|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Hommage a Penderecki, czyli druga odsłona „Filharmonii Krakowskiej w Twoim domu"

28 czerwca br. o godz. 18.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu".

fot. M. Bańdo

W nadchodzącą niedzielę, 28 czerwca br. o godz. 18.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury. Projekt zatytułowany Hommage a Krzysztof Penderecki powstał pod wpływem dwóch wydarzeń – śmierci mistrza Pendereckiego oraz trwającej obecnie pandemii koronawirusa.

W wydarzeniu biorą udział muzycy grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz perkusiści współpracujący z instytucją. Wystąpią – Andrzej Kaczmarczyk, Leszek Żurek, Paweł Mielcarek, Adam Wygoda, Karolina Zielińska, Aneta Puławska, Karolina Ładoś, Adam Stępniowski, Cezary Łagan  i Paweł Chmielewski; całość poprowadzi Ryszard Haba – pierwszy kotlista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group i pomysłodawca „Spotkań z muzyką perkusyjną", realizowanych w Filharmonii Krakowskiej od ponad dekady. 

Koncert otworzą Trzy utwory w dawnym stylu, oryginalnie napisane na kwintet smyczkowy,   tym razem jednak zaprezentowane w niezwykłej obsadzie: trzech kompletów dzwonków orkiestrowych, wibrafonu i pięciooktawowej marimby (aranżacja Ryszarda Haby). Pieśń Cherubinów Pendereckiego, pierwotnie przeznaczona na chór mieszany,  wykonana zaś będzie na gongach birmańskich i jawajskich, dzwonkach symfonicznych, marimbach, wibrafonach oraz krotalach. W sumie dwanaście głosów ludzkich zastąpionych zostało 12 perkusyjnymi instrumentami melodycznymi. „Na uwagę zasługuje brzmienie gongu jawajskiego w skali subkontra (F) oraz niezwykle rzadkie brzmienie dzwonków orkiestrowych w skali 3,5 oktawy! Do wykonania tego utworu zaprosiłem do podstawowego składu dodatkowo sześciu perkusistów krakowskich” – mówi Ryszard Haba, autor aranżacji utworu.

Trzeci z prezentowanych utworów, Capriccio per Tubaphone e strumenti percussione, skomponowane zostało przez Ryszarda Habę pod wpływem muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz wymyślonego przez niego nowego instrumentu – tubafonu. Instrument ten, po raz pierwszy w historii muzyki wykorzystany został przez Pendereckiego w Siedmiu bramach Jerozolimy. „W Capriccio poza tubafonami mojej konstrukcji (HABA-PERCUSSION), pojawią się też tubafony z membranami (również mojego pomysłu i wykonania). Pod wpływem pandemii koronawirusa postanowiłem użyć ogromnych chińskich bębnów i wielu azjatyckich instrumentów, takich jak: atarigane, china cymbals A2, tam-tamy z Wu-Han oraz wielu innych. Capriccio zawiera dużą kadencję graną jednocześnie na dwóch kompletach tubafonów” – wspomina kompozytor utworu.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej do końca jubileuszowego 75. sezonu artystycznego oraz w miesiącach wakacyjnych. Jednocześnie wpływa na rozwój kompetencji cyfrowych słuchaczy i wykonawców koncertów, a dzięki zastosowaniu elektronicznych form komunikacji – na zwiększenie obecności kultury muzycznej w życiu społecznym w dobie pandemii. W serii znajdzie się 8 wydarzeń koncertowych, które odbędą się na przestrzeni miesięcy od czerwca do września włącznie. Każdorazowa emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji. Wykonawcami koncertów będą muzycy instrumentaliści i chórzyści Filharmonii Krakowskiej oraz artyści współpracujący z instytucją, każdy koncert poprzedzony zaś będzie wprowadzeniem merytorycznym, podnoszącym walory edukacyjne projektu.

 

0%
0%