyga, Igor Przegrodzki, Tadeusz Malak, Jarosław Gajewski, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski, Tadeusz Borowski a także bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Mirosław Czyżykiewicz czy Antoni Muracki.

Publiczność miała okazję zobaczyć przedstawienia przygotowane m.in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Tańca w Sopocie, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Na deskach kołobrzeskiej sceny swoje prace dyplomowe wystawiali studenci PWST w Krakowie przygotowane pod kierownictwem aktorek Doroty Segdy i Moniki Rasiewicz.

Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

 

Rok 2019 będzie rokiem podsumowania dwudziestolecia „Herbertiady”
Na program jubileuszowej 20.edycji „Herbertiady” złożą się następujące wydarzenia.

Gala jubileuszowa odbędzie się w dniu 24 sierpnia 2019 r. w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu i uświetnią ją dwa programy artystyczne. Jeden to spektakl "Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód". To autorski projekt znanego i cenionego aktora Dariusza Jakubowskiego powstały z okazji Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm RP w 20. rocznicę śmierci Poety.

„W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce-kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu-kodeksów etycznych ,jasno rozróżniających pojęcie dobra i zła. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Był uosobieniem wierności-samemu sobie i słowu. Słowu rozumianemu też jako oczywistość cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń. ”(…) Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Źródle” Norwida.

Polifonia J.S.Bacha i jego „Preludia”,”Wokaliza” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota” i „Wokaliza” op.34 nr14 Rachmaninowa, czy Sonata J.Haydna ,znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.

Wystąpią: Dariusz Jakubowski – aktor, autor koncepcji, reżyseria; Katarzyna Thomas – sopran i Piotr Szafraniec – fortepian.

Drugą propozycją jest premierowy i specjalnie przygotowany na jubileuszową edycję "Herbertiady" koncert zespołu dziecięcego "Dzieci z Brodą" wraz z Joszko Brodą. Na koncert zatytułowany „Pudełko zwane wyobraźnią” złożą się utwory Zbigniewa Herberta. Będzie to pierwszy tego rodzaju program, w którym utwory Herberta zaśpiewają dzieci – najmłodsze pokolenie Polaków.

 

Galę poprowadzi dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha – zdobywczyni Złotego Mikrofonu.

 

24 sierpnia 2019 r. sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1, godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Natomiast we wrześniowej odsłonie „Herbertiady” (19 – 20.09.) będą miały miejsce warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Zwieńczeniem tej części Przeglądu będzie monodram pt. "Pokuć" poruszający problem wysiedleń z dawnych Kresów II RP widziany oczyma dziecka. Wystąpi w nim młody koszaliński artysta Szymon Majchrzak, obecnie student III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST.

 

Pomysłodawczynią „Herbertiady” jest Katarzyna Pechman, która dwukrotnie była w Radzie Programowej Roku Zbigniewa Herberta przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2018) i uczestniczyła w akcie oddania odrestaurowanego grobowca Rodziny Herbertów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W 2009 r. za swoją działalność na rzecz popularyzacji twórczości Księcia Poetów została wyróżniona przez Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi, a w roku 2017 została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

 

Katarzyna Pechman cieszy się, że Herbertiada ma swój udział w kształtowaniu młodych serc i umysłów. Nastolatkom często brakuje kręgosłupa moralnego, zżera ich duch hedonizmu, a Zbigniew Herbert nie tylko jako poeta, ale również jako prawy człowiek, mógłby być dla nich doskonałym wzorem.

– W Herbercie cenię siłę charakteru, wierność, wyprostowaną postawę. Ale nic za darmo. Za tę wierność wyznaczona jest wysoka cena. Nie każdy chce ją zapłacić – mówi K. Pechman. - Herbert zapłacił. Miał trudne życie. Ale też trudnego życia wszystkim życzył. Bo ludzki charakter tylko wtedy się kształtuje – przekonuje K. Pechman. – Zbigniew Herbert nie ugiął się przed komunistyczną władzą dla, jak pisał, kartki papieru i chleba.  A poniósł tego ogromne konsekwencje, włącznie z długoletnią głęboką depresją. Co prawda żyjemy w innych czasach, ale czy i nam nie zdarza się, że powiedzenie „nie” wymaga wielkiej odwagi? Wtedy przed oczyma staje mi Herbert, ta jego „kołatka”, Jezusowe: „niech mowa wasza będzie tak, tak, nie, nie” – mówi.

Jest przekonana, że marzenie Herberta, by mieć fresk w kościele się spełniło.

– Może nie jest to fresk na ścianie, ale w nas. I dodaje: - Herbert zawsze ode mnie wymagał. Zmuszał do myślenia i do pogłębiania wiedzy. W nim jest coś takiego, co nie pozwala przejść obojętnie. Jest symbolem przejrzystości, jedności myślenia, twórczości i działania. Konsekwencje, jakie spotykały go za sprawą zachowywania takiej postawy często bywały niełatwe, a jednak Herbert pozostał wierny sobie. „Z prądem płyną tylko śmiecie” – powtarzał. Ze wszystkich napisanych przez niego słów, każde ma znaczenie. Jego rękopisy pełne były skreśleń, poeta często wśród rozmaitych słów szukał tego jednego, właściwego. Herbert to ktoś, komu bym zawsze uwierzyła.

 

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

Partnerzy: Fundacja PZU , Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Zespół Szkół Społecznych nr 1, Regionalne Centrum Kultury.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński i wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Patronat medialny sprawują: TVP, AUDYTORIUM 17, TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, tygodnik „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl

Oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl

 

 

 

0%
0%