|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Spółdzielnia grodzi przestrzeń miejską

Horror grodzenia budynków wielorodzinnych dotyka miejsc coraz bliższej centrum.

Spółdzielnia „Piast” nie zwracając uwagi na dobro wspólne mieszkańców rejonu grodzi swój teren zamykając tym samym funkcjonujące od ponad 60 lat jedyne bezpieczne przejście z ulicy Spokojnej i okolicy do szkoły podstawowej nr 5 , także ciąg pieszy z ulicy Chocimskiej do placu targowego Nowowiejskiego, szczególnie korzystny dla ludzi starszych. Utrudniono również dojście do znajdującego się przy ul. Za Targiem przedszkola poprzez zamknięcie istniejącego wzdłuż budynku spółdzielni jedynego bezpiecznego chodnika. Miasto zaczyna zamieniać się w ciąg ogrodzonych klatek. Czy tak ma wyglądać przestrzeń miasta? Powstałe ogrodzenie utrudnia również wjazd z ul Chocimskiej w ul. Za Targiem szczególnie dużym samochodom typu śmieciarka, straż pożarna etc. Postawione zostało tuż przy krawędzi drogi bez żadnego pasa ochronnego.

To kolejne w Krakowie działanie aspołeczne i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Kto wydał pozwolenie na takie roboty budowlane? Czy tak powinno wyglądać kształtowanie przestrzeni miejskiej ? Co na to Wydział Architektury i planowania przestrzennego UM i Zarządca drogi publicznej ? Czekamy na ustawę krajobrazową, która ma rozwiązać problem grodzonych osiedli i zabronić grodzenia przestrzeni wokół budynków wielorodzinnych a wobec już powstałych winna nakazać rozbiórkę . Skoro decydujemy się na mieszkanie w mieście to decydujemy się także na przestrzeń wspólną a nie ogrodzone i wydzielone anty-miejskie „getta” .

 

Urszula Górska

 

Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza

Czekamy też na wiadomości na nr 500 202 323 i 4080

64%
36%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 10

Zdzisek M.

Środa, 22 sierpnia 2018, 22:09

@Kodek

Kodek, lecz się człowieku! Sukcesu życzę !

Odpowiedz

Michał

Poniedziałek, 30 lipca 2018, 09:06

Czy nie miało być zakazu grodzenia ? Co w tej sprawie zrobili majchrowski i koterba ?

Odpowiedz

Terefere

Środa, 23 maja 2018, 12:17

Proste, jak chcecie mieć przestrzeń publiczną, to niech Miasto wykupi i utrzymuje (remontuje, sprząta, odśnieża) teren z Waszych podatków, a nie na koszt prywatnych współwłaścicieli. Odpowiadając na stawiane pytania, pozwolenia na budowę nikt nie wydał, bo budowa ogrodzeń go nie wymaga, a poniżej 2,20 m nie wymaga nawet zgłoszenia.

Odpowiedz

Ed

Środa, 9 maja 2018, 18:13

Ten niepodpisany nie ma racji, mieszkam tam niedaleko i nigdy nie było tam ogrodzenia, tylko małe płotki przy zieleńcach, można było normalnie przechodzić po chodnikach, a przy tej ulicy były ładne krzewy tworzące żywopłot w odległości 1/2 m. Teraz jest wysoki płot tuż przy krawężniku i rzeczywiście może on utrudniać wjazd wszystkim, bo uliczka jest dość wąska . Nie wygląda to dobrze. Przejścia też zlikwidowane . Co do zezwolenia to : na ogrodzenie poniżej 2,20 m nie trzeba zezwolenia ani nawet zgłoszenia pod warunkiem, że jest zgodne z przepisami budowlanymi, warunkami technicznymi oraz z miejscowym planem zagospodarowania. Ogrodzenie stawiane od strony ulicy, nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę, nawet jeśli granica działki przekracza te linie.

Odpowiedz

Środa, 9 maja 2018, 15:53

przecież te ogrodzenia są tam od lat, tylko teraz wymieniono je na nowe. jakoś śmieciarki do tej pory wjezdzały, to teraz tez dadzą radę. Nawet jak spółdzielnia stawia ten płot, to przeciez musi miec odpowiednie zezwolenie, jeśli takie dostali - to nie ma problemu. Gorzej jest ze szlabanami które sie pojawiaja na małych osiedlach, nie tylko nowych. To one sa realnym zagrozeniem a ten list to czyste pieniactwo

Odpowiedz

Angel

Środa, 9 maja 2018, 11:45

"święte prawo własności" jest przereklamowane i nie jest święte -może się odnosić do mojego mieszkania, mojego domu i ogrodu itp. - w mieście jest przesadą i nadużyciem . A miasto jest strefą publiczną . Na Boga - czy żeby się dostać do szkoły czy przedszkola to trzeba przechodzić przez płoty ???

Odpowiedz

my home is my castle

Środa, 9 maja 2018, 09:26

@słuchacz

Ale to właśnie przed wszechobecną patologią się grodzą. Święte prawo własności.

Odpowiedz

słuchacz

Środa, 9 maja 2018, 07:23

Patologia, ludzie na własne życzenie chcą mieszkać w obozach koncentracyjnych, widać niemiecka moda mocno im się wryła w mózg , getto najlepsze

Odpowiedz

AN

Wtorek, 8 maja 2018, 15:11

To grodzenie w środku miasta to jakiś absurd, może jeszcze szyld np. „wejście grozi śmiercią” ... czy coś podobnego

Odpowiedz

Kodek

Wtorek, 8 maja 2018, 14:59

To nieistotne, wazne jest że Pis zabiera nam wolność!

Odpowiedz