|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niebezpieczny przystanek tramwajowy przy AWF

Przystanek tramwajowy przy Akademii Wychowania Fizycznego na ul. Jana Pawła II jest za krótki dla długich składów tramwajowych. Tragedia w tym miejscu jest kwestią czasu, dlatego przystanek należy wydłużyć – pisze słuchacz Radia Kraków.

Fot. Google Street View

Chciałbym prosić RK o zajęcie się sprawą stwarzającej potencjalne zagrożenie dla życia sytuacji na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną przy przystanku AWF.

Aktualnie w godzinach porannego szczytu przystanek AWF nie jest przystosowany do przyjmowania zwiększonej ilości pasażerów wysiadających z nowych składów MPK typu Krakowiak. W przypadku jednoczesnego podjechania dwóch takich składów z przeciwnych kierunków (a czasem również dodatkowego kolejnego składu lub nawet dwóch z następnego kursu) i kumulacji wysiadających pasażerów przystanek nie jest w stanie bezpiecznie przyjąć tej liczby wysiadających. Piesi spychani są z wąskiej platformy przystanku przez tramwaj używający sygnałów dźwiękowych w stronę drogi, gdzie trwa ruch o znacznie podwyższonej prędkości. W tak stłoczonej grupie ludzi bardzo łatwo jest o przypadkowe wypchnięcie pieszego na drogę.

Sytuacja w niedługim czasie ulegnie jeszcze znacznemu pogorszeniu w związku z budową kolejnych obiektów biurowych w najbliższej okolicy i dalszym zwiększeniem liczby wysiadających na tym przystanku. Kwestią czasu jest wystąpienie w tym miejscu groźnego zdarzenia drogowego. Sam dziś rano byłem świadkiem (i uczestnikiem) sytuacji gdzie tramwaj zganiał dzwonkiem stłoczonych ludzi w stronę jezdni gdzie auta pędziły z prędkością 70km/h a może i więcej.

Wysłałem dziś zgłoszenie do Zikitu z apelem o podjęcie prac nad przebudową w/w przystanku, bo moim zdaniem jest to konieczne zwłaszcza w kontekście dalszej rozbudowy kompleksów biurowych przy ulicy Życzkowskiego. Rozumiem jednak, że to wymaga czasu, a sytuacja jest już w tym momencie bardzo groźna (polecam redakcji RK pojawienie się w tym miejscu miedzy godziną 7 a 8, żeby zobaczyć jak to wygląda).

Dlatego wniosłem również o natychmiastowe nadanie (przynajmniej w godzinach porannego szczytu) priorytetu ruchowi pieszemu w tym miejscu, aby jak najmniejsza liczba ludzi gromadziła się na wąskiej platformie przystanku AWF i piesi mogli opuszczać ją od razu po wyjściu z tramwajów. Rozumiem, że spowolni to być może ruch samochodowy, ale moim zdaniem życie ludzkie jest cenniejsze niż 2 minuty więcej zatrzymania przed światłami dla jadących ulicą Jana Pawła II kierowców. Tu naprawdę nie chodzi o jakąś wygodę, tylko o bezpieczeństwo.

 

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

mieszkaniec

Czwartek, 4 maja 2017, 22:03

Zgadza się, poza tym piesi chcąc przejść na drugą stronę JPII czasami mają przed sobą 3 światła: zielone, czerwone i dalej zielone. Odcinek między zielonym a czerwonym światłem to wąski pas ok 1,5 m! I niektórzy widząc w perspektywie zielne, chcą iść dalej a tu TRAMWAJ! Tu nie ma miejsca na przechodzenie na raty! Powinien być ciąg świateł zielonych ?!

Odpowiedz

Wojtek22

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 09:24

Przystanek tramwajowy na os. Kalinowym także jest za krótki dla Krakowiaków.

Odpowiedz

Tom

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 07:52

Brawo Przemo!!! Dobrze, że w końcu ktoś poruszył ten temat!!! Ciekawe czy nasz Szanowny ZIKIT potraktuje sprawę poważnie. Wszyscy użytkownicy tego przystanku na pewno czekają z niecierpliwością na rozwiązanie tego problemu.

Odpowiedz