|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta - 9-27.10.19 - Centrum Sztuki Mościce

To festiwal OTWARTY na różne formy wyrazu, różne techniki taneczne, różną wrażliwość i różnego widza. Ta otwartość jest zachętą do spotkania ze sztuką, która jest nam tak bliska, jak bliskie jest nam nasze ciało. Emocje wyrażane za pomocą ekspresji i jego ruchu, to podstawowa forma wyrazu, wspólna dla wszystkich.

Festiwal Scena Otwarta to wydarzenia prezentujące przede wszystkim taniec współczesny – najnowsze spektakle, ale także klasyczny balet i taneczne spektakle dla dzieci.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska”. Program skłania ku refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i tym jakie konsekwencje one wywołują. Dla każdego, zrealizowanie indywidualnych pragnień jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Jednak niejednokrotnie decyzje prowadzące do sukcesu, w efekcie owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu czy zaślepiające emocje i pycha?

To nie jedyne pytania, na które towarzyszyły twórcom spektakli. Pokażemy m.in. dwie ubiegłoroczne premiery Opery Śląskiej „Szeherezada” i „Medea”; spektakl Lubelskiego Teatru Tańca „Stalking Paradise”, dwa spektakle Kieleckiego Teatru Tańca „Drewniany Książe” i „Cudowny Mandaryn”. Festiwal rozpocznie spektakl „All That Jazz, Rock, Blues” w międzynarodowej obsadzie i choreografii znakomitego izraelskiego choreografa Itzika Galili. Na zamknięcie proponujemy spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu węgierskiego baletu z Kecskemet. Łącznie Festiwal obejmuje blisko 20 wydarzeń.

Prezentowane spektakle to realizacje wieloosobowe, pochodzące z zawodowych scen, które oparte są nie tylko o profesjonalnych tancerzy i choreografów, ale śmiało wykorzystujące takie teatralne środki wyrazu jak kostium, muzyka czy zaawansowana reżyseria świateł. W efekcie powstają widowiska, które zawsze mocno oddziałują na widzów. I to niezależnie od wieku czy doświadczenia odbiorców. Obcowanie ze sztuką tańca współczesnego staje się dostępne i łatwe dla każdego, kto otworzy się na Sztukę.

Poza spektaklami i wystawą w ramach Festiwalu organizujemy Konkurs choreograficzny. To działanie promujące zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników. Konkurs ocenia Jury składające się z osób – mających bogate doświadczenie artystyczne, choreograficzne i pedagogiczne – pochodzących z różnych przestrzeni tańca: Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Jacek Przybyłowicz i Robert Bondara.

Jury: Zofia Rudnicka, polska tancerka, choreografka i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „choreograf roku” (2010).

Witold Jurewicz, nauczyciel tańca, choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi (kierunek: choreografia), Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu (PPSKAK) i kursów instruktorskich z tańca współczesnego w całym kraju. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca Alter. Bierze udział w licznych projektach tanecznych i teatralnych. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą.

Jacek Przybyłowicz, choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pedagogika baletu. Był tancerzem Teatru Wielkiego w Warszawie, występował z zespołami w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z jednym z najlepszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael). Współtwórca cyklu popularyzatorsko-edukacyjnego Teren Tańca − Reinterpretacje, trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Robert Bondara, tancerz, choreograf, reżyser i pedagog. Artysta Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje obecnie jako wykładowca oraz studiów podyplomowych – menadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Początkowo występował w  Łódzkim Teatrze Muzycznym, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, a w 2008 roku rozpoczął współpracę z Warszawskim Teatrem Tańca Aleksandry Dziurosz.

 

Patronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Termin Festiwalu: 9-27 października 2019 roku

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce (www.csm.tarnow.pl)

Strona festiwalu: www.scenaotwarta.pl

Festiwal uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem Festiwalu jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Partnerem Centrum Sztuki Mościce jest Polska Sieć Tańca oraz Instytut Muzyki
i Tańca.

W ramach Festiwalu będzie prezentowany spektakl współrealizowany przez CSM w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Myśl w tańcu”.

Identyfikację wizualną IX edycji Festiwalu projektuje Królowa Lama.

 

Zespół Festiwalu:

 • Agnieszka Kawa – dyrektor CSM
 • Marek Karpiński – z-ca dyrektora CSM
 • Karolina Wójs – koordynator Festiwalu
 • Bernadetta Cich – koordynator konkursu choreograficznego, PST
 • Maja Krawiec, Anna Sikorska-Boryczka, Anna Moskal – marketing, promocja


  PROGRAM
   
 • 9 października godz. 19.00 - prolog festiwalu, spektakl „Rozkosz”, Teatr Rozbark                        
  - Polska Sieć Tańca

   

  11 października godz. 19.00 - inauguracja Festiwalu SCENA OTWARTA,              
  Spektakl “All That Jazz, Rock, Blues”,Národní divadlo moravskoslezské, Czechy

  Wernisaż wystawy

   

  12 października godz. 19.00 - spektakl finałowy projekt międzypokoleniowego „Spotkanie. O tym co nas porusza”

   

  17 października - spektakl familijny „Karnawał zwierząt”

  godz. 12.00 - spektakl dla grup zorganizowanych

  godz. 18.00 - spektakl wieczorny dla widzów indywidualnych

   

  19 października godz. 19.00 - spektakl „Drewniany Książe” i „Cudowny Mandaryn”, Kielecki Teatr Tańca-Polska Sieć Tańca

   

  20 października godz. 19.00 - spektakl „Stalking Paradise”,Lubelski Teatr Tańca                    
  -Polska Sieć Tańca

   

  22 października godz. 19.00 - spektakl „Dobre wychowanie ”,Grupa Wokół Centrum                  
   -Polska Sieć Tańca

   

  25 października godz. 19.00 - spektakl „Szeherezada/ Medea”, Opera Śląska

   

  26 października - Konkurs choreograficzny „Dance - my love”

   

  27 października godz. 19.00 - spektakl „Romeo i Julia”, Kecskemét City Balett -Węgry

   

   

  Patronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego

   

  Centrum Sztuki Mościce

  Sprzedaż biletów : on - line: www.csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl i Kasa CSM

  ul. Traugutta 1, Tarnów, tel.  +48 14 633 46 04

  Kasa czynna:

  pon. -  piąt.   w godz. 10.00 - 20.00

  sob. - niedz.  w godz. 15.00 - 20.00

 

0%
0%