Na czym te zmiany polegają?

 

Ustawodawca zdecydował, że od lutego 2015 maksymalna długość umów na czas określony może wynosić 33 miesiące. Oznacza to, że umowa zawarta powyżej tych 33 miesięcy będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony z wszelkimi konsekwencjami płynącymi z tego tytułu. 

 

Czy jest określona ilość tych umów tzn. czy może pracodawca zawrzeć z nami jedną umowę na 33 miesiące lub trzy umowy po 11 miesięcy?


Pracodawca może zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony.

 

W jaki sposób traktowany jest okres próbny? Czy jest on wliczany w czas umów określonych?

 

Okres próbny jest to oddzielną kategorią umowy, która poprzedza umowy na czas określony. Może ona być zawarta maksymalnie na trzy miesiące. Także w tym zakresie ustawodawca zdecydował się na pewne zmiany: będzie można zawrzeć maksymalnie dwie umowy na okres próbny u danego pracodawcy przy założeniu, że przerwa pomiędzy nimi będzie wynosiła co najmniej trzy lata. To oznacza, że u danego pracodawcy możemy dwukrotnie przechodzić przez okres próbny, ale na różne stanowiska.

 

Czy zmieniają się także zasady dotyczące okresów wypowiedzenia?

 

Po nowelizacji Kodeksu Pracy zarówno w przypadku umów stałych, jak i terminowych okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.