|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wykłady z cyklu „Muzeum w mieście. Miasto w Muzeum”

Wykłady z cyklu „Muzeum w mieście. Miasto w Muzeum” od 15.02.2019, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W 2019 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń. Szczególnej uwadze polecamy cykl kilkunastu wykładów pod wspólnym tytułem „Muzeum w mieście. Miasto w muzeum”. Celem spotkań jest podzielenie się doświadczeniami z tworzenia kilku spektakularnych, muzealnych projektów europejskich, a także zilustrowanie zmiany w postrzeganiu instytucji muzeum miejskiego na przykładzie krajowych placówek muzealnych. Wykłady wygłoszą dyrektorzy polskich i zagranicznych muzeów miejskich, m.in. z Gdańska, Warszawy, Lizbony, Helsinek i Liverpoolu.

 

Spotkania odbywać się będą w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Kraków, Rynek Główny 35), a na pierwszą prelekcję pt. Kompleksowa renowacja dawnego muzeum miejskiego: Przypadek Muzeum Historycznego we Frankfurcie nad Menem (2010–2018) zapraszamy w środę 13 lutego 2019 o godz. 17.00. Wykład na temat odnowy wizerunku frankfurckiego muzeum i nadania mu partycypacyjnego charakteru wygłosi jego dyrektor, dr Jan Gerchow.

Muzeum Historyczne Frankfurtu (HMF) miało szansę całkowicie odnowić swój wizerunek w latach 2008–2017. Historyczny kompleks budynków tworzących muzeum był wówczas gruntownie odnawiany. Tworzy go obecnie zespół pięciu zabytkowych obiektów wzniesionych w przeciągu 800 lat, od XII do XIX stulecia, na placu Romerberg, stanowiącym centrum Starego Miasta. Uzyskanie nowej przestrzeni po renowacji obiektu pozwoliło na kompletne przemodelowanie go w nowoczesne muzeum miejskie.
Nowe Muzeum Historyczne Frankfurtu zostało utworzone jako muzeum partycypacyjne. W jego przestrzeni zwiedzający mogą stać się użytkownikami i są zapraszani do czynnego udziału w działalność placówki, co wpisuje się w jego nową misję muzeum jako miejsca integrującego przedstawicieli różnorodnych środowisk. Muzeum zaplanowało ofertę wystawową oraz towarzyszące jej wydarzenia odwołując się do wszystkich interesariuszy. Twórcy projektu uważają, że każdy z mieszkańców, niezależnie od swojego pochodzenia, może być ekspertem do spraw miasta i jego spuścizny. Elementem partycypacyjnym stają się tutaj otwarcie na doświadczenie i posiadana wiedza użytkowników.

Muzeum zmieniło swoje podejście od instytucji prezentującej historię miasta, w miejsce ilustrujące tematy dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości przez pryzmat wielogłosowej perspektywy mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania muzealnego jubileuszu oraz do udziału w dyskusjach nad kierunkami rozwoju muzeów miejskich w Polsce i Europie.

Wydarzenia jubileuszowe znajdą Państwo na stronie https://www.mhk.pl/oddzialy/120-lecie-mhk.

0%
0%