|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Komedianci i alchemicy pod Wawelem, czyli Jarmark Świętojański już 15 czerwca!

Od 15 czerwca przez trzy dni na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem będzie można spotkać alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy. To już dziewiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego - wydarzenia pełnego spektakli, pokazów, korowodów i aromatycznego jedzenia, które jest najlepszą lekcją renesansowej historii Polski i Europy.

Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. Mieszkali tu ludzie różnej wiary i narodowości, a król czuwał nad ich wspólnym życiem w zgodzie. W Krakowie odbywały się koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów.

Właśnie teatr, komedianci i komedia dell’arte to jeden z głównych tematów dziewiątego Jarmarku Świętojańskiego. Na Bulwarze Czerwieńskim będzie można podziwiać przedstawienia pełne humoru i nagłych zwrotów akcji. Komedia dell'arte charakteryzuje się bowiem dużą dozą improwizacji aktorskiej. Występujący muszą się tylko trzymać pewnych ram scenariusza, aby przedstawienie było spójne, a w związku z tym kolejne spektakle mogą się różnić, choć zasadnicza ich treść jest ta sama. Przewodnikami po tej trudnej sztuce będzie Trupa Komedianty działająca w Krakowie w ramach  Krajowej Sceny Komedii dell’ Arte w Teatrze Praska 52.

Drugim bardzo istotnym wątkiem Jarmarku Świętojańskiego będą historie polskich alchemików. W XVI wieku w Krakowie gościło i mieszkało ich kilku. Na początku wieku przebywał ponoć w Krakowie słynny niemiecki czarnoksiężnik i cudotwórca, czyli trochę naukowiec, a trochę oszust - Johann Faust; słynny Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, zwany powszechnie Paracelsusem. Gościł na Akademii Krakowskiej w 1525 roku, a przez dwór Stefana Batorego przewinęli się Anglicy Dee z pomocnikiem Edwardem Kelley'em. Największą sławą okryli się jednak Polacy – Jan Piotr Twardowski, który zasłynął wywołaniem rzekomego ducha Barbary Radziwiłłówny na oczach króla Zygmunta Augusta oraz Michał Sędziwój z Łukowicy, znany za granicą jako Sendivogius Polonus, który był największym i najsławniejszym polskim czarodziejem wszech czasów. Obu słynnych polskich Alchemików będzie można spotkać na Jarmarku Świętojańskim.

Komedianci i alchemicy to oczywiście nie jedyne postacie jakie będzie przybędą na Jarmark Świętojański. Na Bulwar Czerwieński zjadą także rzemieślnicy i kupcy, monarchowie i dworzanie, rycerze i gwardziści, wędrowni muzykanci i tancerze. Odbędą się pokazy, przemarsze, gonitwy i widowiska. Będzie można skosztować jadła i napitków przygotowanych zgodnie z recepturami szesnastowiecznych gospodyń domowych i kucharzy dworskich. Nie zabraknie tradycyjnych, rozchwytywanych patentów, które będzie można zdobyć u Tutnara.

Piątek 15 czerwca poświęcony będzie schyłkowi panowania Zygmunta Augusta, kiedy to chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Będzie można poznać tu Jana Piotra Twardowskiego. Wieczorem odbędzie się  widowisko  zakończone wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny przez mistrza Twardowskiego.

Sobota 16 czerwca poświęcona będzie Annie Jagiellonce. W południe orszak dworzan i gwardzistów wyruszy spod Wawelu do Rynku Głównego, aby przywitać wjeżdżającego od Bramy Floriańskiej Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem na Bulwarze Czerwieńskim para królewska zaprasza na bal połączony z widowiskiem tanecznym.

W niedzielę 17 czerwca na Jarmarku Świętojańskim zostanie powitany król Zygmunt III Waza. Dzień spędzimy na radosnych występach z okazji urodzin królewicza Władysława.

Wstęp na wydarzenie jest tradycyjnie bezpłatny. Kolejne szczegóły programu już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

Na imprezę zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

0%
0%