|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Spotkanie z Andrzejem Muszyńskim

Księgarnia pod Globusem oraz Wydawnictwo Czarne serdecznie zapraszają na spotkanie z Andrzejem Muszyńskim autorem książki “Południe”, pisarzem, podróżnikiem i reporterem.


Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu„... za horyzont domu” POŁUDNIE. PROWINCJA ŚWIATA spotkanie z Andrzejem Muszyńskim 26 kwietnia 2013 r. godz. 19.00 . Wstęp wolny.

Andrzej Muszyński (ur. 1984) pochodzi z Krzykawy. Jest pierwszym stypendystą Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Laureat prestiżowego Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im. Andrzeja Zawady. Wyróżniony również ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi za pierwszy na świecie trawers puszczy Minkebe w Gabonie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama. Zadebiutował w 2013 roku brawurowym zbiorem reportaży "Południe", będących podsumowaniem jego wieloletnich podróży do krajów globalnego Południa. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się także jego książka prozatorska "Miedza", poświęcona współczesnej wsi. Ostatnio publikuje swoje reportaże w największym birmańskim tygodniku "Myanmar Times" w tłumaczeniu na język birmański. Pracuje nad książką o Birmie "Szafranowa rewolucja", która ukaże się w 2014 roku. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie kolekcjoner staroci i pasjonat kosmologii.

Gdzie zaczyna się Południe? Czy granicę wyznacza Linia Brandta? A może szukać jej należy całkiem gdzie indziej? Czy Południe to pojęcie geograficzne, polityczne, ekonomiczne? Czy to styl życia? Klimat? A może to stan umysłu, beznadziejna i wykolejająca ucieczka w głąb, do serca świata, szukanie wyraźnie odczuwalnego i kojącego strach pulsu życia?

Opowiadane przez Muszyńskiego historie dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród jego bohaterów znajdziemy afrykańskich dyktatorów, siejących śmierć Czerwonych Khmerów i ich ofiary, południowoamerykańskich rewolucjonistów i bandytów, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona, spadkobierców dawnych cywilizacji. Poznajemy też pasażerów pękającego w szwach azjatyckiego autobusu, arabskich gastarbajterów w Austrii i hałaśliwych handlarzy na afrykańskich bazarach.

Andrzej Muszyński w prostych, pozbawionych ozdobników reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując przed naszymi oczami znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera nas na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

Ludzie wyłaniający się z kambodżańskiej dżungli. Gaśnica, która nie ugasiła arabskiej rewolucji. Mroczna izba milczącej Indianki. Kat, który został pastorem. Podróż autobusem przez amazońską puszczę. Malezyjskie uczennice w białych jak śnieg mundurkach. Papa Bongo niepodzielnie rządzący Gabonem przez blisko pół wieku. Sugestywne obrazy i poetycki język. Książka Andrzeja Muszyńskiego to piękny literacki zapis podróży na najróżniejsze południa świata . /Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia/

Andrzej Muszyński łączy nieczęsto idące w parze cechy: zuchwałego podróżnika i reportera o wyrafinowanej wrażliwości. Efekt bywa spektakularny .
/Aleksandra Lipczak, Culture.pl/

Foto ze zbiorów Andrzeja Muszyńskiego.

 

0%
0%