|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia w Krakowie organizowane przez Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" IPN w Krakowie

Krakowska Loża Historii Współczesnej - "Powstanie Warszawskie, czyli polskie".

20 czerwca 2018 r. o godz. 18.00  "Przystanek Historia" zaprasza na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, pt. "Powstanie Warszawskie, czyli polskie". W dyskusji zainspirowanej wydaną przez IPN książką  pod redakcją Kazimierza Krajewskiego „Teren wobec powstania warszawskiego. Warszawa niepokonana” wezmą udział: dr hab. Jerzy Gapys (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz dr Maciej Korkuć (Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie) a moderatorem spotkania będzie tym razem dr Marcin Chorązki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Latem 1944 r. ziemie centralnej Polski oraz Kresy Wschodnie zostały objęte działaniami partyzanckimi w ramach akcji „Burza”. Rozpoczęły się otwarte walki żołnierzy polskich zaprzysiężonych w szeregach Armii Krajowej z okupantem niemieckim. Ich celem było zamanifestowanie polskiego wysiłku zbrojnego oraz istnienia struktur Polskiego Państwa Podziemnego wobec wkraczających wojsk sowieckich i polityków państw anglosaskich. Momentem kulminacyjnym był wybuch powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944 r. Po dwóch tygodniach od jego rozpoczęcia Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, wydał rozkaz o przeprowadzeniu akcji pomocy ze strony oddziałów terenowych AK dla walczącej stolicy. Odsiecz miała nadejść z każdego okręgu AK. Szli do Warszawy żołnierze spod Lwowa i Lublina, z Podokręgu Rzeszów i Okręgu Kraków, ze Świętokrzyskiego, Mazowsza i Podlasia. Oddziały te natrafiały jednak nie tylko na jednostki frontowe Wehrmachtu, ale także na wrogo nastawione oddziały Armii Czerwonej oraz specjalnie przeznaczone do likwidacji polskiego podziemia formacje NKWD. Rozpoczęła się akcja dławienia odsieczy dla walczącej Warszawy, która jest oddzielnym wątkiem Bitwy o Polskę z sierpnia i września 1944 r.

Ile wojska ruszyło na odsiecz stolicy? Jaką taktykę przyjęli dowódcy AK, by zrealizować powierzone zadanie? Z jakimi siłami wroga przyszło im się zmierzyć? Jak zachowywały się wojska sowieckie? Jaki koszt poniosła AK i polskie społeczeństwo w związku z odsieczą powstańczej Warszawy? Czy rozkaz odsieczy miał jakikolwiek wpływ na losy powstania? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, na które zapraszamy do siedziby "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8 (róg z ul. Garbarską) 20 czerwca 2018 r. o godz. 18.00.Pacyfikacja wsi Kaszów 1 VII 1943 – niemiecka zbrodnia sprowokowana przez komunistów

„Archiwalna Środa” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie wyjątkowo w czwartek 21 czerwca, ale jak zawsze o godz. 18.00. Tym razem zapraszamy na wykład Leszka Trojana z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie pt. „Pacyfikacja wsi Kaszów 1 VII 1943 – niemiecka zbrodnia sprowokowana przez komunistów”, który odbędzie się w siedzibie „Przystanku Historia” przy ul. Dunajewskiego 8 (na rogu z ul. Garbarską). 1 lipca 1943 r. niemieckie formacje policyjne przeprowadziły pacyfikację wsi Kaszów, mordując nie mniej niż 24 osoby. Dopiero w wolnej Polsce nieliczni już żyjący świadkowie tamtych wydarzeń mogli bez obaw zeznać przed organami ścigania, że stanowiący bezpośrednią przyczynę akcji pacyfikacyjnej napad na mleczarnię, dokonany przez oddział Gwardii Ludowej w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 1943 r. w Rybnej, miał charakter wyłącznie rabunkowy. Niemcy ruszyli śladem komunistów, którzy ukryli się w jednym z gospodarstw w Kaszowie, ale na widok zbliżającej się obławy uciekli nie podejmując walki. Informacji tych próżno szukać w dokumentacji śledztwa prowadzonego w latach 1967-1973. Peerelowscy propagandyści opisujący działania komunistycznej partyzantki na Ziemi Krakowskiej unikali łączenia napadu dokonanego w Rybnej z pacyfikacją Kaszowa, a jeśli to robili, starali się wykazać, że celem napadu na mleczarnię było uniemożliwienie Niemcom pobierania kontyngentów mleka. Nie akcentowano faktu, że oddział GL dokonał napadu na niestrzeżony obiekt, w którym nie przechowywano dokumentów kontyngentowych, a jego łupem padły głównie wódka i papierosy, które Niemcy wydawali rolnikom w zamian za dostarczone mleko.

Mimo tego, że wielu mieszkańców Kaszowa znało członków komunistycznej grupy zbrojnej, wielokrotnie karanych za pospolite przestępstwa jeszcze przez wymiar sprawiedliwości II Rzeczypospolitej, Niemcom nie udało się zdobyć żadnych informacji na ich temat nawet podczas tortur, którym podawano zatrzymanych podczas działań pacyfikacyjnych. Nikt z mieszkańców Kaszowa, nawet stojąc w obliczu tortur i śmierci, nie wydał Niemcom ukrywanych we wsi Żydów.

Warto pamiętać, że wielu mieszkańców Kaszowa było związanych z ruchem ludowym i narodowym w tym z konspiracyjną organizacją wojskową Stronnictwa Narodowego – scaloną z AK Narodową Organizacją Wojskową, której ważni przedstawiciele pochodzili z sąsiedniej miejscowości Liszki.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0