|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kolka niemowlęca, czyli 100 dni płaczu

Kolka niemowlęca nie jest chorobą, jest zaburzeniem. Problem ten dotyczy 10-40% niemowląt. Na kolkę zapadają dzieci między 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Do trzeciego miesiąca u większości dzieci objawy już łagodnieją. Kolkę można po prostu przeczekać, ale wymaga ona dużo cierpliwości rodziców. O objawach, przyczynach i radzeniu sobie z kolką niemowlęcą mówi dr Katarzyna Anna Dyląg - specjalizująca się w pediatrii - w rozmowie z Wiolą Gawlik - Janusz.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik-Janusz z dr Katarzyną Anną Dyląg - specjalizującą się w pediatrii

Fot. pixabay

Audycja "Pora na doktora" w każdy wtorek o 10:50. Zapraszamy!Kolka niemowlęca może być diagnozowana za pomocą konkretnych kryteriów. Kryteria te określają, że płacz dziecka występuje przez minimum trzy godzinny dziennie, przez minimum trzy dni w tygodniu, przez co najmniej jeden tydzień. Ten płacz pojawia się zazwyczaj o tej samej porze - w godzinach popołudniowych i wieczornych. Towarzyszy mu podkurczanie nóżek, czerwienie na twarzy, silny niepokój. 

Jest kilka hipotez dotyczących rozwoju kolki niemowlęcej. Pierwsza związana jest z zaburzeniami przewodu pokarmowego noworodka, później niemowlęcia. Druga hipoteza to zaburzenia psychiczne dziecka, czyli kolka może być odpowiedzią na niepokój rodzica lub na silne bodźce zewnętrzne. 

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą. Jeden, o udowodnionej skuteczności, to zmiana karmienia z naturalnego na sztuczne na 6 do 8 dni, i powrót do karmienia piersią. Powinno się unikać hałasu, nadmiernej ilości gości, zmian miejsca i położenia dziecka. Nie wolno dziecka przegrzewać - 20 stopni to optymalna temperatura dla dziecka ubranego w śpioszki. Warto też zastanowić się nad dietą mamy - wyeliminować z jadłospisu produkty alergizujące, ciężkostrawne, wzdymające. Pomagają też proste interwencje jak masaż brzuszka i pleców, delikatne kołysanie czy jazda samochodem. 

Zostało także udowodnione, że narażenie na dym tytoniowy nasila objawy kolki. W związku z tym zerwanie z nałogiem przez całe otoczenie dziecka, pomaga radzić sobie z problemem kolki niemowlęcej.

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Marianka

Poniedziałek, 6 listopada 2017, 19:08

Warto dawać dziecku probiotyki od pierwszych dni życia. Kiedy wystąpi kolka pomoże masaż brzuszka i Viburcol (sprawdzone na trójce swoich dzieci).

Odpowiedz

Mama

Niedziela, 4 października 2015, 13:21

U nas kolki trwały 3 miesiące ... Najczęściej zaczynały się wieczorem. Pomocna przy kolce okazała się woda koperkowa.

Odpowiedz

Kuba

Wtorek, 21 lipca 2015, 04:46

Tylko nieodpowiedzialny lekarz może tak mówić jak pani dr Dyląg. Kolka to sygnał w najlepszym razie związany z niepełną florą bakteryjną jelit. To właśnie niefrasobliwość lekarzy takich jak w/w pani prowadzi do kłopotów rozwojowych dzieci. Gdyby pani Dyląg się douczyła to by wiedziała do czego może prowadzić kolka u niemowląt i nie opowiadała takich bzdur.

Odpowiedz

Janka

Czwartek, 2 lipca 2015, 13:55

Płacz i ból brzuszka u dziecka , to może być wszystko..od wyrostka , po zaparcia i wzdęcia.Trzeba naprawdę być wytrawnym znawcą by zdiagnozować dobrze, przyczynę płaczu naszego dziecka.Moj synek np ma leniwe jelita i stad był płacz i wzdęcia.wypróznienia bywały raz na kilka dni , aż dociągały sie do 10 dni.Lekarz zaproponował nam podanie albo wlewu , albo dicopeg junior .Dziękować Bogu wlewu nie trzeba było przeprowadzać, jednak jestem teraz bardziej uważna, a znając przyczynę dyskomfortu samopoczucia mojego dziecka wiem jak prawidłowo zareagować.Dlatego nie bądzmy lekarzami ,a udajmy się do najbliższego lekarza pediatry po konsultację.

Odpowiedz