|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy - trasa nr 7. Zakliczyn i okolice. RELACJA NA ŻYWO

Siódma trasa prowadziła przez Zakliczyn i okolice. Sami też możecie ją testować i ocenić, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Kuba już na trasie!

Długość trasy: ok. 50 km. Mapa, także w formacie GPX do pobrania na dole strony. 

Trasa: Zakliczyn, Zdonia, Wola Stróska, Ruda Kameralna, Dzierżaniny, Paleśnica, Jamna (bacówka) , Jastrzębia, Brzozowa, Lusławice, Zakliczyn.

 Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół ZabierzowaZawoi, Szczawywzdłuż Dunajcamalowniczą trasą obok Pustyni Błędowskiej i Kuby Nizińskiego przez Bukowinę Tatrzańską - z obłędnym widokiem na Tatry. Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy! ZOBACZ1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

4 - Duża część trasy przebiega drogami asfaltowymi, po których często jeżdżą samochody

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

5 - Widoki, które opisać niełatwo. I koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew w Bukowcu, rezerwat Diable Skały, kościółek w Brzozowej i oczywiście Lusławice!

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

6! Rekompensują upał i trud trasy!

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

2. Miejsc, gdzie w prowiant można się zaopatrzyć, jest bardzo mało.

 

Trasa jest zdecydowanie wymagająca, nie dla początkujących rowerzystów. Jeśli ktoś jest początkującym rowerzystą, lepiej w tę trasę nie ruszać, by tego pięknego sportu sobie nie... obrzydzić. 

To na co zwrócił uwagę nasz reporter to fakt, że w kilku momentach po trasie nie da się jechać. "To nie są podjazdy a podejścia. Rower trzeba po prostu przenieść" - mówi Kuba Niziński.

Jak zapowiadaliśmy wszystkie trudy trasy rekompensują widoki i miejsca, w których po prostu trzeba się zatrzymać. I podziwiać.

 

Tak wyglądała nasza relacja:

14:10 - Kuba już na miejscu w Zakliczynie. "Było ciężko, ale wszystko rekomepnsowały widoki!". Nasz reporter ubolewa nad faktem, że Zakliczyn wśród pamiątek do kupienia, nie ma swoich... magnesów na lodówkę. Cóż, może Piotr Jędrzejewski wybaczy Kubie brak prezentu z trasy!

13:30 - Kuba mówi, że psy wciąż nie lubią rowerzystów. "Prawie jak 20 lat temu u mojej babci na wsi". Z tego spotkania nasz reporter wyszedł na szczęście cało!

13:12 -  A to co!!! Uciekam!

13:07 - A wygląda to tak:

13:05 - Przesympatyczny pan z izby pamięci w Jastrzębiej:

13:00 - Jastrzębia. Pędzę dalej. Upał daje się już we znaki. Uff... jak gorąco...

12:45 - Szkoda, że nie ma kawy...

12:35 - Diable skały! Trzeba zarezerwować ponad godzinę...

12:30 - Dawna cerkiew łemkowska

12:23 - Kuba się odezwał! Jest już obok starej cerkwii w Bukowcu, a od II wojny światowej kościół rzymsko-katolicki. Z góry cudne widoki:

12:05 - Uspokajamy z Kubą wszystko w porządku. Na trasie po prostu momentami nie ma zasięgu!

10:55 - Trzeba sprawdzić trasę... by obyło się bez niespodzianek

10:45 - Warto było! Teraz z górki, a potem jeszcze podjazd pod Bukowiec

10:30 - Była chwila asfaltu, a teraz znowu przez łąki i pola. Mam nadzieję, że rower wytrzyma! ;) Ale po powrocie podobno przegląd mam gratis.

10:15 - Można uzupełnić prowiant: 

10:05 - Posiłek musi być

9:56 - Kuba połączy się z nami o godzinie 10.00 Słuchajcie serwisu informacyjnego!

9:53 - Kilka dobrych rad od Kuby dla tych, którzy zechcą tę trasę wypróbować: "Jadąc od miejscowości Wola Stróska, gdy po drodze miniemy historyczny partyznacki szpital, trzeba kierować się trasą do góry! W końcu powinniśmy dotrzeć do zielonego szlaku z naszej mapy": A tu Kuba w akcji:

9:50 -

9:45 - Jest. To jeden z punktów na trasie, gdzie warto się zatrzymać!

 

9:35 - Uff, dotarłem!

 

9:30 - wow, ale pachnie!

9:25 - I co teraz? Szlaku brak!

9:20 - Trochę stromo!

9:15 - Mechinzacja w środku lasu :)

9:10 - Susza?

9:05 - Chwila odpoczynku:

8:15 - Czas na park. Będzie pięknie!

8:00 - Kilka zakliczyńskich zabytkowych chat po drodze!

7:50 - No to śmiga!

 

7:45 - Kuba jest już w Zakliczynie. Niebawem ruszy w trasę! Trzymajcie kciuki!

Atrakcje na trasie:

Zakliczyn

Urocze miasto i gmina położone jest na prawym brzegu Dunajca, na Pogórzu Rożnowskim w dolinie (206–250 m n.p.m.) na płaskim, szerokim i otwartym w kierunku północnym terenie, między dolnym biegiem potoków Paleśnianka i Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz. Prawa miejskie nadał mu w XVI wieku Zygmunt II August. W XVII wieku osiedlili się tam  franciszkanie-reformaci. Klasztor, który ufundowali im przedstawiciele rodu Tarłów, można zwiedzać do dziś. Znalazł się on w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podobnie jak ratusz z XIX wieku oraz XVIII- i XIX-wieczne chaty. 

 

Zdonia

Małopolska wieś, która pojawia się na naszej wakacyjnej trasie to miejsce, które momentami zatrzymało się w XIX wieku. Znajduje się tutaj XIX-wieczny dworek ze stawem, drewniane domy i kapliczki, stare kuźnie, a także kilka punktów widokowych na piękne Pogórze Karpackie. Warto się tu zatrzymać. 

 

Wola Stróska

Pierwsze wzmianki w źródłach historycznych o miejscowości Wola Stróska pochodzą z 1353 roku, kiedy to Wola Stróska była wsią rycerską. Na kartach historii zapisało się ponownie kilkaset lat później podczas działań wojennych II wojny światowej. Pobliskie wzgórze Mogiła było miejscem zgrupowania partyzanckiego. Najważniejszą akcją oddziału partyzanckiego była bitwa z żandarmerią niemiecką w Woli Stróskiej 4 października 1944 roku. W akcji tej zginęło 9 partyzantów z oddziału, głównie znajdujących się w punkcie sanitarnym tzw. "szpitaliku" (leśniczówka). Koło Światowego Związku Armii Krajowej wybudowało obok szpitalika pomnik pamięci poległych. 

 

Paleśnica

... która kiedyś nazywała się Pałecznicą z powodu drewnianej machiny, wprawiającej w ruch młoty, służące obróbce żelaza. W dolinie rzek Paleśnianki i Olszowianki średniowieczni wytapiacze żelaza wybrali stanowisko dla zakładu wodnego. Zbudowali tamę wodną w poprzek doliny (do dziś zachowała się część owej tamy na prawym brzegu rzeki) oraz kuźnicę wodną, w której koła wodne wykonywały pracę poruszania miechów i dużych młotów kuziennych. Rudę żelazną sprowadzano z pobliskiej Rudy Kameralnej, gdzie wytapiano ją w dymiarkach i przerabiano na stal. Legenda donosi, iż w Paleśnicy zostały wykute miecze, którymi polscy rycerze walczyli w bitwie pod Grunwaldem.

 

Jamna

Bacówka, która znajduje się w samym sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, dawniej należała do PTTK, dziś posiada nowych dzierżawców, deklarujących dalsze prowadzenie działalności turystycznej, ba, dość bogatej infrastruktury turystycznej. Dla naszych słuchaczy może to być dobre miejsce, by w trakcie rowerowej wycieczki zatrzymać się i coś przekąsić. Poza tym w bazie mamy miejsca noclegowe, plac zabaw, boisko do siatkówki, miejsce na ognisko oraz pole namiotowe. I jest tam też widok, którego nie kupimy za żadne pieniądze na Beskid Sądecki i Tatry. 

 

Brzozowa

Jadąc dalej Pogórzem Rożnowskim napotkamy małą wieś w gminie Gromnik - Brzozowa z potokiem Brzozowianką i XVI-wioecznymi korzeniami. We wsi znajduje się kościół pw. św. Mikołaja Biskupa z XV w. zaliczany do Szlaku Architektury drewnianej. A pobliski cmentarz wojenny to pamiątka czasów I wojny światowej, gdy przez Brzozową przebiegała linia frontu. W całej okolicy miały miejsca krwawe zmagania wojsk rosyjskich z austro-węgierskimi i niemieckimi. 

 

Lusławice

Prawdziwa wisienka na torcie naszej rowerowej trasy. Wieś założona jeszcze w XIII wieku była ok. 300 lat później jednym z najważniejszych ośrodków braci polskich (arian) założonym przez Achacego Taszyckiego. Działające tu szkoła wyższa ("Szkoła Lusławicka")  oraz inne instytucje przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji literackiego języka polskiego.  Działał tu i zmarł znany reformator religijny Faust Socyn; w parku dworskim nad jego grobem wzniesiono w latach 30. XX wieku mauzoleum, które dziś także można zobaczyć. 

To co, jeszcze dodaje blasku Lusławicom to XIX-wieczny dwór, w którym dziś mieszka Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor. Co prawda kilkuhektaorwe arboretum i posiadłość nie są udostępniane zwiedzającym, ale zobaczyć z pewnością można i trzeba Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Misją instytucji jest przede wszystkim rozwijanie talentów muzycznych najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata. Sala koncertowa na 650 osób, biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne jak sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, sala baletowa oraz sala konferencyjna - to warto zobaczyć!

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 17 sierpniaZOBACZ


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

 

 

75%
25%