|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy. Zobacz jak wyglądał przejazd trasą numer 2!

3 godziny 24 minuty 22 sekundy - tyle Grzegorzowi Bernasikowi zajęło pokonanie pętli wokół Zawoi. Sprawdź, jak mu poszło! Sami też możecie testować nasze i oceniać je, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Posłuchaj podsumowania Grzegorza Bernasika

Fot. Tadeusz Smyksy

Trasa nr 2: Zawoja centrum, Skawica, Przełęcz Przysłop, Wełcza, Składy,  Policzne, Mosorny Groń, Widły, Zawoja centrum. Długość: ok. 40 km. (Mapa na dole strony, a w załączniku mapa w formacie gpx)

Sponsor: BCK w Zawoi, gminie położonej u stóp Babiej Góry


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół Zabierzowa Szczawy


Podsumowanie:

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6: ocena 3
Trasy generalnie bezpieczne, choć kilka krótkich odcinków "wymyka się" klasyfikacji, bo są... nieprzejezdne. Około 500 m prowadzenia roweru przy 46 km świetnych wrażeń? Można przeżyć.

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6: ocena 5
W pogodny dzień taka trasa u stóp Krolowej Beskidów to rowerowa bajka. Tak bylo tym razem. Widoki, zabytki, wiatrak (choc akurat nieczynny). Dużo tego było!

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna): Ocena  5
Poza wspomnianymi odcinkami "pozaklasowymi" kilka trudnych podjazdow i zjazdów po kamienistym zboczu. Mozna się wykazać.

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6: ocena 6
Absolutnie cudowne! Widok Perci Akademikow z Hali Śmietanowej będzie mi się śnił.

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6: ocena 6
Sprobówałem tylko słynnych oscypków i legendarnej kwaśnicy. Tylko???


Relacja z trasy:

14.38. KONIEC! Grzegorz Bernasik zakończył jazdę na dzisiaj! 46 km aktywnej jazdy i chwilami pchania roweru pod górę. Zajęło mu to 3h 24min 22sek. Średnia prędkość to 13,60 km/h. Prędkość maksymalna - 57,45 km/h.
 

14.08 - Mosorny Groń. Wyżej już nie jadę, czas zjeżdżać, żeby zamknąć pętlę.

13.25 - Perć Akademicka na Babią Górę. Cudownie. Dla takich widoków warto sie powspinać.

13.15 - Grzegorz Bernasik ma problem. Porzucić rower czy nie?

12.30 - Podobno domy z bali znów są modne. Grzegorz Bernasik napotkał taki na przysiółku Wełcza. Inwestor podobno pochodzi z Belgii. Światowo się zrobiło.

11.36 - Przysiółek czy wskazówka dla myśliwego?

11.15 - Babia Góra wciąż wdzięcznie pozuje, choć grozi chmurami...

10.43 - Chyba jedyne skrzyżowanie na dzisiejszej trasie. I to z lustrem!

10.33 - Każdy rowerzysta uwielbia ten stan, kiedy jedzie się w dół.

10.31 - Jazda rowerem to podróże w przestrzeni, ale także w czasie:

10.12 - NIe tylko beskidzki, ale także rowerowy raj!

10.05 - Widać Babią Górę!

9.55 - Taka oto nagroda czekała na premii górskiej. Piękny widok!

9.50 - Jestesmy na górskiej premii. Tylko co jest za nią? :)

9.44 - Coraz wyżej, coraz ładniej. Gdzieś po Przysłopem.

9.20 - Grzegorz Bernasik informuje z trasy: "Taki znak to mój szlak". Rymy wyszły całkiem zgrabne, bardzo tam jest Grzegorzu ładnie. Chociaż... rymowanie chyba zostawimy innym :)

9.14 - Rzeczka Skawica. Chwilami wygląda jak kanion :)

8.51 - Już 3 kilometr a tu mamy stary młyn w Zawoi. W dodatku na sprzedaż...

8.40 - ZACZYNAMY! Radiowy rowerzysta, Grzegorz Bernasik, ruszył w trasę. Przed nim 40 kilometrów jazdy po górkach i wzniesieniach.

8.30 - Grzegorz Bernasik jest już na starcie. Dziś czeka go ciężka pętla i sporo podjazdów. Na szczęście pogoda sprzyja, nie jest za gorąco. Niedługo ruszamy.

Słuchaj Radia Kraków - wygraj rower!


Zawoja ołożona w Beskidzie Żywieckim (www.zawoja.pl) znajduje się u stóp Babiej Góry. Cały masyw chroniony jest przez Babiogórski Park Narodowy (http://www.bgpn.pl), do którego wejście jest płatne (link do cennika: http://www.bgpn.pl/turystyka/cennik-biletow). Ze względu na unikatową przyrodę i ukształtowanie terenu masyw Babiej Góry zyskał status Rezerwatu Biosfery Unesco.

Do Schroniska na Markowych Szczawinach, powstałego w 1906 roku (www.markoweszczawiny.pttk.pl) prowadzi niebieski szlak z Przełęczy Krowiarki. Na miejscu dawnej drewnianej budowli zbudowanej przez PTTK istnieje nowy obiekt usytuowany na polanie Markowe Szczawiny. Ze schroniska na szczyt można dostać się czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim. Babia Góra znana jest wśród turystów z niezwykle kapryśnej pogody. Warunki pogodowe mogą bardzo szybko ulegać zmianie, dlatego trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody (silny wiatr, niską temperaturę, obfite opady, ograniczoną widoczność, burze)

Zawoja Podryżowana - nazwa tego przysiółka jest związana z "ryzą" czyli rynną, którą zwożono drzewo z babiogórskich stoków. Sam przysiółek nie jest gęsto zabudowany. Większość obszaru zajmują łąki i pola. Obszar ten jest dobrym punktem widokowym na pasmo Babiej Góry i Mosornego Gronia.

W centrum miejscowości znajduje się XVIII-wieczny drewniany Kościół pw św. Klemensa, który bardziej niż te w Polsce, przypomina świątynie budowane w Niemczech i Szwajcarii. Kościół z pięknym ołtarzem i wydzielonymi, dzięki żeliwnym kolumnom, nawami bocznymi z pewnością jest wart odwiedzenia. W Zawoi znajduje się też zabytkowa drewniana karczma z podcieniami z 1836 roku.

Skansen na Markowych Rówienkach pochodzi z 1906 roku (www.zawoja.pl/turystyka/abc-turysty/warto-zobaczyc/805-skansen-w-zawoi-markowej), Warto obejrzeć kuźnię, spichlerzyk i kapliczkę. Tradycyjne zagrody Babiogórców datuje się na początek XIX i XX wieku. Wystawa etnograficzna mieści się w chacie z lat 1802-1815. W Skansenie można odpocząć. Znajdują się tu sala konferencyjna i pokoje gościnne.

Hala Barankowa - warto odwiedzić bacówkę na Hali Barankowej, gdzie nadal praktykuje się sezonowy (od kwietnia do września) wypas owiec. Ponadto znajduje się tam pasterski szałas, w którym baca przedstawia odwiedzającym, tradycyjny sposób przyrządzania serów z mleka owczego. Można tam najeść się oscypków, spróbować buncu i żętycy. Hala znajduje się w Zawoi Górnej, na stokach Jałowca. Można do niej dotrzeć czarnym szlakiem.

Skawica

We wsi Skawica powstałej w pod koniec XVI wieku zachowało się wiele zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych z XIX i początku XX wieku. Ze Skawicy pochodził Jakub Śmietana, przywódca ruchu chłopskiego w starostwie lanckorońskim, ścięty w 1700 roku na zamku w Lanckoronie.

Przełęcz Przysłop

W przysiółku Przysłop położonym na malowniczej Przełęczy znajduje się Klasztor oo Karmelitów Bosych i elektrownia wiatrowa.

Wełcza

Najstarszym zabytkiem Wełczy jest kamienna przydrożna figura Chrystusa Nazareńskiego z 1865 roku stojąca w otoczeniu starych drzew przy pętli autobusowej w Wełczy Solnisku. Figurę ufundowali Piotr i Marcin Trzebuniacy (ojciec i syn), bogaci gospodarze, którzy zamieszkiwali stojący w sąsiedztwie dom, dzisiaj już nieistniejący.

Policzne

Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Jest to niewielka budowla domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią. Stoi w otoczeniu starych lip – pomników przyrody. Według tradycji jej fundatorami byli zbójnicy, którzy wznieśli ją jako przebłagalne wotum za swoje grzechy. Zabytkowa kapliczka znajduje się w Zawoi Policzne przy głównej drodze. W XVIII stuleciu w rejonie Babiej Góry działały znane zbójnickie kompanie – m.in. Józefa Baczyńskiego zwanego Skawickim i Proćpaka z Kamesznicy. 

Mosorny Groń

Na trasie z Zawoi na Mosorny Groń znajduje się wodospad na Mosornym Potoku. Ma on postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Jego wysokość sięga 8 m. Wodospad zaliczany jest do jednego z najwyższych w Beskidach. Na Mosorny Groń można dostać się również wyciągiem. W Zawoi Policzne na wysokości ponad tysiąca metrów znajduje się Ośrodek Turystyczno Narciarski Mosorny Groń  (www.pkl.pl/mosorny/home).

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę tej trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 13 lipca


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

 

Zawoja - raj dla rowerzystów! Relacja naszego słuchacza Jarka

100%
0%