|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy. Zobacz jak wyglądał przejazd trasą numer 3

50 kilometrów jazdy w nieco ponad 3 godziny. Grzegorz Bernasik podjeżdżał, zjeżdżał, zaliczył deszcz i wiele pięknych widoków. Trasa wokół Szczawy zakończona! Zobaczy jak radiowy rowerzysta sobie poradził. Sami też możecie testować nasze trasy, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Fot. T. Smyksy

Trasa nr 3: Szczawa, Gryblówka, Jurków, Chyszówki, przełęcz Edwarda Rydza Śmigłego, Słopnice, przełęcz Słopnicka, Zbludza, Kamienica, Szczawa. Długość: ok. 45 km (Mapa na dole strony. Do pobrania trasy w formacie GPX)


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół Zabierzowa i Zawoi 


1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6: ocena 4
Pomijając 4-kilometrowy odcinek drogi krajowej pomiędzy Kamienicą a Szczawą (tam ruch duży a poboczy brak), trasa bezpieczna i przyjemna. Asfalt i w miarę równe szutrowe dukty leśne.


2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6: ocena 5
Gdyby zrobić sobie przerwe pod Polaną Stumorgową i podejść na szczyt Mogielicy a potem na wieżę widokową - byloby 6, ale
to w końcu rowerowa wycieczka i z siodełka też widać sporo. Szczawa zaciekawi Kościółkiem "partyzanckim" i pijalnią wód mineralnych. Przełęcz  Generała Rydza Smigłego to lekcja historii.


3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna): Ocena 4

Dwa męczące podjazdy, leśna wspinaczka kręta drogą... Dla jednych to trudności, dla innych atrakcje... Trudno zważyć, zwłaszcza, że po podjazdach następują piękne i długie zjazdy.

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6: Ocena 6
Mogielica jest piękna z każdej strony! "Pozuje" przez wiele godzin jazdy...


5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6: Ocena  4
Kilka regionalnych knajpek w Jurkowie i Kamienicy oraz zdroje w szczawskiej pijalni... Trudno mi  oceniać, bo nie jadłem. Jechałem sycąc się  widokami.

 


Relacja na żywo:

13.24 - KONIEC! Grzegorz Bernasik zamknę pętlę w Szczawie! Oto dane z podróży:  51 km aktywności. Czas: 3 godziny 11 minut. Średnia prędkość -  15,91 km/h, prędkośc maksymalna -  61,09 km/h. Było pięknie a teraz zdrój...

12.38 - Chyba znów będę się ścigał z burzą. Zjazd z przełęczy był piękny, ale niebo groźne a do mety 5 km. Lekko w górę.. grzmi za lasem tymczasem...

12.33 - Piękny widok... I wspaniale perspektywy zjazdu

12.08 - Premia górska. Prawie jak na Tour de France :)

12.05 - To już 35 kilometr. Mogielica od zachodu.

12.00 - Znów w górę... I to ostro. Cel - Przełęcz Słopnicka!

11.44 - W prawo? W lewo? Prosto? Mapa się przyda :)

11.25 - Mogielica i Beskid Wyspowy od strony Słopnic.. pięknie!

11.15 - Oto wasz reporter na mokej trasie.

11.00 - Z przełęczy Edwarda Rydza Śmiglego teraz w dół do Słopnic a potem kolejna wspinaczka.

10.50 - Przerwa. Trzeba zrelacjonować słuchaczom Radia Kraków co i jak. Ciągle mokro...

10.05 - Jednak trochę zmoczyło...

9.55 - Miało być gorąco a tymczasem Grzegorza Bernasika złapał chwilowy deszczyk... Przydrozna wiata dała schronienie, niebo się przejaśnia i za chwilkę można jechać dalej.

9.30 - Atrakcje Szczawy - zabytkowy wóz strażacki.

9.13 - U góry widoczna Polana Stumorgowa pod Mogielicą. Tam chciałbym być za godzinę.

8.55 - Jeśli ktoś nie wierzy, że Grzegorz faktycznie męczy się na trasie to mamy dowód! Twardy dowód! Słuchacz Radia Kraków ze Szczawy, pan Paweł Jurkowski, nadesłał zdjęcie. "Dzień dobry, potwierdzam start Pana Grzegorza :-) Trzymam kciuki :-) Serdecznie pozdrawiam ze Szczawy". Też pana pozdrawiamy panie Pawle :)

8.40 - RUSZYŁ! Przypominamy, przed Grzegorzem Bernasikiem pętla numer 3 - Szczawa. Trasa ma około 40 km. Po drodze są dwie premie górskie, dużo wód mineralnych oraz pięknych widoków na Beskid Wyspowy. O takich:

8.12 - Nasz rowerzysta na trasę wyjedzie około godziny 8.40. Jeszcze tylko kilka skłonów, mała rozgrzewka.

7.40 - Grzegorz Bernasik jest już gotowy do jazdy. Rower sprawdzony, picie i jedzenie przygotowane. Pogoda niezła, chociaż ma być gorąco. Trzymajmy kciuki, bo trasa nie jest łatwa!


Słuchaj Radia Kraków - wygraj rower!

 


Zobacz jak wyglądał przejazd trasą numer 1

Zobacz jak wyglądał przejazd trasą numer 2


 

Szczawa

W Szczawie znajduje się, znana już w XV wieku, pijalnia wód mineralnych.  Pisał o niej Jan Długosz. Również Stanisław Staszic nie skąpił pochwał mineralnym właściwościom wód zdrojowych. Cenne zdroje pochodzą ze źródeł Szczawy, położonej pół tysiąca metrów nad poziomem morza wśród pasm górskich Gorców, Beskidu Wyspowego i Sądeckiego. Właśnie od bogactwa wód mineralnych miejscowość zyskała swą nazwę. Za najwartościowszą uchodzi „Hanna”, która wspomaga pracę nerek i leczy choroby układu krwionośnego. „Krystyna” korzystnie wpływa na drogi oddechowe a „Dziedzilla” na układ pokarmowy. Pijalnia położona w Centrum Szczawy czynna jest codziennie od godz. 10-19.00.

Będąc w Szczawie warto odwiedzić drewniany kościół parafialny im. Najświętszego Serca Pana Jezusa tzw. „Partyzancki”, w którego wnętrzu znajdują się rzeźby ludowe. Są tam stacje Męki Pańskiej pochodzące z  1873 roku a także boczny ołtarz upamiętniający 1 Pułk Strzelców Podhalkańskich AK. Tutaj, co roku w sierpniu spotykają się weterani partyzanckich walk o niepodległość Polski.

Jurków

Drewniany kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie wybudowano w 1913 r. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem. Ołtarz główny z 1920 r. z obrazem patronki kościoła ma charakter neoromański. W podobnym stylu zbudowane zostały ołtarze boczne z 1932 r., w jednym z nich umieszczono wizerunek twarzy Chrystusa. Świątynia w dni powszednie otwarta jest o 6:30 oprócz śród i sobót, kiedy kościół dostępny jest o godz. 17.00 podczas mszy świętych. W niedzielę wnętrze kościoła można obejrzeć o godz. 8.00, 11.00 i 16.00.

Chyszówki

Dawniej osiedle Chyszówki (nazywane też Chyżówkami) wraz z Jurkowem należały do tzw. „klucza dobrzańskiego" zarządzanego przez tutejszych właścicieli. Nazwa pochodzi od wołoskiego słowa „chysza” lub „chyża”, co oznacza długi dom, zagrodę chłopską. 23 listopada 1914 r. doszło w rejonie Chyszówek do zwycięskiej potyczki między oddziałem polskich legionistów pod dowództwem Edwarda Rydza-Śmigłego a zwiadowczym szwadronem kawalerii rosyjskiej. Legioniści wieczorem otoczyli wieś i wzięli do niewoli wielu Rosjan z Korpusu Kawalerii gen. Dragomirowa. Okoliczni mieszkańcy postanowili upamiętnić to wydarzenie. Na przełęczy, wśród zabudowań osiedla Tokarzówka, na betonowym placyku okolonym drzewami znajdują się  kamienny obelisk ku czci marszałka Rydza-Śmigłego, krzyż drewniany wystawiony w 1928 r. oraz obelisk poświęcony żołnierzom AK, wystawiony we wrześniu 1998 r. W tym miejscu wielokrotnie odbywały się liczne uroczystości patriotyczne. Latem 2010 r. zakończono budowę malowniczej drogi, łączącej Chyszówki ze Słopnicami. Z przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego otwierają się widoki na Ćwilin i Śnieżnicę w kierunku zachodnim, w kierunku południowo-wschodnim na Cichoń, Ostrą i Przełęcz Słopnicką. Z kolei na północnym wschodzie na pierwszym planie ukazuje się góra Świerczek, od której na prawo wyłania się pasmo Łososińskie i Kamionna. Przy drodze z Jurkowa stoi wybudowana w latach 1979-1980 murowana kaplica p.w. Józefa Robotnika stanowiąca filię kościoła parafialnego w Jurkowie. kilkaset metrów w górę, na południe od kaplicy znajduje się kapliczka z 1876 r., wzniesionana miejscu mogił cholerycznych.


Ozdobą wsi Chyszówki jest rosnąca ok. 150 m powyżej światyni piękna, owiana legendami lipa drobnolistna. Wedle tradycji została posadzona równocześnie z wybudowaniem drewnianego kościoła w Dobrej. Ma ponad 8  metrów w obwodzie i jest ulubionym miejscem schronienia dla pszczół i licznych gatunków ptaków. Naliczono tu prawie 200 dziupli i kilkadziesiąt gniazd. Lipa jest pomnikiem przyrody, jej wiek ocenia się na ponad 300 lat.
Chyszówki są świetnym punktem wypadowym w centralną część Beskidu Wyspowego, na Mogielicę i Łopień. Przy zielonym szlaku na Mogielicę (powyżej osiedla Szarysze) znajdują się dwa jeziorka: Zielone Bajorzysko i Żółte Bajorzysko.

 

Słopnice

Drewniany kościół w Słopnicach został wzniesiony w XVIII wieku. Posiada zabytkowy, późnorenesansowy ołtarz główny. Ołtarze boczne, barokowe pochodzą z XVII wieku. Na ścianach widnieją polichromie z wizerunkami polskich świętych i błogosławionych.

Przełęcz Słopnicka leży między wzgórzem Cichoń a Zapowiednicą. Przez przełęcz biegnie droga ze Słopnic do osiedla Bukowina. Do lat 60. XX w. Przełęcz Słopnicka była główną drogą łączącą Limanową z Kamienicą. Straciła na znaczeniu po wybudowaniu połączenia przez Przełęcz Ostra-Cichoń.

Na przełęczy znajdują się ławki dla turystów, figurka i tablica z małopolskim szlakiem papieskim. Karol Wojtyła, ktory był  zapalonym turystą, wędrował tędy po Beskidzie Wyspowym podziwiając tutejsze widoki. Dzięki temu, że przełęcz jest bezleśna, niezabudowana rozciągają się stąd piękne panoramy: w kierunku południowo-wschodnim widok na Modyń i dalsze wzniesienia Beskidu Sądeckiego, w kierunku północnym na rozległą dolinę wsi Słopnice i Tymbark oraz wzniesienia Beskidu Wyspowego: Pasmo Łososińskie, Kamionna, Kostrza, Zęzów, Paproć, Łopień i Mogielica.

 

Kamienica

Wieś znajdująca się na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców liczy prawie osiem wieków. Założyła ją księżna Gryfina, wdowa po Leszku Czarnym. Kamienicę na przestrzeni wieków nękały powodzie i pożary. Do jej rozwoju przyczyniła się dopiero rodzina Marszałkowiczów na początku XIX wieku. Wtedy powstały tu dwie huty szkła, huta żelaza i papiernia, browar, młyny, tartaki i szkoła. W okolicy znajduje się parterowy, murowany pałac późnoklasycystyczny z czterospadowym dachem wybudowany w XIX wieku. Dopełnieniem budynku dworku jest kolumnada pośrodku, łącząca skrzydła i nadająca całości monumentalnego charakteru. Obecnie dworek w Kamienicy znajduje się w prywatnych rękach. Jednak najokazalszym budynkiem majątku nie jest pałac a dawna poczta, którą widać z drogi wojewódzkiej. To parterowy budynek z czterospadowym dachem nakrytym gontem, gdzie przód wsparty jest na 4 kolumnach. W budynku mieści się restauracja. Obok pałacu znajduje się zniszczony, murowany dworek Kirchnerów z przełomu XVIII i XIX wieku. Można tu znaleźć także budynek dawnego spichlerza bądź zbrojowni, w którym znajduje się kawiarnia. Pozostały ponadto budynki stajni dworskich, w którym jest stadnina oraz budynek leśniczówki i budynki gospodarskie. Zabudowania mieszczą się w zabytkowym parku.

 


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

 

100%
0%