Na czym polegają zmiany w prawie obowiązujące od stycznia tego roku?

 

Każde pismo do sądu, które wszczyna postępowanie, powinno zawierać informację, czy strony podjęły już działania zmierzające do ugodowego załatwienia sporu, a jeżeli nie, to należy napisać pismo wyjaśniające, dlaczego nie podjęto tej drogi. Także podczas samej rozprawy sędziowie będą namawiać do podjęcia mediacji i wyznaczać mediatora. Mediacja ma taką m.in. zaletę, że skraca czas załatwienia sporu, zmniejsza stres, redukuje także koszty, ponieważ w momencie, gdy zdecydujemy się na mediację i podpiszemy ugodę przed mediatorem sądowym, to zwracane są nam koszty postępowania sądowego. 

 

Bardzo ważna informacja: mediacja nie dotyczy tylko spraw rodzinnych - bo o takich najczęściej myślimy, ale także gospodarczych i cywilnych.

 

Oczywiście. W sprawach gospodarczych zdarza się, że partnerzy biznesowi po podpisaniu takiej ugody w dalszych ciągu mogą ze sobą współpracować. Co ważne, spotkań mediacyjnych może być kilka - to zależy od tego, na ile sytuacja jest skomplikowana. Sąd z reguły zatwierdza ugodę podpisaną przed mediatorem pod warunkiem, że jest ona prawidłowo sporządzona, dlatego tak ważne jest, aby, wybierając mediatora, zdecydować się na osobę znajdującą się na liście mediatorów sądowych. 

 

Czy sąd może nas zmusić do podjęcia mediacji nawet, jeśli nie jesteśmy na nią gotowi? 


Mediacja jest dobrowolna. Strony muszą same zdecydować się na poddanie się mediacji.