|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tempus Argenti

Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Karola Wojtyły

W 2019 roku mija 25 lat odkąd kardynał Franciszek Macharski dokonał uroczystego otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie w jego obecnej siedzibie. 5 maja 1994 r., po niemalże 90 latach istnienia tej placówki muzealnej zyskała ona swoje miejsce u stóp Wawelu, w domu, w którym mieszkał ksiądz, a następnie biskup Karol Wojtyła. Od tej pory na stałe wpisała się w krajobraz krakowskich muzeów i udostępniając szerszej publiczności skarby sztuki sakralnej pochodzące z terenu Archidiecezji Krakowskiej, jak i promując współczesnych twórców sztuki chrześcijańskiej, tym samym podtrzymując tradycję Kościoła, który tak jak i przed wiekami, wciąż pełni rolę mecenasa sztuki.

            Z okazji tego jubileuszu Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły przygotowało wystawę, która stanowi podróż poprzez sztukę i historię – zarówno Kościoła, jak i samego Muzeum, stanowiąc pewnego rodzaju kontynuację obecnej dawniej w jego przestrzeni stałej ekspozycji obiektów sakralnych.

            Poszczególne sale wprowadzają nas w bogactwo treści ikonograficznych zawartych w dziełach sztuki chrześcijańskiej oraz ukazują tematy najczęściej obecne w malarstwie, rzeźbie czy rzemiośle artystycznym, stanowiące wielowiekową tradycję Kościoła, a także umożliwiają bliskie spotkanie ze strojami czy obiektami złotniczymi, które mają swoje miejsce w liturgii. Oprócz tematów wciąż obecnych i popularnych, jak wizerunki maryjne, czy przedstawienia świętych i scen biblijnych, wystawa przybliża jednak również i te mniej znane, być może nawet w pewnym sensie zapomniane w obecnych czasach, a przecież niemniej ważne i równie piękne. Wśród nich znajdziemy chociażby przemijanie oraz śmierć, która wcale nie oznacza kresu naszego życia. Przypominają nam o tym nieustannie święci obecni w relikwiarzach, udostępnionych w specjalnie zaaranżowanym oratorium.

            Kolejne sale prowadzą nas poprzez etapy posługi kapłańskiej Karola Wojtyły, począwszy od czasów, kiedy jako młody ksiądz mieszkał w pokoju przy ul. Kanoniczej 19, poprzez okres biskupi i kardynalski, w które pomagają nam wejść osobiste pamiątki oraz podarunki, które otrzymywał w tym czasie od wiernych z Krakowa, Archidiecezji, ale też z całej Polski i świata. Nasze spotkanie z Karolem Wojtyłą zakończymy przy śniadaniu z Janem Pawłem II – jest to nawiązanie do Jego odwiedzin w Muzeum Archidiecezjalnym w 1997 roku – by następnie spróbować odnaleźć swoją podobiznę wśród obecnych w przestrzeni ekspozycyjnej portretów i odwiedzić ciepłe, domowe wnętrze, gdzie spotkamy malarza Fryderyka Pautscha i jego rodzinę.  

            Obiekty zgromadzone na wystawie „Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Kardynała Wojtyły”, chociaż niezwykle różne, wspólnie tworzą historię, ale i duchowe oraz artystyczne dziedzictwo zarówno Archidiecezji Krakowskiej, Krakowa, jak i samego Muzeum Archidiecezjalnego, zachęcając nas, by zatrzymać się na chwilę i na nowo zagłębić się w bogactwo niesionej przez nich treści i symboliki. 

Uroczystego otwarcia wystawy w dniu 18 czerwca 2019 roku dokona Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

0%
0%