|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

JESZCZE POLSKA MUZYKA... – koncert

Krzysztof Jakowicz i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w Centrum Sztuki Mościce.

JESZCZE POLSKA MUZYKA... – koncert Krzysztofa Jakowicza z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Zabrzmią utwory polskich kompozytorów Sławomira Czarneckiego i Franciszka Lessla a także Jana Sebastiana Bacha oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W programie:
Sławomir Czarnecki - koncert na skrzypce i orkiestrę na motywach spiskich.
Jan Sebastian Bach - Koncert skrzypcowy a- moll
Franciszek Lessel - finale molto presto
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia g-moll nr 40

KRZYSZTOF JAKOWICZ

Wybitny polski skrzypek. Artysta szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych („Łańcuch II", „Partita" w wersji z orkiestrą. „Subito" - ostatnie dzieło mistrza). Posiada wśród melaomanów regionu tarnowskiego dużą grupę wielbicieli.

Krzysztof Jakowicz był wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie takich jak m.in. Edinburgh Festiwal, Berliner Festspiele, Festiwal w Starym Krakowie, Schleswig-Holstein Festival. Występował ze sławnymi orkiestrami takimi jak m.in. English Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, NOSPR.
Współpracuje z wybitnymi dyrygentami tej miary co m.in. Riccardo Chailly, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń: „Orfeusz" (1986/ najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na „Warszawskiej Jesieni"), „Diapason d'Or" (1989/ „Łańcuch" W. Lutosławskiego), „Fryderyk" (1996/ nagranie „Partity" W. Lutosławskiego). Otrzymał nagrody Ministra Kultury
i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju oraz Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych). W roku 2002 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting profesor SOAI University w Osace (Japonia). Krzysztof Jakowicz zapraszany jest często do uczestnictwa w pracach jury krajowych
i zagranicznych konkursów skrzypcowych. Dokonał wielu nagrań dla firm fonograficznych polskich i zagranicznych takich jak EMI, Angel, Le Chant du Monde, Riikonsert, Polskie Nagrania, DUX i inne. W sierpniu 2013 ukazało się nagranie wszystkich Sonat i Partit J.S. Bacha (pierwsze nagranie kompletu BWN 1001-1006 zrealizowano 20 lat temu).

O projekcie JESZCZE POLSKA MUZYKA...
Maciej Negrey
Wykładowca Historii Muzyki i Literatury Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie Redaktor Naukowy Działu "Kompozytorzy XIX Wieku" Encyklopedii Muzycznej PWM Członek Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich:

„Projekt "Jeszcze Polska Muzyka" powstał z myślą o odnowieniu w umysłach Polaków świadomości faktu, że w jednym z najtrudniejszych okresów naszej historii, kiedy to ziemiom polskim przeznaczono los najbardziej zaniedbanych prowincji trzech zaborczych mocarstw, kultura i sztuka okazały się ratunkiem dla narodu. Podtrzymały jego siły żywotne, utrwaliły tradycje, nadały sens egzystencji napełniając ją nadzieją, a nade wszystko ocaliły jego tożsamość i integralność (...)"

Elżbieta Penderecka
Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Dyrektor Generalny Festiwalu Wielkanocnego im. Ludwiga van Beethovena:
„(...) Wartością nie do przecenienia jest udział w tym projekcie artystów młodych, szczególnie utalentowanych, którzy do żywej tradycji wnoszą nowe twórcze postrzeganie rzeczywistości i nową wrażliwość emocjonalną.
Pragnę wszystkich gorąco zachęcić do wspólnego odkrywania
i tworzenia razem zrewidowanej mapy polskiej kultury muzycznej. Obok tak znanych postaci, ambasadorów polskiej muzyki w świecie - jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski - warto postawić na niej, i to na trwałe, takie nazwiska, jak Ignacy Feliks Dobrzyński, Wojciech Sowiński, Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy Józef Elsner.(...)"


ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ

"... Już po pierwszych taktach słychać, że założona w 2003 roku Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa składa się z najbardziej uzdolnionych, młodych talentów muzycznych w Polsce."
Annika Senger/ Online Musik Magazine
ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
Jeden z czołowych a zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce. Tworzą go pasjonaci -najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu.
W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
w Warszawie. Orkiestra nagrała dotychczas szesnaście płyt. Na swym koncie ma nagrania ścieżek filmowych dla takich gigantów jak Warner Bros czy Monolith, współpracę z kompozytorami Michałem Lorencem i Janem A. P. Kaczmarkiem, a także rejestrację niezwykle popularnego albumu „Siedem Pieśni Marii" (Universal Music Polska), który w błyskawicznym tempie zyskał miano platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 300.000 egzemplarzy.

W 2010 roku zespół ponownie zagościł na Festiwalu Young Euro Classic w Berlinie, a dzięki nowatorskiej inicjatywie p.n. "Comarch Young Europe Experience 2010" także w prestiżowych niemieckich salach koncertowych: Alte Oper Frankfurt, Konzerthaus Dortmund oraz Gesteig Monachium. W latach 2009, 2012 i 2013 na zaproszenie Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wystąpiła w legendarnej Złotej Sali Musikverein.
Wysoką klasę orkiestry potwierdza również współpraca z największymi autorytetami sztuki dyrygenckiej, kompozytorami i solistami, wśród których znaleźli się m.in.: Jacek Kasprzyk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Michał Dworzyński, Wolfgang Seeliger, Łukasz Borowicz, Cristiano Vasquez, Michał Klauza, Piotr Sułkowski, Paweł Przytocki, Steven Isserlis, Krzysztof Jabłoński, Łukasz Długosz, Małgorzata Walewska, Aleksander Kobrin, Wibi Soerjadi, Thomas Quasthoff, Aleksander Kobrin, Konstantin Scherbakov, Ingolf Wunder, Christian Lindberg, Oystein Baadsvik, Kevin Kenner, Bartosz Koziak, So-Ock Kim, Iwona Sobotka i Rafał Bartmiński.
Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje
w kraju i za granicą, realizując V edycję cyklu promującego zapomnianą polską muzykę pt. "Jeszcze polska muzyka...", realizowanym pod patronatem Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od listopada 2013, na zaproszenie artystów OAB, funkcję I dyrygenta objął maestro Jacek Kaspszyk.

Centrum Sztuki Mościce
19 września 2014 r. godz. 18.00
Cena biletu: Bilety: 35 zł. normalny, 25 zł. ulgowy
Sprzedaż biletów i informacje: Kasa CSM tel. 14 633 46 04
Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów
www.csm.tarnow.pl

0%
0%