|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

XX EtnoKraków/Rozstaje 2018, czyli mistyczne śpiewy i transowe tańce potrwają od 4 do 7 lipca

Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, należącego do grona najważniejszych dorocznych imprez w Polsce i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music. Jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie. W ramach jubileuszowej edycji na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów.

 

Prologiem festiwalu będzie też koncert 1 lipca w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków z udziałem wybitnej fińskiej grupy wokalnej Tuuletar („Bogini Wiatru”). Sensacyjnie zapowiada się inauguracja festiwalu. Koncerty 4 lipca w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej to święto wielkich głosów. Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia) to wykonawcy należący do absolutnej światowej czołówki najbardziej charyzmatycznych wokalistów nurtu world music – zapewnia Jan Słowiński, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Staramy się, by nasz program – dodaje – wzorem sejsmografu... odnotowywał artystyczne wstrząsy, ale też niezauważalne lub pomijane, a często najważniejsze dla krajobrazu muzycznego: podziemne nurty i przepływy.

Również kolejne dni festiwalu obfitować będą w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru – zapowiada Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Każdy z nich będzie miał odrębną specyfikę i będzie się odwoływał do nieco odmiennych skojarzeń stylistycznych, geograficznych, kulturowych, jednocześnie prezentując typową dla world music wielobarwność, różnorodność i wielość form artystycznych. Nie zabraknie ani wielkich nazwisk, artystów doskonale znanych i oklaskiwanych przez publiczność na wszystkich kontynentach, ani wykonawców nieco mniej u nas popularnych, choć nie mniej interesujących: mających szansę stać się dla krakowskiej i polskiej publiczności autentycznymi odkryciami.

Obok artystów z różnych zakątków świata posłuchamy bardzo doświadczonych – a także kilkorga młodych i bardzo obiecujących – wykonawców z naszego kraju. Rocznicę festiwalu najlepiej uczcić artystyczną fiestą i taka właśnie czeka nas w Krakowie między 4 a 7 lipca.

Po finezyjnym, uduchowionym i lirycznym śpiewaniu na inaugurację, następnego dnia podążymy w radykalnie odmiennym kierunku. Dominować będą rytmy nie tylko mocne, ale też generowane przez elektroniczne instrumentarium, a syntetycznym brzmieniom instrumentów klawiszowych towarzyszyć będą beaty z automatów perkusyjnych. Wszystko to, oczywiście w pokłonie wobec tradycji i odwołaniu do inspiracji twórczością źródłową. Niewątpliwą gwiazdą będzie Omar Souleyman, syryjski artysta o międzynarodowej sławie. Wystąpi też poznańska formacja Lua Preta, łącząca elektronikę z inspiracjami muzyką z Angoli oraz krakowska MLDVA (Funklore & Herbaciarz).

Po pokazie mocy klubowej energii, czeka nas spektakularne popołudnie i wieczór pod gołym niebem, które przyniosą nie mniej dynamiczną muzykę, tym razem wykonywaną przede wszystkim na tradycyjnych i akustycznych instrumentach. Przed nami bezpretensjonalna i szampańska zabawa, choć – co podkreślić trzeba – przy wyrafinowanej i doskonale granej muzyce z trzech kontynentów. Spotkamy artystów odnoszących wielkie sukcesy w świecie: kameralny, nepalski Night, ale też specjalny projekt Szikra - zaskakujący, fantastyczny wspólny zespół utworzony przez członków holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő. Afrykański błysk dodadzą do tego zestawienia członkowie zespołu prowadzonego przez Mamadou Diabate z Burkina Faso. Tak lubiany w Polsce klimat bałkańskich-romskich orkiestr dętych ożywi znakomity serbski Marko Markovic Brass Band. Nowoczesne rozumienie żywiołowej południowoamerykańskiej cumbii zaprezentuje chilijski zespół Chico Trujillo.

Kto zatęskni za polską muzyką, ten na obfity deser ostatniego dnia festiwalu otrzyma wyborny zestaw wykonawców krajowej sceny muzyki etno. Dwudziestolecie obchodzi w tym roku również jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego folku – Muzykanci. Specjalny jubileuszowy koncert połączą na festiwalu z promocją swojej najnowszej koncertowej płyty, nagranej przez BBC w ramach festiwalu WOMEX. W Krakowie pojawi sie też inny artysta doskonale znany publiczności - Adam Strug z przejmującym solowym koncertem pieśni kurpiowskich oraz (plenerowo) z koncertem Leśny bożek. Wystąpią też młode zespoły krakowskiej sceny etno: Raraszek – m.in. ilustrując pokaz filmów i spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów oraz Pokrzyk. W ramach „Koncertu Wolności / Stage of Freedom” i projektu Grzech Piotrowski ONE WORLD – usłyszymy czołowych artystów polskiej sceny muzyki jazzowej i improwizowanej we wspólnych projektach z artystami międzynarodowej sceny etno.

Teatralnym uzupełnieniem programu będzie słynny już spektakl DO DNA w reż. Ewy Kaim (dwie odsłony 8 VII na deskach krakowskiej AST), inspirowany m.in. zapisami Oskara Kolberga i twórczością artystów od lat współtworzących również muzyczną scenę festiwalu EtnoKraków/Rozstaje: Joanny Słowińskiej, zespołu Muzykanci, Adama Struga, Justyny Piernik. Festiwalowe koncerty i warsztaty będą się odbywały w Muzeum Inżynierii Miejskiej, Żydowskim Muzeum Galicja, Muzeum Etnograficznym, klubach Alchemia i Strefa oraz na placu Wolnica. Tygodniowy program popołudniowych zajęć edukacyjnych przygotowano we współpracy m.in. z Muzeum Etnograficznym w Krakowie i ośrodkiem ŻyWa Pracownia. Przed nami też – jak co roku – noce tańca w klubie Strefa i w klubie Alchemia: tym razem w energii balfolk (m.in. Sprinkle Blizzard, Balquemia, Korolev-Gałczewski-Biel), etnoelectro oraz hiszpańskich (Vigüela) i polskich tańców tradycyjnych.

 

Bilety w cenie 20 zł - 40 zł w sprzedaży od piątku 18 maja od 12:00.

Karnet na cały festiwal – 160 zł
Karnet całodniowy na 4 lipca – 60 zł
Karnet całodniowy na 5 lipca – 60 zł
Koncerty 6 i 7 lipca organizowane na placu Wolnica – wstęp wolny

Harmonogram koncertów biletowanych dostępny tutaj: http://www.etnokrakow.pl/bilety

Bilety na spektakl DO DNA: tel. 12 430 15 92, bilety@ast.krakow.pl

 

Organizatorzy: Stowarzyszeie ROZSTAJE, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków

Strona festiwalu: www.etnokrakow.pl

 

Stowarzyszenie ROZSTAJE u Zbiegu Kultur i Tradycji realizuje międzynarodowe projekty festiwalowe, koncertowe, edukacyjne, fonograficzne i wydawnicze. Akcent programowy przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie Rozstaje to promocja wykonawców kultywujących tradycje wywodzące się z najstarszych źródeł kultury muzycznej oraz artystów, dla których inspiracja muzyką źródeł jest punktem wyjścia dla własnej, twórczej interpretacji. Imperatyw działań Stowarzyszenia to aktywność na rzecz tradycji zagrożonych i wspieranie inicjatyw kształtujących postawę tolerancji, integracji, międzykulturowego dialogu i porozumienia na gruncie sztuki. Wieloletnim, międzynarodowym „flagowym” projektem Stowarzyszenia jest festiwal EtnoKraków/Rozstaje realizowany od dwudziestu lat w partnerstwie z wiodącymi instytucami kultury (m.in. z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Polskim Radiem, Radiem Kraków, TVP Kultura) przy wsparciu m.in. Miasta Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Więcej na https://www.rozstaje.pl

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. KBF to największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska, głośne w Polsce i Europie imprezy z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury. To jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. Biuro organizuje m.in. prestiżowe festiwale muzyczne: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, festiwal Opera Rara, a także wydarzenia literackie: Festiwale Miłosza i Conrada. KBF jest wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków i Krakow Film Commission. W strategię działań Biura wpisują się również interdyscyplinarne projekty związane z prowadzonym programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dodatkowo KBF administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne, takie jak Kraków Travel czy Kids In Kraków. Działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego obejmuje również inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych (Sieć Miast Festiwalowych), turystyki kulturalnej i biznesowej, przemysłu spotkań (inicjatywa Kraków Network) i przemysłów czasu wolnego. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

0%
0%