|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

KONCERT WOJNA - BIAŁOSZEWSKI 44

MUZYCZNE WYDARZENIE ROKU w Centrum Sztuki Mościce

MUZYCZNE WYDARZENIE ROKU – WIELKI KONCERT WOJNA - BIAŁOSZEWSKI 44 w Centrum Sztuki Mościce

BIAŁOSZEWSKI 44 - koncert w 70. rocznicę powstania warszawskiego oparty na tekstach z „Pamiętnika z powstania warszawskiego” w niezwykłym wykonaniu Kingi Preis, Adama Nowaka z Raz, Dwa, Trzy, Mateusza Pospieszalskiego, chóru i zespołu muzycznego.
Koncert poprzedzony zostanie wernisażem wystawy fotografii archiwalnej pt: „Wojna zaczęła się w Tarnowie".

„Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego to uznany za arcydzieło utwór opisujący życie ludności cywilnej w czasie powstania, oddający w najdrobniejszych szczegółach prawdę o nastrojach, emocjach i przeżyciach warszawiaków, w sposób nieszablonowy, szczery i pozbawiony patosu.

Recenzenci pisali o koncercie BIAŁOSZEWSKI 44 mi in.:
„Bo to tekst i muzyka są tu najważniejsze. (...) I okazuje się, że nie trzeba nic więcej, żeby utrzymać widza przez półtorej godziny w najwyższym napięciu, po czym wypuścić go z sali ze ściśniętym gardłem. No tak, ale jaki to jest tekst i jaka muzyka."
(Magda Piekarska Gazeta Wyborcza 26.03.2014)

„ (...) Kinga Preis - „wzorzec z Sevres" kunsztu wykonawczego piosenki, po prostu czapki z głów - śpiewała prostą, warszawską historię bez niepotrzebnego patosu. Razem z Adamem Nowakiem, Mateuszem Pospieszalskim (...) opowiedzieli o setkach tysięcy ludzi uwięzionych w burzonym, płonącym mieście. (...) W koncercie - wizji Jerzego Bielunasa - nie znalazł się żaden niepotrzebny szczegół. (...) Tłem dla opowieści były wstrząsające wizualizacje(...) W pełnej prostoty opowieści o wojennej tragedii dostrzegłam nie tylko dramat Powstania Warszawskiego, ale też każdego aktu przemocy, po współczesne wydarzenia na Ukrainie."
(Małgorzata Matuszewska - http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/przeglad-piosenki-aktorskiej-kinga-preis-bez-patosu-o,2209948,t,id.html)

Tematem prezentowanych w koncercie utworów jest historia walczącego miasta i kolejne etapy jego agonii .
Opowieść o tragedii Warszawy ma tu jednak znaczenie metaforyczne- jest opowieścią o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, przemocy czy terroryzmu, obrazem okrucieństwa historii i cierpienia niewinnych ludzi, również tych żyjących współcześnie.


Mateusz Pospieszalski sięga po różnorodne formy muzyki: nawiązujące do barokowej polifonii, melodyki godzinek i litanii, aż po brzmienia, popowe i rockowe rapowane i śpiewane. Kolejne utwory koncertu ukazują różne sceny z życia walczącego miasta: Litania piwnic - modlitwę tłumów stłoczonych w piwnicach i schronach i przeżywających tam grozę nalotów i bombardowań. Studnia w poprzek to utwór wykorzystująca efekty ciszy, szeptów, plusku i kapania wody oparty na dramatycznym opisie przejścia kanałami Starego Miasta, Katedralności - mówią o zagładzie katedry warszawskiej. Utwór oparto na motywach muzyki oratoryjnej i kościelnej. W Koncercie Szopenowskim przypomniane zostaje autentyczne zdarzenie z lata 1944 r., gdy w jednej z kawiarni w centrum Warszawy pod niemieckim ostrzałem grano dla powstańców koncert szopenowski.

Utworom muzycznym towarzyszą współczesne wizualizacje graficzne, łączące fabularne impresje z fragmentami tekstu Białoszewskiego. Wyeksponowano w nich zaburzone rytmy i rozbite, okaleczone formy narracji.

MUZYCY:
Marcin Pospieszalski gitara basowa/kontrabas
Dariusz Bafeltowski gitara
Marek Pospieszalski saksofon/klarnet
Nikodem Pospieszalski perkusja
Łukasz Pospieszalski fortepian
Natalia Pospieszalski flet /wokal
Kwartet smyczkowy:
Beata Wołczyk (I skrzypce), Magdalena Ksiądzyna (II skrzypce) lub Tomasz Kulisiewicz (zamiennie), Szymon Kruk (altówka), Bożena Papała (wiolonczela)

Centrum Sztuki Mościce
7 września 2014 r. godz. 18.30
Bilety: 35 zł przedsprzedaż, 45 zł - trzy dni przed koncertem
Sprzedaż biletów i informacje: Kasa CSM tel. 14 633 46 04
www.csm.tarnow.pl

0%
0%