|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

„Jestem kobietą, jestem matką, daję życie” - pro-pokojowy projekt fotograficzny Agaty Pałys-Suchorab

„Jestem kobietą, jestem matką, daję życie” - pro-pokojowy projekt fotograficzny Agaty Pałys-Suchorab

 

Od marca krakowska artystka Agata Pałys-Suchorab fotografuje matki, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec wojen i marnowaniu życia, jakie ze sobą niosą. Zalążkiem projektu była wystawa na 2. Małopolskim Kongresie Kobiet prezentująca 19 portretów, a do dziś wzięło w nim udział ponad 300 uczestniczek. Jeśli znajdą się fundusze, zwieńczeniem dzieła będzie wystawa we wrześniu, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Pokoju.

 

Autorka o projekcie: Pomysł dojrzewał we mnie od dawna. Nie mogę pogodzić się z tym, że świat wciąż nie odrobił lekcji… Gdy media obiegło zdjęcie 4-letniej syryjskiej dziewczynki, która na widok aparatu fotograficznego podniosła ręce w geście poddania, postanowiłam pokazać, że nie zgadzamy się na taki świat! Wojna niszczy wszystko: odbiera życie i dzieciństwo, rujnuje dom, rodzinę, kraj, sieje strach i pozostawia ból na zawsze. Co mogę zrobić – ja sama - jako kobieta, matka, fotograf? Mogę pokazać siłę matczynej miłości, która buduje i tworzy, a nie niszczy! Jak? – za pomocą aparatu fotograficznego.

 

Autorka zaprasza przed obiektyw matki, które pragną powiedzieć wojnie NIE.  Czarno-biały portret każda uczestniczka podpisuje swoim imieniem i imionami swoich dzieci. Niektóre matki pozują z dziećmi, inne same. Nie ma ograniczeń wiekowych - matką jest się przez całe życie. Udział w projekcie jest bezpłatny, a każda uczestniczka dostanie odbitkę swojego portretu.  Agata Pałys-Suchorab pracuje w swoim studio w Krakowie, jednak w związku z tym, że zainteresowane matki nie zawsze mogą do niej dojechać, odbyła już kilka podróży poza Kraków – m. in. do Poznania, Przemyśla, Bielska-Białej, Lublina, Wołomina, gdzie mamy zaprosiły autorkę projektu i zorganizowały się na „sesje seryjne”.

W trakcie trwania projektu bieżące informacje z jego przebiegu i wykonane portrety są prezentowane na blogu autorki atelier19-21.blog.pl, na stronie internetowej atelier19-21.pl i na Facebooku

 

Autorka chciałby umożliwić dołączenie do projektu mamom, do których nie uda się jej dotrzeć. Rozważa  zaprezentowanie na wystawie także zdjęć wykonanych i przesłanych przez nie same.

- Jestem zobowiązana wobec matek, które mi zaufały, by spełnić ich oczekiwania i nagłośnić ich wołanie o pokój – Moim marzeniem jest, aby idea wyszła poza nasz kraj - podsumowuje Artystka. - Wszędzie matki chcą tego samego: życia w pokoju. Wierzę, że w innych krajach są fotografowie, którzy podjęliby się takiego dzieła. To na razie marzenie, ale jak uda się u nas, to może uda się też gdzie indziej. Marzenia zmieniają świat na lepszy. Warto marzyć i wierzyć w świat bez wojen!

Potrzeba wsparcia.

Aby kontynuować projekt i doprowadzić go do końca – potrzebne jest wsparcie. Autorka poszukuje sponsorów i partnerów. Dla zebrania środków finansowych wspomagających realizację zamierzenia (odbitki, oprawa, transport i organizacja wystawy kosztują), projekt umieszczono na portalu crowdfundingowym www.polakpotrafi.pl/projekt/jestem-kobieta

Wspierają ją Radio Kraków, portale mamopracuj.pl, miastodzieci.pl, dojrzewalnia.pl, Laboratorium Fotograficzne Ostrowski, PROGRESSteron Kraków, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa i inni.

 

O autorce

Agata Pałys-Suchorab fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii.

Od niedawna prowadzi studio fotograficzne ATELIER XIX-XXI. Najchętniej fotografuje ludzi, wykorzystuje też szlachetne i historyczne techniki fotograficzne, jak anthotypia, guma chromianowa etc.

 

67%
33%