|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjny test rowerowy. Trasa nr 6 z obłędnym widokiem na Tatry i w nieziemskim upale

Na każdy z 9 wakacyjnych tygodni dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Kuba Niziński opracowali rowerowe trasy wiodące przez najpiękniejsze rejony Małopolski. Tym razem zaczęliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej, w piątek na antenie Radia Kraków i na naszej stronie od godz. 7.20 relacje na żywo z tej trasy. Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy!

Długość trasy: ok. 45 km. Mapa, także w formacie GPX do pobrania na dole strony. 

Trasa: Bukowina Tatrzańska (termin etapu Tour de Pologne!), Brzegi, Czarna Góra, Trybsz, Trybska Przełęcz, Łapsze Niżne, Łapszanka, przełęcz nad Łapszanką, Jurgów, Brzegi, Bukowina Tatrzańska.

 


Zobacz, jak wyglądał przejazd Grzegorza Bernasika trasą wokół ZabierzowaZawoi, Szczawywzdłuż Dunajca i malowniczą trasą obok Pustyni Błędowskiej. Sami też możecie je testować, używając formularza na dole strony. Najciekawsze opinie nagrodzimy! ZOBACZ


1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

4 - 90% trasy przebiega drogami asfaltowymi, trzeba uważać na samochody.

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

5 - widok na Tatry zapiera dech. Koniecznie trzeba też zobaczyć kościółek w miejscowości Trybsz.

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

6! Bez komentarza

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

Trudno ocenic coś, czego nie ma. Żadnych punktów nie spotkałem, jest natomiast sporo sklepów.

 

Trasa godna polecenia, ale nie dla osób początkujących. Żeby czerpać z niej pełną przyjemność, trzeba jednak mieć kondycję, bo strome i długie podjazdy dają w kość. 90% trasy przebiega drogami asfaltowymi, co ma swoje plusy i minusy. Trzeba uważac na samochody, których jest sporo. Jednak niesamowity widok na Tatry rekompensuje wszystko.

Uwaga praktyczna: nie liczcie na to, że po drodze uda nam się coś zjeść czy wypić kawę - punktów gastronomicznych przy tej trasie właściwie nie ma. Jest za to sporo sklepów.

 

RELACJA NA ŻYWO:

13.16 - Nie dowiary!!!! Udało się!!!! Koniec mojej pierwszej trasy. Dziekuję za wsparcie;)))))

12.26 - Jest!!! Już bardzo blisko, bo spotkałem zawodników jadących w Tour de Pologne Amatorów! Brawo Panowie!

12.20 - Nie wiem, jak oni to wczoraj zrobili! Trzeba nie mieć wyobraźni, żeby pędzić z górki 90km/h. Ja mam i hamowałem, choć mogłem  wiele nadrobić. Zbliżam się do mety, a juz niedługo kolejny etap TdP i... kolejna relacja!

12.06 - Ufffff!!!!!! Warto było... i już prawie koniec. No prawie! ;)

11.25 - Niezłe! Warto się męczyć

11.04 - Mam to gdzieś! Dalej nie jadę... ;)

10.49 -Może mnie ktoś podwiezie? Jest tutaj pięknie. Droga po kamieniach się udała ;)

10.12 - A co to? Nikt nie mówił, że nie będzie asfaltu:) Ja mam po tym jechac?

10.04 - Dursztyn! Ładne. Jadę dalej...

10.01 - Ładnie? Niestety robi sie gorąco... Gdzie tu można sie napić kawki;)


9:20 - Wiedziałem, że mam fanki. Mam nadzieję, że mnie nie pogonią:


 

9:00 - Chwila relaksu też się należy

8.46 - Trafilem na remont. Wow! Ale piękne miejsce.

8.40 - Supermiejsce!

8.35 - Ufff. Pierwsza przerwa:) Idę zobaczyć kościółek w miejscowości Trybsz.

8:10 - Widoki są super i będzie jeszcze piękniej, ale tętno 190. "Masakra!"

8:00 - Moje nogi!! Ale ten widok...

7:50 - Mam za swoje!

7:42 - Jest już lepiej... Pierwsze zjazdy za Kubą. Troszkę wieje!


 

7:28 - Jazda idzie jak przysłowiowa "krew z nosa". Ale za to można poobserwować przygotowania do Tour de Pologne

7:00 - Jedzie!

6:40  - A to już "prezent od  słuchaczki Marii z życzeniami powodzenia dla Kuby:


 

6:30 - Zaczynamy! Kuba Niziński ma nadzieję, że nie będzie za gorąco...

 

Bukowina Tatrzańska

Bogactwo źródeł termalnych, w które obfituje Bukowina objawia się w postaci dwóch nowoczesnych Aquaparków: Termy Bukowina i Termy Bania. Dokładny opis dobroczynnych zabiegów wodnych dostępny jest na www.bukownatatrzanska.pl. Bogactwo fauny i flory gmina zawdzięcza zróżnicowaniu pionowemu terenu. Tu znajdują się wszystkie klimatyczne piętra roślinności dostępne w Polsce. Ilość lokalnych gatunków jest prawdziwym rajem dla przyrodników. Tutaj turyści mają największą szansę spotkać niedźwiedzia, gdyż w obrębie gminy żyje kilka osobników. Bukowina Tatrzańska w swoich granicach mieści aż osiem tatrzańskich jezior, w tym Morskie Oko. To dzięki góralom z Bukowiny słynne jezioro należy dziś do terytorium Polski. Podczas międzynarodowego sporu o Morskie Oko, na korzyść Polski przeważył argument, iż hrabia Zamoyski płacił kary za kłusowników strzelających do kozic w tamtym rejonie. A skoro płacił, teren powinien należeć do Polski. Mniejsze znaczenie miał fakt, że sam kłusowników po cichu zatrudnił a byli nimi strażnicy przyrody - rodowici górale, którzy spełniając swoją niebezpieczną misję wierzyli w zachowanie dla Polski Morskiego Oka.

 

Brzegi

Wieś prawdopodobnie powstała na początku XVII wieku. Leży w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jej górna część położona jest na wysokości tysiąca metrów nad poziomem morza. Tam znajduje się schronisko Głodówka (www.glodowka.com.pl) oraz przysiółek Kucówka. Do Brzegów można dojechać od Bukowiny Tatrzańskiej lub od strony Jurgowa. Warto odwiedzić malowniczo położoną wieś, zwłaszcza, że Głodówka położona w górnej części Brzegów jest znanym w Polsce punktem widokowym na Tatry. Wieś jest dobrą bazą wypadową do letnich wycieczek na polanę Rynias, w stronę Łysej Polany i Głodówki. Stąd można wyruszyć na Koziniec, idąc w kierunku osiedla na Przygórzu. Komunikacja miejska dociera do osiedla Kucówka. Dokładniejsze informacje można znaleźć na www.ugbukowinatatrzanska.pl.  W drewnianych domach urządzonych w regionalnym stylu można skorzystać z gościnności gazdów i poznać żywy, góralski folklor. Nietypowe położenie wsi, bajeczne widoki, cisza i czysta woda oraz dobre warunki dla sportów letnich i zimowych sprawiły, że do Brzegów z roku na rok przybywa coraz więcej turystów.

Czarna Góra

Jest jedną z czternastu wsi polskiego Spisza. Powstała na przełomie XVI i XVII wieku. W północnej części wsi na osiedlu „Zagóra” stoi drewniana zagroda, która kiedyś należała do zamożnej rodziny Korkoszów. Potomkowie bogatej familii dziś mieszkają na Sowacji. Skansen w latach 80. przekazali Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na muzeum. Dziś etnograficzna zagroda w Czarnej Górze jest filią Muzeum Tatrzańskiego, które po remoncie we wnętrzach urządziło wystawę etnograficzną, pokazującą m.in. rzemiosło chłopskie z okresu międzywojennego. Barwne, zabytkowe gospodarstwo znajduje się pod adresem Zagóra 86. To tu można poczuć klimat bogatej kultury chłopskiej przełomu wieków. Zagrodę można odwiedzać od środy do niedzieli. Szczegóły na www.muzeumtatrzańskie.com.pl.

Trybsz

Wieś posiada prawdziwą perłę architektury sakralnej na polskim Spiszu – drewniany kościółek pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej. Prawdopodobnie pochodzi z XVI wieku. Największą atrakcją, dla której warto odwiedzić to miejsce jest XVII-wieczna polichromia, namalowana w 1647 roku. Obrazkowa „Biblia dla ubogich” przedstawia religijne treści, z których na uwagę zasługuje wizja Sądu Ostatecznego. Tłem sceny są trzy górskie szczyty: Płaczliwa Skała, Hawrań i Lodowy. Na polichromii obrazującej scenę Wniebowzięcia jest też rzeka, która wyglądem przypomina Dunajec a stojące po obu stronach podobne są do ruin Zamku w Czorsztynie i bryły Zamku w Niedzicy. Świątynia podupadła z chwilą wybudowania w Trybszu nowego kościoła, gdzie przeniesiono zabytkowe wyposażenie. Wieżę i zakrystię rozebrano. Na szczęście w 1936 roku ówczesny wojewoda krakowski a potem prezydent Polski przekazał pieniądze na konserwację zabytku.

Trybska Przełęcz

Bajeczny widok na najwyższe partie Tatr zapewni wycieczka na Trybską Przełęcz. To widokowy przesmyk w grzbiecie Pienin Spiskich. Umożliwia doskonały widok na dolinę Łapszanki.

Łapsze Niżne

Kościół w Łapszach Niżnych, pochodzący z początku XIV wieku jako jedyny w Polsce przyjął za patrona chorwackiego męczennika – świętego Kwiryna. Był to biskup, który ewangelizował na terenach dzisiejszej Chorwacji za czasów cesarza Dioklecjana. Został utopiony na terenach dzisiejszych Węgier. Mimo, że konstrukcja kościoła jest typowo gotycka to jednak wnętrze ma charakter późnobarokowy. Kościołem i parafią zarządzają ojcowie pijarzy.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna świątynia, w drugiej części wsi – Łapszach Wyżnych. Kościół św. Piotra i Pawła powstał w II poł. XVIII wieku  w miejscu greckokatolickiej cerkwi ruskiej. Wnętrze świątyni tworzą figury świętych i Matki Boskiej. Wystrój światyni utrzymany w stylu rokoko. Do skarbów zabytkowego kościoła należy pozłacana monstrancja z przełomu XV i XVI wieku. Zdjęcia wnętrz obu kościołów można zobaczyć na www.turystyka.lapszenizne.pl.

Łapszanka

Niewielka miejscowość na Pogórzu Spiskim, położona w tzw. Zamagurzu to doskonała baza wypadowa do wypraw na Przełęcz nad Łapszanką i w dalsze części Tatr. Zabudowania Łapszanki rozłożone są na okolicznych zboczach. Wioskę otaczają m.in. szczyty: Pawlików Wierch, Piłatówka, Pusty Wierch, Kuraszowski Wierch – najwyższy szczyt polskiego Spisza, Holowiec. We wsi znajduje się kościół z 1902 roku.

Przełęcz nad Łapszanką

Wycieczka przełęczą to niezwykła okazja by podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i Magury Spiskiej. Na drodze z Jurgowa do Łapsz Wyżnych stoi góralska kapliczka z dzwonnicą z 1928 roku. Dawniej, przed nadchodzącą burzą uderzano tu w dzwony, żeby odpędzić płanetniki - złe duchy. Jest tu ławeczka, na której można odpocząć podziwiając bajeczne widoki.

Jurgów

Wieś znajduje się na południowo-zachodnim obszarze polskiego Spisza. We wsi gdzie niegdzie wprawne oko dojrzy jeszcze zabytki spiskiego budownictwa. Buduje się tu domy z charakterystycznymi dla tego regionu ozdobnymi fasadami. Wieś powstała w XVI wieku. Surowy klimat sprawił, że mieszkańcy Jurgowa skupili się na wypasie owiec. Do dziś na polanie Podokóle zobaczyć można liczące ponad sto lat szałasy pasterskie.

W Jurgowie znajduje się Zagroda Sołtysów, która powstała pod koniec XIX wieku. W przeciwieństwie do zagrody Korkoszów w Czarnej Górze zabudowania gospodarcze Sołtysów są przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego przełomu wieków. Znajduje się tu jedna izba mieszalna, w której mieszkańcy spali, przygotowywali posiłki i przyjmowali gości. Ozdobą pomieszczenia, w którym znajdują się piec, łóżko, ławy oraz stół są zdobione fajansowe naczynia. Odział tatrzańskiego muzeum można odwiedzać od środy do niedzieli. Godziny otwarcia zagrody do sprawdzenia na www.muzeumtatrzańskie.com.pl.

 

TESTUJ I OCENIAJ TRASY:

Do testowania tras i wypełniania formularzy zachęcamy też naszych słuchaczy.Czekamy też na zdjęcia i relacje. Można je przesyłać za pomocą Powiadom nas.

Na testujących co tydzień czekają atrakcyjne rowerowe i radiowe upominki! Ogólną ocenę trasy i zwycięzców przedstawimy w poniedziałek 10 sierpniaZOBACZ


                                               FORMULARZ OCENY TRASY ROWEROWEJ

Imię: 

Nazwisko: 

Adres e-mail: 

Numer telefonu: 

 

1. Oceń bezpieczeństwo na trasie w skali 1-6:

2. Oceń atrakcje na trasie w skali 1-6:

3. Oceń trudność w skali 1-6 (1 - trasa bardzo łatwa, 6 - trasa bardzo trudna):

4. Oceń widoki na trasie w skali 1-6:

5. Oceń jakość punktów gastronomicznych na trasie w skali od 1-6:

6. UWAGI

 

 

 

100%
0%