Audycja "Pora na doktora" w każdy wtorek o 10:50. Zapraszamy!



Kolka niemowlęca może być diagnozowana za pomocą konkretnych kryteriów. Kryteria te określają, że płacz dziecka występuje przez minimum trzy godzinny dziennie, przez minimum trzy dni w tygodniu, przez co najmniej jeden tydzień. Ten płacz pojawia się zazwyczaj o tej samej porze - w godzinach popołudniowych i wieczornych. Towarzyszy mu podkurczanie nóżek, czerwienie na twarzy, silny niepokój. 

Jest kilka hipotez dotyczących rozwoju kolki niemowlęcej. Pierwsza związana jest z zaburzeniami przewodu pokarmowego noworodka, później niemowlęcia. Druga hipoteza to zaburzenia psychiczne dziecka, czyli kolka może być odpowiedzią na niepokój rodzica lub na silne bodźce zewnętrzne. 

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą. Jeden, o udowodnionej skuteczności, to zmiana karmienia z naturalnego na sztuczne na 6 do 8 dni, i powrót do karmienia piersią. Powinno się unikać hałasu, nadmiernej ilości gości, zmian miejsca i położenia dziecka. Nie wolno dziecka przegrzewać - 20 stopni to optymalna temperatura dla dziecka ubranego w śpioszki. Warto też zastanowić się nad dietą mamy - wyeliminować z jadłospisu produkty alergizujące, ciężkostrawne, wzdymające. Pomagają też proste interwencje jak masaż brzuszka i pleców, delikatne kołysanie czy jazda samochodem. 

Zostało także udowodnione, że narażenie na dym tytoniowy nasila objawy kolki. W związku z tym zerwanie z nałogiem przez całe otoczenie dziecka, pomaga radzić sobie z problemem kolki niemowlęcej.