|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przesilenie wiosenne - co warto wiedzieć

Coraz częściej narzekamy na przepracowanie, spadek formy, zmęczenie. Szukamy przyczyny złego nastroju i najczęściej odpowiedzialność zrzucamy na pogodę. W jaki sposób obecna pora roku, z jej kapryśnymi odsłonami pogodowymi, wpływa na nasze samopoczucie? Czy istnieje przesilenie wiosenne? I czy jest to powód do wizyty u specjalisty medycznego? Na te pytania odpowiada Mariusz Szczęsny lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych i psychiatrii ze Szpitala MSW w Krakowie w rozmowie z Wiolą Gawlik-Janusz.

Posłuchaj rozmowy z lekarzem rodzinnym Mariuszem Szczęsnym

fot. pixabay.com

Na przełomie marca i kwietnia doskwierają zmęczenie, bóle głowy, ospałość. Z czego to wynika?

Mariusz Szczęsny: Początkiem kwietnia zgłaszają się do mnie pacjenci z tymi dolegliwościami. Popularnie mówimy o przesileniu wiosennym i rzeczywiście przy zmianach pór roku dolegliwości nasilają się. Wiąże się to ze zmianami pogodowymi, jest więcej deszczu, wiatru, kumulują się niedobory witamin, braki witamy D. Przez to czujemy się gorzej.

 

Przesilenie ma już medyczną nazwę - syndrom zmęczenia wiosennego. Ponoć miesiące marzec i kwiecień są najlepszymi na urlop.

Jeśli ktoś tak uważa, to słusznie - niech odpocznie w czasie przesilenia. Co do tego, czy przesilenie wiosenne istnieje, czy nie - to jest kwestia dyskusyjna. Niewątpliwie świeże powietrze, słońce, odpoczynek pomagają i sprzyjają.

 

Jeśli pojawią się objawy, o których mówiliśmy, to nie trzeba od razu biec do lekarza?

Jeśli człowiek się dobrze wyśpi, wypocznie, spędzi czas na świeżym powietrzu, będzie w ruchu i nastrój mu się poprawi, to nie jest potrzebna wizyta u specjalisty.

 

Potrzebna jest jakaś szczególna dieta?

Należy odżywiać się różnorodnie, pamiętać o dużej dawce witamin. Zdrowa anhedonia jest dobra.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0