|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy - trasa nr 8. Zobacz, jak wyglądał przejazd trasą wokół Muszyny

Na każdy z 9 wakacyjnych tygodni dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński opracowali rowerowe trasy wiodące przez najpiękniejsze rejony Małopolski. Ósma trasa prowadzi przez Muszynę i okolice. W piątek na antenie Radia Kraków i na naszej stronie od godz. 7.30 relacja na żywo z tej trasy. Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Fot. Damian Radziak

Trasa: Muszyna, Leluchów, Dubne, Wojkowa, Powroźnik, Jastrzębik, Złockie, Muszyna

Długość - ok. 40 km (Mapa na dole strony, także do pobrania w formacie GPX)


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół ZabierzowaZawoi, Szczawywzdłuż Dunajcamalowniczą trasą obok Pustyni Błędowskiej i Kuby Nizińskiego przez Bukowinę Tatrzańską - z obłędnym widokiem na Tatry oraz po nieco łaskawszej trasie wokół Zakliczyna. Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy! ZOBACZ


OCENA KUBY NIZIŃSKIEGO:

Bezpieczeństwo – 2 – Niestety są fragmenty trasy, gdzie jedziemy drogami uczęszczanymi przez kierowców. W tych miejscach trzeba bardzo uważać.

Atrakcje – 6 – Szlak drewnianych cerkwi robi ogromne wrażenie.

Trudność – 4 – Na trasie są podjazdy, ale jest ich mniej i są lżejsze niż w poprzednich dwóch trasach.

Widoki – 6 - Po prostu cudownie.

Jedzenie – 4+ - Na trasie są miejsca, gdzie można coś zjeść. Muszyńskie flaczki polecane przez naszego słuchacza tak pyszne, że palce lizać, ale porcja jednak troszkę zbyt mała, szczególnie po takiej wyprawie.

 

No to relaks!

13:14 - No i koniec!! Jestem na rynku w Muszynie :)

 

13:10 - I po flaczkach. Szkoda, że tak mało...

 

12:55 - Flaczki. Jest pysznie

12.41 - Ostatnia prosta. Gdzieś niedaleko mieszka trener siatkarek Muszynianki, Bogdan Serwinski. Niestety nie ma czasu na odwiedziny... flaczki wzywają.

12.35 - Jest pięknie!!

12.27 - O! Nasza trasa. Sporo turystów odwiedza cerkwie.

12.23 - Cerkiew w Powroźniku. Trzeba przyznać, że trasa jest bardzo dobrze opisana.

12.17 - Jedziemy dalej. To już ostatnia prosta. Kuba nie może się doczekać flaczków, które zje w Muszynie. Tak swoją drogą... Lubicie flaczki?

12.15 - Czas na relaks. Mniam!

12.09 - Dla takich widoków chyba warto sie trochę zmęczyć :)

12.07 - Dubne. Dojazd nie jest stromy, ale dlugi... ufff

12.02 - Klucze do cerkwi w Dubnem. Przewodnik jest w okresie letnim od czwartku do piątku. Warto absolutnie!

11:00 - Uff, Dubne

10:40 - Piłka nożna jednoczy!

10:33 - I jeszcze cerkiew. Ciekawe, gdzie jest nietoperz :)

10:32 - A to właśnie ta cerkiew

 

10:30 - Ikonostas w leluchowskiej cerkwi... co tu dużo mówić. Warto zobaczyć!

 

10:25 - No i jestem - Leluchów! Słynny z nietoperzy

10:20 - Jeszcze jeden podjazd...

10:17 - Hmm. Zdecydowanie kwitnie handelek: 

10.16 - Czy to jeszcze Polska? Handel przygraniczny w każdym razie kwitnie ;)

10.00 - Czy to już Słowacja?

9.12 - Droga do Leluchowa nad Popradem. Wow! Jednak jest kawałek górki. Daje radę;) Szkoda, że jest trochę samochodów. Trzeba uważać.

8.54 - Kierunek jest już widoczny, ale dalej jakoś zimno...

8.44 - Kuba ruszył na trasę! Trzymajmy kciuki, na szczęście nie jest gorąco!

8.42 - Pełna gotowość!

7:45 - Kuba poleca: przed rowerową trasą musi być śniadanko!

7:22 - Powoli zaczynamy, coś dzisiaj zimno...

7:20 - Kuba już na miejscu :) Wita go chłodna Muszyna

Atrakcje na trasie:

Sanatorium Korona w Muszynie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk w Polsce. Posiada wyjątkowo bogate walory krajoznawczo-uzdrowiskowe oraz specjalizuje się w szerokim spectrum lecznictwa uzdrowiskowego. Tu położone są

naturalne zasoby leczniczych wód mineralnych - szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe). Górski klimat, czyste rzeki, obfitość lasów to nieodzowne atrybuty tego miejsca. Szczególowe informacje dotyczące pobytu w uzdrowisku można znaleźć tutaj: http://www.muszyna.pl
 

Ogrody sensoryczne w Muszynie utworzone zostały na łąkach nad al. Zdrojową, nad Sanatorium Uzdrowiskowym Korona. To doskonałe miejsce na rekreację ale i prowadzenie terapii i nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogrody podzielone są na strefy przyporządkowane konkretnym zmysłom. Dodatkowo Ogród Zdrowia wyposażony jest w urządzenia do ćwiczeń, a w Ogrodzie Wzrokowym znajduje się ponad 11 metrowa wieża widokowa. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna (informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim) prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują.

 

Ruiny zamku biskupiego w Muszynie znajdują się w paśmie Koziejówki na stromym wzgórzu nad zakolem rzeki Poprad, w widłach potoków Szczawnik i Muszynka. Wzgórze to potocznie jest nazywane "Basztą". Zamek zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał bronić granicy, nadzorować spław i przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej. Z badań archeologicznych wynika, że pierwszym obiektem wznoszącym się na najwyższym szczycie pasma Koziejówka był drewniany gródek z XI wieku. W XIV wieku gródek został wzmocniony kamieniami i częściowo obmurowany. Zamek powstały ok. 1390 roku. W pierwszym okresie istnienia biskupiego "Państwa Muszyńskiego" rezydował w nim także starosta. Z natury było to obronne miejsce, ze stromymi stokami z trzech stron, otoczone kamiennym murem.

Po dokonanych w 1474 roku przez Węgrów zniszczeniach odbudował zamek mistrz Aleksy z Bardiowa, wprowadzając renesansowe detale, m.in. zmieniając wydłużone gotyckie otwory okienne i drzwiowe na szerokie, prawie kwadratowe. Starosta przeniósł w tym czasie swą siedzibę do nowego dworu u stóp wzgórza. Zamek służył już tylko jako graniczny punkt obronny; jego ranga malała wraz z rozwojem techniki wojskowej. W XIX wieku opuszczona twierdza była już tylko ruiną. Do ostatecznego zniszczenia obiektu przyczynili się podobno włoscy kamieniarze budujący tunel kolejowy w Żegiestowie, którzy wysadzili część murów w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty murów od południa i sterczyna ściany wieży w pobliżu nadal widocznego przekopu. 

 

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Leluchowie powstała w 1861 r. Ten przykład niezwykłej kultury łemkowskiej zbudowany została w konstrukcji zrębowej, a ściany pokryto gontem. Znajdująca się wewnątrz polichromia ornamentalna na stropach i ścianach pochodzi z pocz. XX w. Wyposażenie cerkwi stanowią: ikonostas (ściana z ikonami) rokokowo - klasycystyczny, ołtarz główny z baldachimem z XIX w. oraz dwa ołtarze boczne. Przy cerkwi stoi nieduża dzwonnica z drewnianym zwieńczeniem.

 

Dawna greckokatolicka cerkiew w Powroźniku w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. istniała od 1600, jednak z pierwotnego budynku zachowała się jedynie część, wkomponowana w bryłę obecnej cerkwi jako zakrystia. Wygląd współczesnej cerkwi formował się między XVII a XVIII wiekiem, jednak decydującą rolę odegrała przebudowa w 1813. Cerkiew została wówczas przeniesiona z dawnej lokalizacji na miejsce nieco wyższe, ze względu na zagrożenie powodziowe. Następnie świątynię rozbudowano. Po Akcji „Wisła” obiekt został przejęty przez Kościół łaciński.

 

Cerkiew w Powroźniku została wybudowana przez Łemków. Ponad przedsionkiem świątyni wznosi się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej, z drewnianym hełmem i kutym krzyżem. Na wieży zachował się wykonany w 1615 dzwon. Mniejsza wieża znajduje się ponad nawą, krytą namiotowym dachem. Prezbiterium jest najstarszą częścią świątyni. Cerkiew, co jest typowe dla najstarszych świątyń łemkowskich, posiada okna jedynie od strony południowej, co ma zarówno podłoże praktyczne (ochrona przed śniegiem i podmuchami wiatru), jak i legendarne (siły zła miały w wierzeniach ludowych nadchodzić z północy).

 

Cerkiew greckokatolicka św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku pochodzi z połowy XIX w. Jest przykładem zachodniołemkowskiej architektury cerkiewnej o wydłużonym układzie trójdzielnym, ścianami w konstrukcji zrębowej i dachem pokrytym gontem. Wnętrze zdobi polichromia z 1861 r. Podziwiać tu można osiemnastowieczną ikonę Chrystusa Dobrego Pasterza, barokowo-klasycystyczny ołtarz i późnobarokowe ołtarze boczne z połowy XIX w.

 

Cerkiew św. Dymitra w Złockiem powstała w XIX wieku w stylu zachodniołemkowskim. Do 1950 roku funkcjonowała jako parafia greckokatolicka. Na kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przemianowano ją w roku 1951. Cerkiew wzniesiona została na planie krzyża z drzewa modrzewiowego. Jest to trójdzielny budynek o konstrukcji zrębowej, kryty blachą. Od frontu znajduje się wieża oraz prezbiterium. Wieńczą je ośmioboczne hełmy ze ślepymi latarniami i cebulastymi zwieńczeniami. Nad nawą widzimy kopułę na tamburze z wieżyczką i podwójnymi ślepymi latarniami. Wśród licznie zgromadzonych w cerkwi obrazów wyróżnia się starszy od samej cerkwi barokowo-ludowy obraz "Chrystus u słupa", pochodzący jeszcze z XVIII wieku oraz ikona "Ukrzyżowanie" z 1875 roku.

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 17 sierpniaZOBACZ

 

                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

100%
0%