|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków dla wystawy "Wyczół w Japonii"

Lipcową Markę Radia Kraków otrzymała wystawa dzieł Leona Wyczółkowskiego "Wyczół w Japonii" zorganizowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
03.07.2012 r, - Siódma Marka Radia Kraków dla wystawy "Wyczół w Japonii. Inspiracje sztuką japońską w twórczości Leona Wyczółkowskiego " Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

O wystawie:
Japonizm europejski, w tym jego polska wersja, to zjawisko niezwykle bogate i różnorodne. Pokazują to znakomicie kolejne wystawy organizowane w Muzeum Manggha obrazujące wpływy sztuki japońskiej w twórczości polskich malarzy doby modernizmu. Wystawa "Wyczół w Japonii. Inspiracje sztuką japońską w twórczości Leona Wyczółkowskiego" otwiera kolejny ważny rozdział w badaniach nad polskim japonizmem. Wyczółkowski to przykład artysty, którego dzieło cechuje głęboka znajomość sztuki japońskiej. Poznał ją w Wiedniu i Paryżu, zgromadził własną interesującą kolekcję złożoną głównie z drzeworytów ukiyo-e, przyjaźnił się blisko z kolekcjonerem Feliksem „Mangghą” Jasieńskim. Kontakt ze sztuką Japonii, dogłębne zrozumienie jej istoty zaowocowało w twórczości Wyczółkowskiego szczególną odmianą japonizmu, który można by nazwać ideowym: wpływy sztuki japońskiej w sposób całkowicie naturalny, niejako intuicyjny, współtworzą warsztat i określają styl artysty. Niezależnie od tego, jaką technikę stosuje i jaki temat podejmuje, Wyczółkowski do końca życia będzie posługiwał się w sposób perfekcyjny japońskimi zasadami rządzącymi kompozycją, budową przestrzeni, wycinkiem, asymetrią – owymi doskonale opanowanymi narzędziami, instrumentami, które pozwolą mu w niezliczonych pracach zbliżyć się do Natury. Widoki miast – Krakowa, Torunia, Poznania i Sandomierza, studia drzew i kwiatów – stanowią swobodny dialog ze sztuką japońską.

Wśród kandydatów do naszej kulturalnej nagrody miesiąca znalazły się ponadto:
- 3 premiery:
"Wesele Figara" w Operze Krakowskiej,
"Anatomia Tytusa" w Starym Teatrze,
"Antyzwiastowanie" w Teatrze Łaźnia Nowa,
a także:
- Grolsch ArtBoom Festiwal w Krakowie,
- "Uczta barokowa" czyli Monteverdi z pierogami Capelli Cracoviensis,
- wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK: "Erotyczny ogród Apolonii" - Pola Dwurnik i "No budget show".

Markę Radia Kraków przyznało jury w składzie: Justyna Nowicka (Radio Kraków), Joanna Targoń ("Gazeta Wyborcza"), Magdalena Huzarska-Szumiec ("Gazeta Krakowska"), Łukasz Gazur ("Dziennika Polski"), Krzysztof Glondys (Telewizja Kraków) oraz Marcin Kościelniak ("Tygodnik Powszechny").

Marka Radia Kraków

0%
0%