|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia w Krakowie organizowane przez Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" IPN w Krakowie

Krakowska Loża Historii Współczesnej - "Mit legionowy po polsku i po czechosłowacku"

Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia" w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pod hasłem: "Mit legionowy po polsku i po czechosłowacku", dla którego inspiracja będzie książka Marcina Jarząbka "Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i w Czechosłowacji okresu międzywojennego" (Universitas, Kraków 2017). W dyskusji moderowanej przez Romana Graczyka wezmą udział: dr Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski i dr Marcin Jarząbek.  Spotkanie odbędzie się w siedzibie "Przystanku Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej) w środę 21 marca 2018 r. o godz. 18.00. 

II Rzeczpospolita i Czechosłowacja, jako państwa powstałe w wyniku I wojny światowej, budowały swe narracje historyczne (dziś powiedzielibyśmy:
swe polityki historyczne) w silnym nawiązaniu do wydarzeń Wielkiej Wojny. W obu wypadkach dominująca opowieść o tych wydarzeniach wysuwała na pierwszy plan rolę żołnierzy walczących w formacjach narodowych, pozostawiając innych na drugim planie. W Polsce szczególnie uwypuklano przy tym rolę Legionów Polskich, w Czechosłowacji rolę Legionu Czechosłowackiego – stąd tytuł książki: „Legioniści i inni”. W tych ramach instytucjonalnej (wspomaganej przez państwo) pamięci zbiorowej możliwe były różne warianty. W szczególności warta zauważenia jest różnica między „wariantem inkluzyjnym” (obejmującym wszystkich kombatantów wojennych, przy oddaniu jednym większych, innym mniejszych zasług dla budowy niepodległości) oraz „wariant ekskluzywny” (w którym liczą się tylko ci , którzy walczyli w odpowiednim mundurze i pod odpowiednim
dowództwem).

Polsko-czechosłowackie paralele w budowaniu oficjalnej pamięci dominują, ale istotne są też różnice. Wśród nich najważniejsza jest taka, że o ile Czechosłowacja pozostała aż do monachijskiego rozbioru państwem demokratycznym, Polska po 1926 r. miała ustrój autokratyczny – co nie pozostało bez wpływu także na jej politykę pamięci i przybrało postać swoistego państwowego kultu czynu legionowego, a szczególnie Józefa Piłsudskiego. Jak radzono sobie, konstruując obie heroiczne narracje, z faktem, że powstanie Polski i Czechosłowacji w 1918 r. było głównie efektem procesu rozpadu porządku imperialnego w Europie? Jak tłumaczono w Polsce fakt związania Legionów Polskich z Austro-Węgrami i Niemcami? Jak tłumaczono w Czechosłowacji fakt związania Legionu Czechosłowackiego z carską Rosją? Jakie było w obu krajach miejsce dla mniejszościowych narracji historycznych o Wielkiej Wojnie? Te pytanie powrócą podczas spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.  

 Wystawa „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga” na "Przystanku Historia" w Krakowie
 
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” zapraszają do odwiedzania wystawy autorstwa Arkadiusza Szlachetki pt. „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga”. W siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej) można oglądać ekspozycję opisującą warunki pobytu i niewolniczej pracy Polek wywiezionych przez Niemców do Ravensbrück i przydzielonych do jednego z podobozów zewnętrznych w Naubrandenburgu. Tysiące kobiet pracowały w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Hebera. Wiele z nich zmarło. 

Przed 4 grudnia 1944 r. Niemcy wywozili ciała zmarłych w Neubrandenburgu do KL Ravensbrück, gdzie palili je w krematorium, a prochy wysypywali do pobliskiego jeziora Schwedt. Potem zwłoki kobiet zakopywali na polu przy cmentarzu w Neubrandenburgu. W tamtejszej zbiorowej mogile, z której istnienia do niedawna nie zdawano sobie w Polsce sprawy, spoczywa ponad czterdzieści Polek. Dokument z ich nazwiskami odnalazł w 2017 r. autor wystawy, Arkadiusz Szlachetka, poszukując miejsca spoczynku swojej prababci, Marii Ratajczak. Była ona więźniarką Ravensbrück, a w 1944 r. została przeniesiona wraz z innymi kobietami do obozu zewnętrznego w Neubrandenburgu, z przydziałem do fabryki zbrojeniowej. Maria Ratajczak zmarła 14 kwietnia 1945 r. Pochowano ja w zbiorowej mogile wraz z 42 Polkami. 

Wystawa „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga” pozostanie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie do 13 kwietnia 2018 r. 
Zgłoszenia od grup zainteresowanych lekcją historyczną związaną z tematyką wystawy (w terminie od 16 do 30 marca) przyjmuje Roksana Szczypta-Szczęch, tel. 12 211 70 23, e-mail: roksana.szczech@ipn.gov.pl

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE PRZYSTANEK HISTORIA IPN

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0