|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

Od 13 do 17 listopada zapraszamy słuchaczy na spacer na ulicę Krupniczą. Odwiedzimy mieszkańców domu pod numer 22, czyli Domu Literatów. Ten zasłużony dla historii polskiej literatury dom nareszcie doczekał się szczegółowej i wnikliwej monografii, a jej autorką jest Anna Grochowska.

Roman Gancarczyk

Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą  to efekt wieloletniej pracy doktorantki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opisała w niej losy mieszkańców słynnej kamienicy, począwszy od roku 1945 aż po najnowsze lata. Bohaterami jej opowieści są m. in. Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Wisława Szymborska, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski, Tadeusz Kwiatkowski, Ewa Lipska czy Bronisław Maj.

Książka została wyróżniona nagrodą "Krakowska książka miesiąca", a na stronie Biblioteki Kraków czytamy m. in: "Anna Grochowska zrekonstruowała listy byłych lokatorów, szperała w niepublikowanych dotąd archiwach, przeprowadziła wiele rozmów z żyjącymi byłymi mieszkańcami Krupniczej 22, przeczesywała pamiętniki, wspomnienia, korespondencje i inne spisane relacje. W efekcie w okraszonej licznymi anegdotami książce Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą znajdziemy najważniejsze, często unikatowe informacje związane z Domem Literatów, zapoznamy się z jego historią sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzymy się najbarwniejszym lokatorom”. 

Anna Grochowska jest absolwentką filologii polskiej i historii sztuki. Obecnie, pod opieką prof. Franciszka Ziejki, kończy przygotowywać rozprawę doktorską Święte Wzgórze? Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli. Do jej zainteresowań badawczych należą szeroko pojęte cracoviana XIX i XX wieku dotyczące literatury, sztuki i kultury. Chętnie sięga też do geopoetyki, religioznawstwa i socjologii, badając sposób postrzegania przestrzeni Krakowa jako sacrum. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie książki o Domu Literatów. 

W radiowej bibliotece słuchamy kilku fragmentów książki w interpretacji Romana Gancarczyka - od poniedziałku do piątku o 11:45 i 22:50!

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Odcinek 4

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0