|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce"

Gabriela Zapolska w biograficznej opowieści, czyli artystyczne życie na przełomie XIX i XX wieku. Radiowa biblioteka od poniedziałku do piątku o 11:45.

Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" (Iskry).

„Trzeba przyznać, że nie miała szczęścia w życiu. Małżeństwo z łowcą posagów, pierwszy romans zakończony nieślubnym macierzyństwem, śmierć dzieci, ciągłe ataki krytyków, wreszcie nieudane samobójstwo”. O Gabrieli Zapolskiej, bohaterce książki „Szkło i brylanty” (Iskry), której fragmentów słuchamy w cyklu „Z radiowej biblioteki”, opowiada Arael Zurli. Unikatowego wywiadu udziela Radiu Kraków tajemniczy autor ukrywający się pod pseudonimem. CZYTAJ

W radiowej bibliotece prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" (Iskry). Całe życie poszukiwała prywatnego i zawodowego szczęścia, ale nad sukcesami przeważały porażki. Powodzenia nie przyniosło jej ukochane aktorstwo, nigdy nie udało się jej zdobyć sławy podziwianej Heleny Modrzejewskiej, zmieniała sceny, miasta, nie zaznała też stabilizacji w związkach z mężczyznami. Dręczona chorobami wielokrotnie znajdowała się w ciężkiej sytuacji finansowej, dopiero pod koniec życia pisane przez nią sztuki teatralne stały się źródłem sławy i większych dochodów, choć ciągle czuła się niedoceniona.

 

"Zawsze hołdowałam prawdzie życiowej, to jest temu, co życie daje - momentom brylantowego piękna i smutnego zła". Gabriela Zapolska. 

 

Warszawa, Kraków, Paryż, Lwów, teatr, moda, życie codzienne i życie artystyczne. To wszystko zajdziemy we wnikliwej i pasjonującej opowieści o autorce, która atakowana przez krytyków pozostawiła po sobie trwały wkład w polską literaturę.

Arael Zurli  to pseudonim tajemniczego autora (aurtorki?). Mieszka w Krakowie. Z wykształcenia edytor i muzeolog, maluje obrazy, tłumaczy poezję z kilku języków. Zna całą Europę, w emocjonalnym związku pozostaje z Hiszpanią. Woli zwierzęta od ludzi i renesans od czasów współczesnych. Nie udziela wywiadów. 

Posłuchaj 1. fragmentu

Posłuchaj 2. fragmentu

Posłuchaj 3. fragmentu

Posłuchaj 4. fragmentu

Posłuchaj 5. fragmentu

Posłuchaj 6. fragmentu

Posłuchaj 7. fragmentu

Posłuchaj 8. fragmentu

Posłuchaj 9. fragmentu

Posłuchaj 10. fragmentu

W Radiu Kraków słuchamy fragmentów książki w interpretacji Beaty Schimscheiner i Tadeusza Zięby.

Beata Schimscheiner. Fot. Wojciech Gruszka

Tadeusz Zięba. Fot. RK

 

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)

100%
0%