|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

„Dedicated to Jerzy Wójcik” - koncertowa premiera nowego albumu wydanego przez Radio Kraków

Dwupłytowy album "Dedicated to Jerzy Wójcik" zawiera krążek nagrany w Studiu Radia Kraków w 2015 r. przez Kraków Street Band i Krystynę Święcicką-Wójcik oraz zaproszonych gości: Natalię Kwiatkowską, Bartka Przytuła i Andrzeja Sikorowskiego. Drugi krążek to nigdy nie wydane, oryginalne nagrania zespołu Little Ole Opry dokonane w roku 1980 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

fot. RK

„Dedicated to Jerzy Wójcik” - zamów płytę

To był wieczór wyjątkowy, wieczór wspomnień, które przywołała prowadzący koncert Krysia Święcicka-Wójcik, żona Jerzego Wójcika oraz Antoni Krupa, który muzyka znał osobiście a czasami nawet z nim grywał. Był to też wieczór doskonałej muzyki i wyjątkowych muzycznych spotkań. W pierwszej części koncertu członkowie Little Ole Opry wzmocnieni trójką muzyków z zespołu Kraków Street Band zagrali trzy utwory z oryginalnej płyty Little Ole Opry nagranej w 1980 r., które nie znalazły się na płycie „Dedicated to Jerzy Wójcik”.

 

Druga część to występ Kraków Street Band i Krystyny Święcickiej-Wójcik wraz z zaproszonymi gośćmi, którzy zaprezentowali utwory z nowej płyty nagranej w Radiu Kraków. Jak napisali sami muzycy, „na warsztat wzięto część utworów, które można znaleźć na oryginalnej płycie, a także te wykonywane na koncertach. Wspólnym mianownikiem obu albumów jest bezcenne banjo Jerzego Wójcika, które w rękach Piotra Grząślewicza wybrzmiewa ponownie na płycie nagranej 35 lat póżniej…” Gośćmi specjalnymi koncertu byli: Natalia Kwiatkowska, Bartek Przytuła i Andrzej Sikorowski oraz Piotr Łopalewski i Jacek Ukleja.

 

Koncert był równocześnie premierą wyprodukowanego i wydanego przez Radio Kraków podwójnego albumu „Dedicated to Jerzy Wójcik" - na jednym krążku znalazły się oryginalne nagrania Little Ole Opry z 1980 r., natomiast na drugim utwory z repertuaru zespołu w nowych aranżacjach zostały wykonane przez Kraków Street Band w towarzystwie gości.

 


O płycie

Dwupłytowy album "Dedicated to Jerzy Wójcik" zawiera krążek nagrany w Studiu Radia Kraków w 2015 r. przez Kraków Street Band i Krystynę Święcicką-Wójcik oraz zaproszonych gości: Natalię Kwiatkowską, Bartka Przytuła i Andrzeja Sikorowskiego. Drugi krążek to nigdy nie wydane, oryginalne nagrania zespołu Little Ole Opry dokonane w roku 1980 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

 

"Już 25 lat Jerzy Wójcik gra w niebiańskiej orkiestrze, ale tu na ziemi pozostał trwały ślad: nagrania jego kapeli Little Ole Opry z 1980 roku. Unikatowe nagranie krążyło wśród przyjaciół i miłośników muzyki bluegrass, aż za pośrednictwem Krystyny Święcickiej-Wójcik trafiło w ręce Łukasza Wiśniewskiego, lidera zespołu Kraków Street Band. Zespół z zaszczytem przyjął propozycję nagrania niniejszej płyty, której celem jest nie tylko oddanie hołdu pamięci Jerzego Wójcika, lecz przede wszystkim - pokazanie jak najszerszej publiczności fenomenu Little Ole Opry. Muzycy wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli na warsztat część utworów, które można znaleźć na oryginalnej płycie, a także te, wykonane przez Little Ole Opry na koncertach. Wspólnym mianownikiem obu albumów jest bezcenne banjo Jerzego Wójcika, które w rękach Piotra Grząślewicza wybrzmiewa ponownie na płycie nagranej 35 lat później..."

                                                                     

                                                       Kraków Street Band & Krystyna Święcicka-Wójcik  

 

"Zespół o nazwie skromnie nawiązującej do sławnej areny w Nashville został założony z końcem lat siedemdziesiątych przez muzyków z krakowskiej grupy Zdrój Jana. Początkowo jako "outlet" (trochę jak Hot Tuna przy Jefferson Airplane), ale szybko autonomiczny dzięki - jak mawiano - gitarzyście prowadzącemu ZJ Jerzemu Wójcikowi. Zafascynowany od wczesnej dorosłości Bobem Dylanem, po napisaniu o nim pracy magisterskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaczął zgłębiać bluegrass, opanowując przy okazji piekielnie trudne dla gitarzysty pięciostrunowe banjo. Na swój sposób czynił w Polsce coś, co starszy od niego Lonnie Donegan, niegdyś na Wyspach Brytyjskich, a i w USA. Przekrojem muzycznych fascynacji zespołu jest płyta będąca owocem sesji nagraniowych z 1980 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest na niej bluegrassowa klasyka, jest coś, co wówczas określano nazwą New Country, ale i dawniejsze korzenie ze Starego Świata, bo dobre nie powstaje z niczego i w niwecz się nie obraca."

                                                                                                        Andrzej Keyha

 

Płyta Little Ole Opry to 16 utworów – jest na niej bluegrassowa klasyka („FoggyMountain Breakdown” ,”Flint Hill Special”), jest coś co wówczas określano nazwą New Country („Evangeline”, „DeadSkunk”), jest łotrzykowska Irlandia i „Junior Jig” - jedyna kompozycja Jerzego Wójcika.

 

Na płycie „Dedicated to Jerzy Wójcik” znalazło się 6 utworów z oryginalnej płyty Little Ole Opry, w zupełnie nowych aranżacjach, pozostałe to utwory które były wykonywane na koncertach LOO. Jedyny utwór śpiewany po polsku to bardzo dobre tłumaczenie Andrzeja Keyhy starej irlandzkiej ballady „Black Velvet Band” (A. Sikorowski). Płytę będzie można zamawiać poprzez stronę www.radiokrakow.pl.

 

100%
0%