Na czym polegają hipoteki odwrócone?

W przypadku odwróconej hipoteki bank udziela kredytu do wysokości wartości rynkowej mieszkania, a spłata tego kredytu następuje poprzez przeniesienie na bank prawa własności do tej nieruchomości. Bardzo często korzystają z tego kredytu zabezpieczonego odwróconą hipoteką osoby starsze. Są to osoby, które dysponują mieszkaniem czy domem, który jest dla nich za duży, i co za tym idzie, którego koszty utrzymania są wysokie. Z różnych powodów nie chcą wyprowadzać się z tego mieszkania lub zamieniać je na mniejsze, choćby z powodu sentymentu czy przywiązania. Koszty utrzymania tej nieruchomości w znacznym stopniu pochłaniają jednak ich emerytury czy renty, stąd rozwiązaniem jest właśnie odwrócona hipoteka. 

 

Czy w przypadku odwóconej hipoteki kredytobiorca otrzymuje na raz całą wartość mieszkania, czy też co miesiąc otrzymuje pewną ratę?

 

To zależy od tego, czego potrzebuje dany kredytobiorca.

 

Czy możemy czuć się całkowicie bezpieczni, że nikt nas z tego mieszkania nie wyrzuci i będziemy mogli spokojnie w tym miejscu pozostać do końca naszego życia?
 

Chyba, że złamiemy zapisy i obowiązki wynikające z umowy, jaką zawieramy z bankiem. Nie wolno nam np. rozporządzać  tym mieszkaniem, przenieść własności na osoby trzecie, zapisać tego mieszkania dzieciom czy wnukom. 

 

Bardzo ważna informacja, taką umowę trzeba zawrzeć z bankiem, a nie z parabankiem.

 

Musimy bardzo pilnować tego, aby nie dać się namówić na zawarcie takiej umowy z instytucjami podszywającymi się pod banki. Co jest bardzo ważne, przysługuje nam czas 30 dni na odstąpienie od umowy. Czasem osoby starsze mogą zawrzeć taką umowę bez konsultacji np. z najbliższą rodziną i jest czas na wycofanie się. 

 

Co stanie się, gdy kredytobiorca umrze po dwóch czy trzech miesiącach od zawarcia umowy, czyli nie otrzyma całej kwoty kredytu?


W umowie odwróconego kredytu hipotecznego nasz kredytobiorca wskazuje osoby do kontaktu z bankiem także po jego śmierci. To mogą być osoby spoza kręgu spadkobierców, ale takie, które dostarczą bankowi informacji o kręgu potencjalnych spadkobierców, aby móc rozliczyć tę umowę z bankiem.

 

Te pieniądze i mieszkanie nie przepadają i może się okazać, że dzieci odkupią od banku to mieszkanie.

 

Tak jest, spadkobiercy mogą dokonać całkowitej spłaty odwróconego kredytu. To prawo przysługuje wyłącznie spadkobiercom, czyli osobom, które wykażą przed bankiem, że są spadkobiercami na mocy prawomocnego postanowienia sądowego, albo też będzie to wynikało z aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia.