|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy. Zobacz, jak wyglądał przejazd trasą nr 4

Na każdy z 9 wakacyjnych tygodni dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński opracowali rowerowe trasy wiodące przez najpiękniejsze rejony Małopolski. W każdy piątek na antenie Radia Kraków i na naszej stronie od godz. 7.20 relacje na żywo z trasy, czyli wakacyjny, rowerowy test Radia Kraków. Tym razem na kolej na Sądecczyznę. Śledź naszą relację!

Fot. T. Smyksy

Trasa nr 4: Krościenko, Szczawnica, Czerwony Klasztor, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Hałuszowa, Grywałd, Krościenko

Długość: ok. 40 km (Mapa na dole strony. Do pobrania trasy w formacie GPX)

 


1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6: OCENA 4

Poza 5-kilometrowym odcinkiem drogi wojewódzkiej 969 pomiedzy Krościenkiem a Krośnicą, trasa bezpieczna a chwilami komfortowa. Ścieżka pieszo- rowerowa Czerwony Klasztor-Szczawnica świetna, ale obciążona ruchem niczym obwodnica Krakowa, zatem naprawdę trzeba tam uważać.

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6: Ocena  6
Nie do pominięcia leżący na uboczu Grywałd i przepiekny XV-wieczny drewniany kościółek. Przejazd przez Pieniński Park Narodowy jest przyjemnością samą w sobie. Atrakcją rowerową "alpejski" podjazd pod Hałuszową i pózniejszy dłuuuugi zjazd.Tych przyrodniczo-widokowych mnóstwo, o czym poniżej.

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna): Ocena 4
Trasa łatwa i niezbyt długa. Mój licznik pokazał 42 kilometry. Podjazdy pod Hałuszową i Grywałd okazałe, ale krótkie.

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6: Ocena 6 +++
Absolutnie poza skalą... Piękno przełomu Dunajca znają wszyscy, ale i widok z przelęczy Osice też wspaniały.

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6: Ocena 6
Karczmy "Pod Lipami" w Czerwonym Klasztosze nie opuszczam nigdy. Wyszynk w Krościenku i Szczawnicy też na wysokim poziomie. Co kto lubi...

6. UWAGI
Trasa warta polecenia każdemu i w każdym wariancie!!! Ba, powiedziałbym smiało, że przy każdej pogodzie, choć bez przesady...


Relacja na żywo:

13.07 - to 42. km. Pętla zamknięta, czyli mostem w Krościenku na drugi brzeg.

13.00 - Pod Lipami, czyli ulubiona knajpka w Czerwonym Klastorze

12.32 - Testowałem też babie, czyli rodzaj rikszy dla małych pasażerów

12.20 - Aż żal, że rowerowa ścieżka polsko-słowacka się tu kończy.

12.15 - Jeszcze Trzy Korony widoczne z mostu granicznego.

12.10 - Trzy Korony widziane z centrum Sromowców Niżnych.

12.05 - A to Sromowce Wyżne i punkt startu kajakarzy.

12.00 - Spływ Dunajcem zaczyna się dokładnie tutaj.

11.50 - Przerwa w Sromowcach Niżnych - czas łączenia na żywo.

11.16 - Dunajec, flisacy... Aż by się chciało popłynąć a tu trzeba pedałować ;)

10:22 - Co to za szczyty? Chyba każdy turysta wie... 19 km i Zalew Czorsztyński...


 

10.10 - Trąbić nie zamierzam, chyba że z zachwytu dzwonkiem zadryńdam :)

10.00 - 5-kilometrowa wspinaczka do Hałuszowej.

9.43 - Przełącz pod Grywałdem. Pięknie!

9:30 - Z cyklu "futbol bez granic". Stadion Dziad Camp pod Grywałdem. Różnica poziomów obu bramek... ok. 1,5 m.

9.15 - W górę, do Grywałdu! Oczywiście przez Dziadowe Kąty. Piękna dróżka zresztą.

9.04 - Jedziemy. Nie jest lekko, ale jedziemy cały czas.

8.55 - Żegnam most w Kroscienku. Na koniec pętli znów go zobaczę.

8:40 - "I od razu pod górę! I tak już przez resztę dnia!"

8.30 - Grzegorz Bernasik zaraz rozpocznie test rowerowy i wyruszy z Krościenka n. Dunajcem. Będzie wysoko!


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół ZabierzowaZawoi i SzczawySami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy! ZOBACZ

Krościenko

Swą atrakcyjność Krościenko zawdzięcza sąsiedztwu z Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim parkiem Narodowym i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. Jest bazą wypadową dla turystów lubiących górskie wycieczki, sport kajakowy, jazdę konną, jazdę rowerem i wędkowanie. Stąd prowadzi szlak na Trzy Korony, Sokolicę, Lubań czy Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi Przełomem Dunajca. To najbardziej malowniczy zakątek Pienin.

Muzeum PPN

Będąc w Krościenku warto odwiedzić Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego (www.pieninypn.pl)z siedzibą przy ul. Jagiellońskiej 107b. W Muzeum zobaczyć można wystawę poświęconą powstaniu krajobrazu Pienin oraz jego ochronie. Znaleźć tu można informacje dotyczące przyrody, geografii a także kultury, architektury i ekologii. Ciekawa jest także makieta Pienin. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Wody mineralne

Charakterystyczne dla Krościenka są wody mineralne występujące na Zawodziu – prawym brzegu Dunajca. „Stefan”, „Michalina” i „Maria” są pomocne w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, układu trawienia.

Szczawnica

Miasteczko uchodzi za jeden z najsłynniejszych kurortów w Małopolsce. Warto odwiedzić znajdujące się tu Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Utworzone je w celu upamiętnienia historii Szczawnicy i życia górali pienińskich. Oprócz niezwykłych ekspozycji odnaleźć w nim można także różnorodne zbiory etnograficzne. Dodatkową atrakcją są tradycyjne stroje górali pienińskich, elementy wyposażenia ich gospodarstw i przykłady sztuki ludowej tego regionu. Na szczególną uwagę zasługują godła domów, które swojego czasu pełniły rolę numeracji budynków. Muzeum Pienińskie to także miejsce, w którym można odnaleźć zbiory biograficzne dwóch najważniejszych dla Szczawnicy osób - Józefa Szalaya i pisarza Józefa Wiktora. Znajduje się ono w Szlachtowej, przy ulicy Łemkowskiej 37. Godziny wstępu i opłaty podane są na stronie Muzeum Pienińskiego. (www.muzeum.sacz.pl).

Palenica

Będąc w Szczawnicy warto wybrać się na Palenicę. Wzgórze znajduje się na południu miasta, w dolinie Grajcarka i sięga 700 m n.p.m. Na górę można dostać się pieszo, podążając wyznaczonym szlakiem turystycznym albo za pomocą linowej kolejki krzesełkowej. Kolejka ta startuje z centrum uzdrowiska Szczawnica, w pobliżu kościoła. Z Palenicy można rozpocząć kolejne, piesze i rowerowe wycieczki przez malownicze, szczyty i doliny Pienin, w tym do m.in. wąwozu Homole.

Latem na szczycie góry otwarta jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Przejażdżka rozpędzonymi wózkami to atrakcja dla wszystkich turystów szukających mocnych przeżyć.

Park Dolny w Szczawnicy

Miejsce, które warto odwiedzić ze względu na obecność tam źródeł uzdrowiskowych ( „Szymon” i zdrój „Wanda”). Na uwagę zasługuje Zakład Wodolecznictwa “Hydropatia”, noszący nazwę willa Marta. W tym miejscu po raz pierwszy wykonywano nowoczesne, jak na owe czasy, zabiegi lecznicze. Park położony w centrum miasta, kilka lat temu przeszedł rewitalizację, która pomogła mu odzyskać przedwojenny blask i świetność.Historia powstania Parku Dolnego łączy się z czasem działalności Józefa Szalaya - inicjatora i założyciela ośrodka sanatoryjnego w Szczawnicy.

Park Górny w Szczawnicy to najstarszy park zdrojowy w tym mieście. Jego budowa i zagospodarowanie rozpoczęły się na początku XIX wieku. Park rozciąga się wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych. Jest miejscem wypoczynku, spacerów i spotkań turystów, kuracjuszy i mieszkańców miasta. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji - położony jest na zboczu i szczycie wzniesienia, czym góruje nad innymi obszarami miasta. Dodatkowo wyznacza centrum części uzdrowiskowej. Tu znajduje się słynne uzdrowisko i sanatorium. Zbawienny mikroklimat, piękne widoki i nowoczesne obiekty sanatoryjne pomagają powrócić do zdrowia osobom cierpiącym na różne dolegliwości. Dużą zasługą jest naturalna obecność wód mineralnych, których źródła obecne są w samej Szczawnicy i jej okolicach. (http://www.szczawnica.nrs.pl/atrakcje/uzdrowisko-szczawnica/). Wśród licznych zabudowań znajduje się tu Inhalatorium – kiedyś najnowocześniejszy w Europie obiekt wspomagające leczenie, np, chorób płuc. W parku można można pospacerować i przyjemnie spędzić czas, odpocząć i poczuć klimat przełomu wieków.

Promenada spacerowa

Deptak spacerowy w Szczawnicy ma długość ok 1800 metrów i jest jednym z najdłuższych w Polsce. Rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki na Palenicę i ciągnie się wzdłuż potoku Grajcarek. Z drugiej strony łączy się z ścieżką pieszo-rowerową, będącą szlakiem prowadzącym na Słowację, wzdłuż Dunajca.

Spływy

Spływy kajakowe przełomem Dunajca to sposób na podziwianie pięknych widoków, połączone z wysiłkiem i dawką adrenaliny. Pokonanie trasy o długości 13 km zajmuje ok 2 godziny. Początek spływu rozpoczyna się od przysiółka Kąty w Sromowcach Wyżnych - można tam dotrzeć z Szczawnicy licznymi busami, samochodami prywatnymi, albo wygodną Drogą Pienińską, przy czym należy pamiętać, że jej długość to ok 10 km.

Na obszarze Szczawnicy istnieje kilka wypożyczalni kajaków i firm organizujących profesjonalne spływy. Mogą z nich skorzystać osoby początkujące i zaawansowane - do dyspozycji turystów przygotowano pneumatyczne, dwuosobowe kanadyjki, wygodne i łatwe w obsłudze. maj - sierpień: 8.30 – 17.00. Ceny biletów wahają się od 30 do 60 złotych, w zależności od wieku i długości trasy. Szczegółowe informacje dotyczące warunków spływu znajdują się na stronie: www.splyw-dunajcem.vns.p

   

Rafting

Ekstremalny spływ pontonem po Dunajcu to kolejna atrakcja Szczawnicy. W cenie proponowanych ofert zazwyczaj znajduje się ponton wraz z osobą sterującą i odpowiedzialną za bezpieczeństwo, kapoki, kaski ochronne i wiosła. Ponadto spływa obejmuje szkolenie z bezpieczeństwa podczas raftingu i dojazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Wędkarstwo i loty paralotnią

Szczawnica może pochwalić się jednymi z najlepszych miejsc wędkarskich, do którego zjeżdżają miłośnicy łowienia ryb z całej Polski. Na długości całego Dunajca wędkarze posiadają swoje ulubione miejsca, które cieszą nie tylko niezwykłymi widokami, ale także pozwalają na złowienie dużych i różnorodnych ryb. Dunajec wraz z dopływami jest największym i najpopularniejszym łowiskiem muchowym w Polsce, obszarem występowania pstrąga potokowego, lipienia i głowacicy.

Osoby szukające niekonwencjonalnych sposobów na spędzanie wolnego czasu mogą skorzystać z profesjonalnych kursów lotu na paralotni lub polecieć - samemu lub w tandemie. Atrakcja jest dostępna przy sprzyjającym wietrze i przy dobrych warunkach atmosferycznych. Amatorzy podziwiania krajobrazu z lotu ptaka mogą skorzystać z tej usługi na terenie schroniska "Pod Durbaszką"(www.durbaszka.pl). Do Ośrodka nie ma dojazdu samochodem osobowym, pieszo należy podejść pod górę z miejscowości Jaworki koło Szczawnicy.

Czerwony Klasztor

Historia zakonu położona w miejscowości Czerwony Klasztor sięga XIV wieku. Jest jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Jego budowę nakazano magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu jako zasądzone zadośćuczynienie za popełnione morderstwo. Aby odkupić swoje winy miał on wznieść 6 klasztorów i zamówić 4000 mszy za spokój duszy zmarłego. Klasztor powstał w XIV wieku. Czerwony Klasztor na przestrzeni lat zmagał się z licznymi najazdami. W XV wieku został doszczętnie zniszczony przez husytów oraz rabusiów. Klasztor kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Zakon zyskał na rozbudowie, kiedy wprowadzili się do niego kamedułowie, przybyli z Włoch. Wznieśli nowe pustelnie, wieże kościelną oraz założyli zajazd dla podróżnych a także szpital i aptekę. Zakon kamedułów poza działalnością kontemplacyjną trudnił się także nauką i sztuką.  Z okresu, kiedy Czerwony Klasztor był w rękach tych zakonników pochodzą wybitne dzieła księgarskie autorstwa m.in. brata Cypriana. Legenda głosi, ze ów wybitny zakonnik był także autorem aparatu do latania (czegoś na kształt dzisiejszej lotni). Podobno latał na nim ze szczytu Trzech Koron, docierając w ten sposób nawet do Morskiego Oka w Tatrach. W 1782 roku miała miejsce t kasata zakonu. Na przestrzeni lat klasztor powoli popadający w ruinę przeszedł na własność państwa. Zakon został odrestaurowany w 50. i 60. latach XX wieku. Dziś w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. Od maja do sierpnia kompleks otwarty jest od godz. 8.00 do 19.00.

Docierając do Czerwonego Klasztoru można odpocząć w jednym z wielu punktów gastronomicznych smakując regionalne potrawy kuchni słowackiej lub po prostu zregenerować siły nad brzegiem Dunajca podziwiając znajdujące się niemal w zasięgu ręki Trzy Korony. (www.muzeumcervenyklastor.sk).

 

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne są doskonałym miejscem wypadowym dla amatorów pieszych wycieczek w Pieniny. To tutaj zaczynają się najciekawsze szlaki w Pieniny, m.in. szlak żółty który prowadzi przez słynny Wąwóz Szopczański. Ze Sromowców Niżnych można dotrzeć na górę Zamkową, korzystając albo ze szlaku żółtego albo z zielonego. Na górze zbudowano warownię, w której w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienie święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu i zburzeniu go w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są obecnie prace archeologiczne.

Hałuszowa

Hałuszowa jest niewielką wsią położoną na północnych stokach Pienin Czorsztyńskich, u podnóża wzniesienia Gron (743 m n.p.m.). Wieś powstała na pocz. XVII w. Wchodziła w skład starostwa czorsztyńskiego. Mieszkańcy utrzymywali się gospodarki pasterskiej. Przez wieki Hałuszowa była osadą małą, podobnie jak i dziś – liczy ok. 200 mieszkańców. Żywa jest tu tradycja i folklor pieniński, zachowało się także nieco przykładów tradycyjnego budownictwa. Na obszarze wsi utworzono rezerwat Lasek, dziś część Pienińskiego Parku Narodowego, chroniący naturalny drzewostan jodłowo-świerkowy. Wieś leży u wrót Pienińskiego Parku Narodowego. Tu można śmiało skorzystać z oferty noclegowej, m in. gospodarstw agroturystycznych.

Grywałd

Jest jedną z większych wsi gminy Krościenko nad Dunajcem, położoną w Gorcach u stóp Lubania. Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku, uchodzącego do Krośnicy. Składa się z szeregu przysiółków wysoko położonych w Gorcach. Osłonięta od wiatru dolina sprawia, że Grywałd ma specyficzny mikroklimat, z dużą ilością słonecznych dni. Bliskość gór i czyste powietrze sprawiły, że stał się miejscowością turystyczną, sporo tu miejsc noclegowych. Warto odwiedzić też tamtejszy hit turystyki sakralnej - zabytkową świątynię.

Drewniany kościół św. Marcina w Grywałdzie powstał w XV wieku. Ten gotycki kościółek jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce. Sama parafia powstała w 1330 roku. Kościół Św. Marcina stoi na niewielkim pagórku w centrum Grywałdu, pośród drzew na malowniczym miejscu, skąd widać masyw Lubania. Wnętrza świątyni są bogato zdobione malowidłami z 1618 roku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

 Co ciekawe, według legendy na miejscu kościoła św. Marcina znajdowała się pogańska gontyna czyli miejsce spotkań dawnych Słowian, przychodzących na modlitwę. 

Kościół Św. Marcina
ul. Kościelna 6, Grywałd, Krościenko nad Dunajcem
tel. 18/26-23-827
www.grywald.diecezja.tarnow.pl


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

 

 

Krościenko, Szczawnica, Czerwony Klasztor, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Hałuszowa, Grywałd, Krościenko

Długość: ok. 40 km (po górach)

100%
0%