|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wydarzenia na "Przystanku historia". Wystawa "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej" i "Siła bezsilnych". Dyskusja o buncie więźniów obozu w Treblince

Zapraszamy na wydarzenia w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Wernisaż wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na uroczystą inaugurację wystawy pt. "Ormianie w służbie Rzeczpospolitej" 14 listopada 2018 r. o godz. 17.00  w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wystawa, zorganizowana przez Armenian Foundation z okazji 100-lecia niepodległości Polski 650-lecia obecności Ormian w Polsce, prezentuje sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej działających w obszarach kultury, polityki i wojskowości. Jej otwarciu na "Przystanku Historia" będą towarzyszyć prelekcje oraz pokaz filmu dokumentalnego "Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem - Walerian Tumanowicz- Żołnierz Wyklęty". Jako prelegenci wystąpią: Krzysztof Jabłonka z wykładem "Ormianie w Rzeczypospolitej - rys historyczny", dr Renata Mazur-Król z wykładem "Maria Krzeczunowicz "Dzidzi" - wybitna kurierka AK" oraz kurator wystawy Marta Axentowicz-Bohosiewicz z prelekcją "Kulisy powstawania wystawy Ormianie w służbie Rzeczypospolitej".

 

"Siła bezsilnych". Dyskusja o buncie więźniów obozu w Treblince.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pt. "Siła bezsilnych", które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską) wyjątkowo w czwartek (zamiast we środę) 15 listopada 2018 r. o godz. 18.00.  Tym razem dyskusja będzie się toczyć wokół książki Michała Wójcika "Treblinka '43. Bunt w fabryce śmierci" (Wydawnictwo Znak - Litera Nova, Kraków 2018). W spotkaniu, prowadzonym przez Romana Graczyka, prócz autora książki weźmie udział dr Martyna Rusiniak-Karwat.

Treblinka była piekłem na ziemi, prawdziwą fabryką śmierci. Michał Wójcik odtwarza kulisy tej przemysłowo zorganizowanej zbrodni, poczynając od postaci komendanta obozu Franza Stangla, poprzez sposób organizacji i statystykę zabijania, służby pomocnicze, topografię obozu, skalę reakcji ludzi przeznaczonych na szybką śmierć i tych, których miano zabić później, a chwilowo przeznaczono do pracy, technologię gazowania ludzi i spalania zwłok. Obcowanie z piekłem na ziemi może wywołać reakcję zobojętnienia - tak bywało zazwyczaj - albo reakcję buntu. Ta druga jest przedmiotem skupionej uwagi autora. Najpierw obozowa konspiracja, potem sam moment buntu. Żydowski bunt w Treblince 2 sierpnia 1943 r. nie dostał polskiej pomocy. Ale powstała, a nawet utrwaliła się w powszechnej świadomości, opinia przeciwna. Dlaczego? Tego także będzie dotyczyć dyskusja 15 listopada na "Przystanku Historia" w Krakowie.

0%
0%