|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: "O ziołach i zwierzętach" - Simona Kossak

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki "O ziołach i zwierzętach" Simony Kossak. Radiowa biblioteka od poniedziałku do piątku o 11.45 i 22.50.

Fot. RK

Najważniejsze lata zawodowego życia spędziła w Puszczy Białowieskiej. Swoimi doświadczeniami, przeżyciami i wiedzą dzieliła się w programach radiowych, telewizyjnych, artykułach i książkach. Jedna z nich zatytułowana "O ziołach i zwierzętach" pozwala czytelnikowi wejść w świat przyrody bliskiej, często nie dostrzeganej, bywa że uważanej za banalną. Tymczasem opowieści o lebiodce, pokrzywie czy trzmielach albo winniczkach przekonujemy się, że zawsze warto się zatrzymać i znaleźć czas dla obserwowania, słuchania, wąchania.

Simona Kossak była biologiem z wykształcenia i leśnikiem z zamiłowania, krakuską z urodzenia i białowieżanką z wyboru. Ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego ze specjalnością psychologa zwierząt, a kolejne stopnie naukowe od doktora po profesora zwyczajnego otrzymała w dziedzinie nauk leśnych. Urodziła się i wychowała w Krakowie w Kossakówce, skąd po otrzymaniu dyplomu magistra przeniosła się do Białowieży. Ponad trzydzieści lat mieszkała w głębi Puszczy Białowieskiej, w starej leśniczówce o pięknej nazwie Dziedzinka. W życiu prywatnym była towarzyszką życia znanego fotografika przyrody Lecha Wilczka. Pracowała w Zakładzie Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie badała zachowania dziko żyjących ssaków leśnych oraz ich ekologiczne relacje ze środowiskiem. Oprócz tego inwentaryzowała liczebność oraz skład populacji ssaków łownych i chronionych, przez co aktywnie pomagała leśnikom w racjonalnym zarządzaniu zwierzostanem i ochronie gatunków rzadkich. 

Simona Kossak była córką Jerzego, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii. Była bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.

Fot. Lech Wilczek, fotografie z książki Simony Kossak "Saga Puszczy Białowieskiej" (Marginesy)

W radiowej bibliotece słuchamy pięciu rozdziałów książki Simony Kossak "O ziołach i zwierzętach" wydawnictwa Marginesy. Czyta Magdalena Walach. Od 27 lutego do 3 marca o godz. 11.45 i 22.50.

 

Barbara Gawryluk/wm

Posłuchaj 1. fragmentu

Posłuchaj 2. fragmentu

Posłuchaj 3. fragmentu

Posłuchaj 4. fragmentu

Posłuchaj 5. fragmentu

100%
0%