|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Akcja "Darmowy listopad" na Wawelu!

Bezpłatne zwiedzanie Wawelu - listopad 2019

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do udziału w akcji „Darmowy listopad”, podczas której można bezpłatnie zwiedzić wystawy oraz wziąć udział w lekcjach muzealnych.

Już po raz ósmy Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na "Darmowy listopad". Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Królewski splendor".

 

Zamek Królewski na Wawelu udostępnia bezpłatnie wybrane wystawy:

  • wtorek–sobota: „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, „Skarbiec Koronny i Zbrojownia”, „Wawel Zaginiony”, „Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

9.30–16.00, ostatnie wejście o godz. 15.00
 

  • niedziela: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, „Wawel Zaginiony”, „Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

10.00-16.00, ostatnie wejście o godz. 15.00

w niedzielę – zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości
rezerwacji

 

nieczynne: w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada
 

Zasady:

  • zwiedzanie indywidualne na podstawie bezpłatnych biletów
    bilety wydawane w kasie biletowej (Centrum Promocji i Informacji) na określone godziny

kasa czynna: wtorek – sobota 9.00–14.45, niedziela 9.30–14.45

kasa przy Bramie Herbowej nieczynna
ze względów konserwatorskich obowiązują stałe limity dzienne wejść
jedna osoba może pobrać bilety dla 5 zwiedzających
 

  • grupy obowiązuje rezerwacja
    zwiedzanie od wtorku do soboty
    rezerwacja: tel. 12 422-16-97, bot@wawel.org.pl

Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki – płatne.

Edukacja

Dział Oświatowy przeprowadzi 50 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół (podstawowych i ponadpodstawowych). Lekcje prowadzone będą od 4 listopada.

Obowiązuje rezerwacja:  tel.: 12 422-51-55, wew. 290, poniedziałek–piątek, godz. 9.00–12.00 oraz 14.00–15.00

 

Opis wystaw

 

„Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”

Wystawa nawiązuje do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

„Wawel Zaginiony”

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesanso­wych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopa­liskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzen­ny wzgórza w w. XVIII. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicz­nych jest eksponowany w Lapidarium.

„Skarbiec Koronny i Zbrojownia”

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego naroż­nika zamku, gdzie od w. XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rze­czypospolitej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego i zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowie­cza po w. XVIII (m.in. paradne rzędy końskie).

„Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

wystawa czasowa

Wawelski zbiór porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni zalicza się do znaczących kolekcji europejskich i światowych. Na wystawie po raz pierwszy prezentujemy w całości ten zespół, liczący obecnie ponad czterysta obiektów.

Historia wawelskich zbiorów porcelany miśnieńskiej rozpoczęła się w roku 1966, kiedy zamek wawelski otrzymał w darze od Tadeusza Wierzejskiego prawie dwieście wysokiej klasy obiektów. Od tego czasu kupowane okazy wybierano z dbałością o zachowanie wysokiego poziomu artystycznego kolekcji.

100%
0%