Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków dla książek o tańcu

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.04.01 20:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Jury zdecydowało, że wyróżnienie trafi do trzech krakowskich wydawnictw: Cricoteki, PWM i Ha- art, które opublikowały książki poświęcone zagadnieniom tańca współczesnego.


Kraków, o czym nie wszyscy wiedzą, to ważny ośrodek krytycznych i teoretycznych badań współczesnego polskiego tańca. Nakładem różnych trzech krakowskich wydawnictw ukazały się właśnie ważne dla tej dyscypliny sztuki publikacje: od tłumaczeń głośnej, głównie amerykańskiej literatury po serię wywiadów z cenionymi tancerzami i choreografami.

- Rozmowa teoretyczna o tańcu i jego zetknięciem z innymi dziedzinami sztuki, w Polsce dopiero się zaczyna - mówiła Joanna Targoń. „Te książki dają bardzo wiele – przede wszystkim narzędzie do rozmowy o tańcu. Tymi wydawnictwami zainteresują się z pewnością etnografowie, kulturoznawcy i historycy”.

Różnorodność tekstów, jakie znalazły się w nagrodzonych książkach docenia Magda Huzarska- Szumiec z Gazety Krakowskiej. Dziennikarka chwaliła wydawnictwa za trafne opisanie tego, co jest istotą tańca i skierowanie uwagi w stronę widza.

Choć Krzysztof Glondys z TVP Kraków oddał swój głos na działania Cecylii Malik, to nagrodzone wydawnictwa uważa za interesujące. „Próby definiowania tego, czym jest taniec współczesny i rodzaj twórczej gorączki, jaka tej dyskusji towarzyszy, trafia na dobry czas, bo właśnie obecnie wzrasta zainteresowanie rozmową o tańcu w ogóle” - przypominał dziennikarz.

Marką Radia Kraków wyróżniliśmy trzy tytuły:

Antologia "Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym" pod redakcją Jadwigi Majewskiej, wyd. Ha-art.
To autorski wybór najważniejszych wypowiedzi o tańcu współczesnym, opisujących fundamenty aktualnej estetyki i praktyki w tej dziedzinie. Refleksje twórców, ich autointerpretacje i manifesty zostały zestawione z esejami teoretyków i krytyków. Książka składa się z dwóch części: w pierwszej taniec funkcjonuje w trzech perspektywach (jako proces, działanie i spektakl), w drugiej – pojawia się w rozlicznych kontekstach: teatralnym, krytycznym, historycznym, socjologicznym, antropologicznym czy religioznawczym.

Sally Banes, „Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern” , wyd. PWM
To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Sally Banes to gwiazda amerykańskiej krytyki tańca, ekspert współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej.

" Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą", wyd. Cricoteka

"Pokolenie solo..." to cykl dwudziestu pięciu wywiadów przeprowadzonych z młodymi polskimi choreografami. Z rozmów wyłania się specyfika pracy niezależnych choreografów, najczęściej oparta na strategii równoczesnego działania w kraju i zagranicą. Publikacja tworzy krajobraz polskiej sceny tańca ostatniej dekady, jest także także świadectwem przemian, zachodzących w choreograficznej praktyce scenicznej. Autorka jest znaną krytyczką i teoretyczką tańca. Trzy lata temu opublikowała głośną, pierwszą polską książkę o najnowszej historii tańca współczesnego "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu". Anna Królica prowadzi program kuratorski Maszyna choreograficzna w Cricotece w Krakowie.

Dziennikarze, którzy wybierają najciekawsze wydarzenia kulturalne w Małopolsce, w tym miesiącu nominowali także inscenizację: „Towiańczycy” z repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie, spektakl „Klątwa” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego i najnowszą premierę z udziałem Anny Polony „Arszenik i stare koronki”.

Jury doceniło także działania artystki Cecylii Malik i jej ostatni happening przeciwko planom powstania w tym miejscu galerii handlowej. Joanna Targoń podkreślała, że działania artystki są zawsze przemyślane i bardzo często skuteczne. „Najważniejsze jest, że za tymi akcjami idzie coś więcej, na przykład możliwość podpisania petycji i wyrażenia dezaprobaty dla decyzji o przestrzeni miasta” - podkreślała dziennikarka.


Radio Kraków, jn/mn
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię