|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy - trasa nr 9. Słomniki i okolice śladami Tadeusza Kościuszki

Ostatnia z tras, które przygotowali dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński - za nami! Słomniki i okolice dostają mocną piątkę! Sami też możecie testować trasę, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy zestawami radiowych gadżetów.

Fot. Tadeusz Smyksy

Trasa: Słomniki, Łętkowice, Dodów, Radziemice, Janowiczki, Racławice, Nasiechowice, Muniakowice, Prandocin, Słomniki

Długość: ok. 50 km (Mapa trasy na dole strony, także do pobrania w formacie GPX)

 


OCENA KUBY NIZIŃSKIEGO I GRZEGORZA BERNASIKA:

Bezpieczeństwo – 5 – Jedziemy głównie asfaltowymi trasami, czasem trzeba ustąpić przejeżdżającym autom. 

Atrakcje – 4 – Historyczny szlak i miejsce bitwy pod Racławicami są warte zwiedzenia.

Trudność – 3,5 – Na trasie są podjazdy, ale jest ich mniej i są lżejsze niż w poprzednich trasach.

Widoki – 4 - Bardzo malownicze widoki. Przed nami pola i otwarte przestrzenie!

Jedzenie – 2 - "Masz to, co weźmiesz w drogę" - jak ocenił Grzegorz Bernasik. Czyli przed wyprawą lepiej uzupełnić prowiant!

 


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół ZabierzowaZawoiSzczawywzdłuż Dunajca, malowniczą trasą obok Pustyni Błędowskiej i Kuby Nizińskiego przez Bukowinę Tatrzańską - z obłędnym widokiem na Tatry, po nieco łaskawszej trasie wokół Zakliczyna i klimatycznej ścieżce wokół Muszyny! Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy! ZOBACZ

 

 

 

Relacja na żywo:

12.49 - KONIEC! 52 kilometry jazdy i meta!! Ostatni radiowy test uważamy za zakończony!!!

12.30 - Jesteśmy troche padnięci. Chyba czas na posiłek :)

12.03 - Wyjazd pod górę...ufff.

11.44 - Kolejny piękny dworek.

11.21 - Szkoda, że nam nie po drodze.

11.10 - Przerwa na amciu i piciu!

11.00 - 21 kilometrów do mety. Nawet kosy się znalazły ;)

10.51 - Panowie! A gdzie kosy?

10.36 - Połowa trasy już za nami!

10.32 - Są jeszcze takie miejsca...

10.30 - Teraz pora na las. Kuba jeszcze daje rade jechać za Grzegorzem.

10.26 - Stepy Akermańskie? Bajka...

9.22 - Prandocin. Ufff, dzisiaj będzie gorąco.

8.54 - PIerwszy krótki postój, bo jest ładnie i trzeba popatrzeć :)

8.50 - Mamy dowód, że ruszyli!

8.40 - RUSZYLI NA TRASĘ!!! Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński mają przed sobą około 50 kilometrów. POWODZENIA!

8.36 - Może jednak auto?

8.30 - Grzegorz Bernasik jest zmobilizowany do jazdy.

8.10 - Zakupów ciąg dalszy.

8.03 - Tu znajdziemy chyba coś do jedzenia.

7.57 - Zawodnicy już prawie gotowi. Dzisiaj KUba i Grzegorz pojadą wspólnie. Tak nostalgicznie na koniec.

7.50 - Niedługo wyruszamy na trasę, ale coś nie możemy się ogarnąć :)

 


 

 

Atrakcje na trasie:

Neoromański kościół Bożego Ciała w Słomnikach został wybudowany w latach 1888-1893. Powstał na miejscu pierwszego, drewnianego kościoła w Słomnikach ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego na początku XIV w. Gdy drewniany kościół uległ zniszczeniu na jego miejscu z inicjatywy arcybiskupa Mikołaja Poniatowskiego powstała nowa świątynia, którą rozebrano w 1890 r. Obecny kościół jest trzecią świątynią, postawioną w tym miejscu. Świątynia powstała na planie krzyża łacińskiego. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki krzyż z pierwszej połowy XVI w. Do cenniejszych zabytków znajdujących się w wyposażeniu kościoła zobaczyć można obraz Świętej Rodziny z XVI w. oraz ornat z XV wieku.

fot. Jarosław Kruk/Wikipedia

Przytulisko dla zwierząt w Łętkowicach to gospodarstwo kupione przez właścicielkę kilkanaście lat temu by ratować schorowane konie. W 2012 r. gospodarstwo stało się domem także dla bezdomnych psów. Czasem trafiają tu także koty. Wszystkie zwierzęta, które tu przebywają mogą czuć się bezpieczne i mieć pewność, że właścicielka, pani Wiola będzie walczyć o ich życie, zdrowie i o to, by minęła trauma związana z porzuceniem, biciem czy wrastającym w szyję łańcuchem.  Część psiaków znajduje się pod opieką Fundacji Dar Serca, część to zwierzęta uratowane przez panią Wiolę w różnych okolicznościach i utrzymywane z jej prywatnych środków. W Łętkowicach zawsze potrzebna jest karma, budy, materiały takie jak deski. styropian czy blacha by można było czynić bieżące naprawy.

Słuchacze Radia Kraków pomogli małopolskim przytuliskom dla zwierząt

 

Ziemia racławicka kryje bogate wykopaliska zamkowe. Badania archeologiczne doprowadziły do odsłonięcia fragmentu fosy i muru otaczającego stojącego niegdyś na kilkunastometrowym pagórku grodu. Wykopaliska odkryto na głębokości 6 metrów. Archeolodzy natrafili na mury średniowiecznego zamku rycerskiego. Mury obronne pochodzą z XIV wieku. Wnętrze zamku było skromne i dlatego też sądzić należy, iż służył on prawdopodobnie tylko do zabezpieczenia drogi wiodącej tędy w średniowieczu. Naukowcy ustalili, że w sąsiedztwie zamku stały także drewniane budowle. Podczas wykopalisk, na dnie fosy, znaleziono militaria: 8 grotów i bełtów strzał do kusz, 3 ostrogi, fragmenty strzemienia i wędzidła, skorupy glinianych naczyń, kołek do instrumentu strunowego oraz dobrze zachowaną srebrną monetę denar z czasów króla Władysława Łokietka (można je zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie).

 

Janowiczki leżą w powiecie miechowskim, w gminie Racławice. 4 kwietnia 1794 roku wieś przemieniła się w pole zaciekłych walk. To tam miała miejsce bitwa pod Racławicami. Miejsce upamiętniające bitwę znajduje się u stóp wzgórza zwanego Zamczyskiem, na którym w 1934 roku usypano kopiec Kościuszki. W sypaniu kopca brała udział okoliczna ludność i wojsko. Wysokość kopca sięga prawie 14 metrów, u jego podstawy wmurowano w ziemię pamiątkową tablicę. Na placu u podnóża Zamczyska w dwusetną rocznicę bitwy racławickiej, 22 maja 1994 roku odsłonięto pomnik Bartosza Głowackiego autorstwa Mariana Koniecznego. Obok znajduje się zabytkowy dworek i mogiła kosynierów oraz willa płk Walerego Sławka, premiera rządu polskiego w latach 1930, 1934 i 1935.

fot. Dariusz Biegacz/Wikipedia

Dwór w Janowiczkach wraz z otaczającym parkiem powstał na przełomie XVIII/XIX w. W połowie XV w. właścicielami wsi zostali Potoccy herbu Szreniawa. Później wielokrotnie zmieniali się właściciele. Ostatnim właścicielem budynku (1936 - 1945) był Bronisław Preuffer. 

 

Rezerwat przyrody „Sterczów Ścianka” jest położony we wsi Klonów na zachód od drogi Klonów-Marchocice, na stromym zboczu opadającym w kierunku południowym. przeciętym płytkim parowem. Powierzchnia rezerwatu obejmuje ponad sześć hektarów ziemi. Rosną tu ciepłolubne zarośla leszczynowe, wśród których znajdują się płaty stepowych muraw z zespołem omanu wąskolistnego. Występuje tu również egzotyczny gatunek zarośli Ligustro prunetum oraz grądu subkontynentalnego.

 

Kościół romański w Prandocinie pochodzi z XII w. Według zapisków świątynię ufundował prawdopodobnie protoplasta możnego rodu Odrowążów, komes Prandota Stary, w pierwszej połowie XII w. Odrowążowie doszli do sławy dzięki licznym nadaniom królewskim. Bolesław Krzywousty, w ten sposób odwdzięczał się swoim rycerzom za udział w wyprawach wojennych m.in. na Pomorze. Iwo Odrowąż, kolejny dziedzic Prandocina, ufundował wraz ze swoim stryjecznym bratem Wiesławem w 1222 r. klasztor cystersów w pobliskich Kacicach, uposażając ich także w wieś Prandocin. Kilka lat później, gdy zakon przeniósł się do podkrakowskiej Mogiły, Prandocin należał do dóbr klasztoru. Kościół został wykonany z ciosów kamiennych, z małymi oknami i oprócz modlitewnej, pełnił też funkcje obronną. W późniejszych stuleciach prosty jednonawowy kościół przebudowano, a wysoka niegdyś wieża została znacznie obniżona. Świątynia posiada nawę, półkolistą apsydę od zachodu i wieżę ponad nią. Nieco węższe prezbiterium, gotyckie, zbudowano z cegły w XV wieku.

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 17 sierpnia. ZOBACZ

 

 

FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 
 
 
100%
0%