|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy. Zobacz jak wyglądał przejazd trasą numer 1

Na każdy z 9 wakacyjnych tygodni dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński opracowali rowerowe trasy wiodące przez najpiękniejsze rejony Małopolski. Dzisiaj testujemy pętlę w Zabierzowie. Na trasę wyjechał Grzegorz Bernasik. Sprawdź, jak mu poszło! Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Posłuchaj relacji Grzegorza Bernasika

Fot. Tadeusz Smyksy

Trasa nr 1: Zabierzów, Ujazd, dolina Kluczwody, dolina Prądnika, Ojców, Pieskowa Skała, Kalinów, Jerzmanowice, Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Łabajowa, Dolina Będkowska, Karniowice, Kobylany, Bolechowice, Zabierzów.  Długość - ok. 50 km. (Mapa na dole strony. Do pobrania trasy w formacie GPX)

Zobacz, jak wyglądał przejazd trasą numer 2!

 


PODSUMOWANIE I RELACJA Z TRASY:

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1 - 6:
"4"
Pętla  Zabierzów to trasa stosunkowo bezpieczna zarówno w sensie niewielkich trudności technicznych jak i niewielkiego kontaktu z ruchliwymi trasami samochodowymi, które jedynie przecinamy. Tu wskazana szczególna ostrożność.

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1 - 6:
"5"
Jest ich mnóstwo. Od  przyrodniczych cudów w rodzaju Maczugi Herkulesa w Pieskowej Skale, poprzez Grodzisko z "magicznym" słoniem, a także jaskiniami: Wierzchowską i Nietoperzową do interesujących zabytków (Zamek w Pieskowej Skale, ruiny zamku Ojców, Kaplica Na Wodzie). Najpiękniej z rowerowego punktu widzenia chyba jednak w Dolinie Będkowskiej i Dolinie Prądnika.


3. Oceń trudność w skali 1 - 6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):
Jest kilka uciążliwych podjazdów: do Sąspowa, wzniesienie przed Zelkowem, serpentyny do Murowni i Czajowic. Oceniłbym je jednak najwyżej na  "3", bowiem są krótkie i dają się pokonać.

4. Oceń widoki na trasie w skali 1 - 6:
"5"
Te najpiękniejsze są z płaskowyżu w okolicach Jerzmanowic i z perspektywy dna dolin: Będkowskiej (choćby sciana Sokolicy) i Prądnika. 

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1 - 6: 

Najwyżej "2"

Niestety w tej mierze nie ma niemal o czym pisać. Gdyby nie "Chleb Praojców", czyli sprzedawane w Woli Kalinowskiej bochny pieczone po dawnemu na zakwasie i serwowane z kiełbaskami  tudzież kaszanką... wróciłbym zasilany krakowskimi drożdżówkami. Można pewnie zjeść coś w restauracji pod zamkiem w Pieskowej Skale, ale jest tam drogo.

 

14.37 - KONIEC! Grzegorz Bernasik zakończył podróż pętlą wokół Zabierzowa.

 

13.43 - Grzegorz Bernasik jest na trasie do Czajowic. Serpentyny na szczęście są wolne od samochodów.

12.50 - Chleb Praojców, czyli posiłek w Woli Kalinowskiej.

12.31 - Takie widoki, tylko na tej trasie!

11.54 - Zamek w Pieskowej Skale jest w remoncie, ale u stop murów jest mini galeria 3D, gdzie można "zwiedzać" komnaty a nawet "skoczyć" z Maczugi Herkulesa.

11.44 - Uff jak gorąco!

11.30 - Na naszej trasie znalazła się też słynna Maczuga Herkulesa. Kawał skały...

11.15 - Zbliża się godzina 12.00. Kulminacja upału przed nami. Na szczęscie Grzegorz Bernasik ma ze sobą solidny zapas napojów. Jak nie wiecie co najlepiej pić to zobaczcie nasz poradnik:

10.30 - Grzegorz Bernasik jest już w Sąspowie. Napisał krótko - "pięknie...".

9.48 - Pod tak zwaną "Dupą Słonia" w dolinie Będkowskiej spotkać można wspinaczy. Grzegorz Bernasik zatem podziwia.

fot: G. Bernasik

9.20 - Nasz rowerowy tester jest już w okolicach Doliny Będkowskiej. Za chwilę kawałek w dół. Można trochę odpocząć i się ponapawać piękną przyrodą.

9.15 - Szlak rowerowy dobrze oznaczony, gmina Zabierzów jest zdecydowanie przyjazna rowerzystom - relacjonuje Grzegorz Bernasik. Tymczasem zaczyna się robić gorąco. Trzymajcie kciuki, bo w skwarze jedzie się zdecydowanie trudniej. No i pamiętajcie o napojach!

9.00 - Przed wyjazdem musiał być obowiązkowy przegląd sprzętu. W Zabierzowie jest świetny rowerowy pit-stop!

fot: T. Smyksy

8.40 - Grzegorz Bernasik jest już w Zabierzowie. Ruszamy na trasę! Bądźcie z nami przez kilka najbliższych godzin. Nasz reporter ma do przejechania około 50 kilometrów. Nie będzie łatwo. Potrzebny jest doping!


Słuchaj Radia Kraków - wygraj rower!

 

Sponsor: gmina Zabierzów

 

Wasze relacje

Wczoraj testowaliśmy trasę wokół Zabierzowa. Co prawda, zupełnie odwrotnie pojechaliśmy, ale było pięknie! Trasa jest w sam raz na jednodniową wycieczkę, a nawet półdniową, jeśli nic się po drodze nie zwiedza. My nadrobiliśmy trochę kilometrów, bo oczywiście pogubiliśmy drogę kilka razy, ale cóż z tego - widoki były malownicze, tereny piękne! No i może tylko dzisiaj wszystko boli, a po dwóch wywrotkach cała noga w siniakach, ale jest satysfakcja :) Pewnie powoli będziemy testować kolejne trasy Radia Kraków. Dobrze dzisiaj powspominać słoneczną wyprawę, kiedy za oknem szaro i deszczowo. Pozdrawiamy Radio Kraków! Basia i Piotrek

 

Atrakcje

Zabierzów:

Skała Kmity. W lesie koło Zabierzowa, w dolinie rzeki Rudawy, nad asfaltową drogą wznosi się 25-metrowa wapienna ściana zwana Skałą Kmity. Z miejscem wiąże się romantyczna legenda z XVI wieku o rycerzu Stanisławie Kmicie zakochanym z wzajemnością w Olimpii Bonerównie. Kmita nie mógł jej jednak poślubić, ponieważ była protestantką. Zrozpaczony rzucił z koniem ze skalnego urwiska i zginął.

Willa murowano-drewniana z 1901 roku. Budynek, do dziś zamieszkały, łączy elementy historyzmu z zastosowaniem form budownictwa drewnianego. Willa mieści się przy ul. Krakowskiej 149 (dawniej 101).

Ujazd

Zespół dworski w Ujeździe z otoczeniem parkowym znajduje się we wsi Ujazd. W jego skład wchodzi oficyna, czworak, obora, stodoła, piwniczka, oraz ogród. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Dolina Kluczwody

Nazywana również doliną Wierzchówki rozciąga się na długości ok. 6 km pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami na Wyżynie Olkuskiej. Przepływa przez nią potok Kluczwoda, uchodzący dalej do Rudawy. Od niego właśnie wzięła nazwę dolina (Kluczwoda, bo potok kluczy wieloma zakrętami po dolinie). Jest jedną z 7 dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. W górnej części Kluczwody, koło wsi Wierzchowie znajdują się największe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie:  Wierzchowska Górna i Mamutowa.

Jaskinia Mamutowa - nazwa jaskini pochodzi od znalezionych tam szczątków mamuta. Odnaleziono tu przedmioty wytworzone przez kultury jerzmanowicką, oryniacką i wschodniograwecką. Elementami jaskini są dwa korytarze i jedna komora. W sklepieniu komory wytyczono bardzo trudne drogi wspinaczkowe, których atrakcyjność wiąże się z rzadko spotykanym w Polsce silnym przewieszeniem. Dostęp do jaskini jest nieograniczony. W odległości kilkuset metrów, na południe od Jaskini Mamutowej, położona jest Jaskinia Wierzchowska Górna.

Jaskinia Wierzchowska Górna (www.jaskiniawierzchowska.pl) jest obecnie najdłuższą jaskinią Jury udostępnioną do zwiedzania. Długość jaskini to prawie 1000 m podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe w wystroju i ukształtowaniu sale i korytarze. To największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej.

Na wschodnim zboczu doliny pomiędzy drogą z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi znajdują się Mączne Skały, z których możemy podziwiać rozległą panoramę górnego odcinka doliny. Oprócz nich występują w dolinie liczne ostańce, do najbardziej interesujących należą: Skała Zamczysko (zwana też Zamkową Skałą), Kobyłka, Rogata, Szeroka, Turnia Potockiego i Leśna Baszta. Na szczycie Skały Zamczysko widoczne są pozostałości zamku rycerskiego z początku XIV w, a poniżej znajduje się polanka z przepływającym potokiem Kluczwoda. Wzdłuż płynącego przez dolinę potoku Kluczwoda w czasie zaborów przebiegała granica austriacko-rosyjska. Zaraz przy wejściu do górnego końca doliny można zobaczyć odtworzone słupy graniczne ustawione po obu stronach doliny.

Dolina Prądnika

Dolina Prądnika rozpoczyna się w okolicach Sułoszowej, gdzie znajdują się źródła Prądnika i biegnie przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się na terenie miejscowości: Sułoszowa, Ojców i Prądnik Korzkiewski. Powstała 150 mln lat temu. Do największych atrakcji Doliny Prądnika należą XIV-wieczny Zamek w Ojcowie i Zamek w Pieskowej Skale (www.pieskowaskala.pl) Ten drugi z powodu modernizacji będzie nieczynny do kwietnia przyszłego roku. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się też Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie, Pustelnia bł. Salomei w Grodzisku, Jaskinia Ciemna z obozowiskiem Neandertalczyków, Grota Łokietka oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. W razie potrzeby samochód można zostawić na okolicznych płatnych parkingach. Godziny zwiedzania, opłaty oraz dokładne informacje na temat lokalizacji atrakcji dostępne są na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego. Oprócz oczywistych atrakcji w Dolinie Prądnika warto zobaczyć skały o nietypowych nazwach. W Dolinie są m.in. Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Łaskawiec, Brama Krakowska. Ostańce będą niewątpliwa atrakcja dla turystów lubiących wspinaczkę skałkową.

Dolina Będkowska

To jedna z najpiękniejszych krakowskich dolinek. Liczy 7 km długości. Najciekawszy krajobrazowo jest środkowy odcinek, w którym znajduje się największe zgrupowanie jurajskich skałek o różnorodnych i oryginalnych formach. Rozpoczyna się obniżeniem terenu przy drodze krajowej nr 94 z Krakowa do Olkusza, a kończy w przysiółku Łączki. Wygodnym miejscem, skąd można zwiedzić dolinę są Będkowice, gdyż znajdują się w środku pomiędzy doliną Będkowską i Doliną Kobylańską. Idąc od strony tej wsi żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich można dotrzeć do tzw. Bramy Będkowskiej.

Od południa dolinę otwiera skała o nazwie Dziadek i Babka. Za nią rozlewają się stawy rybne pstrąga hodowlanego. Najbardziej znaną jest Dupa Słonia; najbardziej okazałą – Sokolica, która dominuje w krajobrazie Doliny mierząc aż 90 metrami wysokości. Na jej szczycie, dostępnym od strony Będkowic, zachowały się pozostałości wałów bliżej nierozpoznanego rycerskiego gródka funkcjonującego w okresie XII – XIV w. W ich obrębie odkryto również ślady osadnictwa neolitycznego oraz z okresu kultury łużyckiej. Pod Sokolicą znajduje się Brandysówka (www.dolinabedkowska.pl) – znane wśród wspinaczy miejsce, gdzie można, zjeść, przenocować, wypożyczyć rowery a na sporej łące obok schroniska można urządzić piknik.

Za Sokolicą rozciąga się tzw. Cmentarzysko – grupa skał rozpoczynająca się Iglicą. Po drugiej stronie znajduje się Wodospad Szum. Jest on zlokalizowany między schroniskiem Brandysówka a ostańcem Dupa Słonia. To trochę dalej położona, najbardziej znana, z racji nadanej przez taterników skała, ulubione miejsce wspinaczy. Dolinę można opuścić Piekielną Bramą zwaną Czarcimi Wrotami. Można też podejść dalej do Źródła Będkówki i do skupiska skał: Wielkiej Turni, Zaklętego Muru, Łabajowej, w której znajduje się Jaskinia Łabajowa.

Jaskinia Łabajowa – jaskinia znajdująca się w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Położona jest na terenie wsi Bębło nieopodal Jaskini Nietoperzowej.

Jaskinia Łabajowa znajduje się w udostępnionej do wspinaczki Skale Łabajowej. Można ją samodzielnie zwiedzać. W środku znajduje się sporo luźno leżących głazów i drobniejszego gruzu.

Dojazd: Z trasy Olkusz – Kraków trzeba zjechać w miejscu, gdzie znajduje się reklama Jaskini Nietoperzowej. Należy kierujemy się drogą prowadzącą do jaskini aż do końca asfaltu, gdzie można zaparkować samochód, zostawić rower. Otwór jaskini znajduje się na południe od miejsca parkowania, w widocznej, ogrodzonej turni (właściciel umożliwia wejście pod skałę jak i do jaskini). Otwór widoczny z daleka, jednak przesłonięty jestdużym blokiem skalnym.

W pobliżu otworu wejściowego jest zagłębienie - pozostałość prowadzonych tu dawniej badań. Najstarsze udokumentowane wzmianki o niej pochodzą z 1883 r. od F. Romera, który prowadził w niej prace archeologiczne. Ta część terenu należy do prywatnego właściciela, ale jaskinię można zwiedzać.

Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowicka) (www.nietoperzowa.ojcow.pl) - jaskinia znajduje się w Dolinie Będkowskiej na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Jest jedną z największych jaskiń Jury. Długość korytarzy sięga ponad 300 metrów. W XIX wieku odnaleziono tu blisko 4 tys. kłów niedźwiedzia jaskiniowego, które i dziś można by znaleźć przy odrobinie szczęścia.

38 tys. lat temu jaskinia była obozowiskiem łowców niedźwiedzia jaskiniowego. Stąd odkryte w jaskini naczynia i cenne narzędzia, jak krzemienne groty i oszczepy reprezentujące kulturę jerzmanowicką. Tu znaleziono wielkie kości zwierząt z okresu zlodowaceń m.in. hieny, lwa i mamuta. Jaskinia stanowiła scenografię filmów fabularnych. W 1997 roku Jerzy Hoffman nakręcił tu scenę do filmu „Ogniem i mieczem”.

Dojście do jaskini: Z trasy Olkusz – Kraków schodzimy w miejscu, gdzie znajduje się reklama jaskini. Jest to na wschodnim krańcu wsi Jerzmanowice. Sama jaskinia znajduje się w górnej części Doliny Będkowskiej (około 1 km od drogi krajowej nr 94). Jaskinia jest oświetlona i bezpieczna.

W pobliżu wejścia do jaskini prowadzi niebieski pieszy Szlak Warowni Jurajskich oraz kilka lokalnych turystycznych szlaków rowerowych.

Karniowice

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się pod koniec XIII wieku. Znajduje się tam murowany, późnobarokowy Dwór. Budynek ma układ pięcioosiowy, nakryty łamanym mansardowym dachem. Rokokową frontową fasadę dworu zamykają w narożnikach ośmioboczne alkierze w kształcie wieżyczek. Do dziś zachował się przy dworze park krajobrazowy. W Karniowicach zobaczyć też można niespotykaną gdzie indziej kaplicę dworską, w której znajdują się tablice upamiętniające właścicieli wsi.


Barokowa kaplica pw. Św. Marii Magdaleny - wczesnobarakowa kaplica dworska pw. św. Marii Magdaleny z 1624 roku, jest kształtu dzwonowatego. Zakończona jest latarnią sześcioboczną z baniastym dachem i krzyżem. We wnętrzu kaplicy zachował się murowany ołtarz o wzorzystej dekoracji przedstawiającej kartusz ze Zwiastowaniem NMP, sprowadzony z Florencji.

Kurhan grobowy w Karniowicach z wybudowaną wewnątrz świątynią. Ma 15 metrów wysokości 27 metrów średnicy a do jego budowy zużyto 600 ton stali. Tuż przy parafialnym cmentarzu parafii Karniowice-Dulowa znajduje się jedyny w Polsce współczesny kurhan grobowy. Budowla w postaci ziemnego kopca kryje pokaźna salę grobową. W odpowiednio przygotowanych niszach może spocząć 2,5 tysiąca osób.

Kobylany

W Kobylanach znajdują się pozostałości dworu z XVII wieku, który został zniszczony po II wojnie światowej. Z dawnej zabudowy dworskiej pozostała murowana stodoła z początku XIX wieku oraz kaplica dworska z tego samego okresu ze stylową fasadą. Dawniej zabudowania dworskie otaczał park krajobrazowy.

Kościół Narodzenia NMP - Powstał po pierwszym rozbiorze Polski, w 1775 roku. Otoczony wysokim murem posiada cechy barokowe. Obok ufundowano pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej i podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Bolechowice

Klasycystyczny dworek w Bolechowicach wzniesiony w XVIII w. to pozostałość po krakowskich biskupach. Dworek o dwutraktowym układzie wnętrz, z kolumnowym gankiem i mansardowym dachem otoczony jest zabytkowym parkiem. Z miejscem tym związany był biskup Jan Paweł Woronowicz.

Gotycki kościół pw. Świętych Piotra i Pawła w Bolechowicach z 1393 r. to jednonawowa świątynia, która posiada unikatowe gotyckie prezbiterium i zakrystię. Można tu zobaczyć cenne polichromie gotyckich ścian, prezbiterium z czasów Bitwy pod Grunwaldem, które odkryto podczas renowacji kościoła w latach 60 XX wieku. Na polichromii widać m.in. sceny figuralne Ukrzyżowania i św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz elementy ornamentalne, w tym również herb Leszczyc fundatora świątyni Piotra Wysza. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu tel. 285 11 87

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 6 lipca. ZOBACZ


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię:

Nazwisko:

Adres e-mail:

Numer telefonu:

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 


 

100%
0%