W tym tygodniu w radiowej bibliotece lekcja historii. Cofamy się do połowy XVII wieku i dzięki znakomitemu opracowaniu Sławomira Leśniewskiego poznajemy szczegóły wojny szwedzko-polskiej, która do historii przeszła jako szwedzki potop.

Poznajemy sylwetki uczestników dramatu: króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarnieckiego czy Gabriela Wojniłłowicza.

Książka jest połączeniem historycznego świadectwa z wartką, utkaną fascynującymi detalami opowieścią o wydarzeniach sprzed czterech wieków, które rozegrały się na polskich ziemiach. Polityczne intrygi, zdrady i sojusze, historyczne bitwy, zamachy stanu i nieoczekiwane rozstrzygnięcia, codzienne życie i wielcy bohaterowie, królowie, dowódcy, magnaci, mało znane fakty z historii Polski i Europy.

Do radiowej biblioteki wybraliśmy fragment opisujący inwazję szwedzkiej armii na południowe terytoria Polski i okupację Krakowa.

Fragmentów książki słuchamy w interpretacji Pawła Sanakiewicza.

Radiowa biblioteka od 13 do 17 lutego o 11.45 i 22.50.

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)